معاون امور هماهنگی و مناطق: شهرداران نواحی؛ اولین نقطه تماس مردم با شهرداری...
معاون امور هماهنگی و مناطق: شهرداران نواحی؛ اولین نقطه تماس مردم با شهرداری هستند
جزئیات نشست شهردار تهران با شهرداران نواحی
تعداد مشاهده: 196
1397/11/26
print
معاون امور هماهنگی و مناطق: شهرداران نواحی؛ اولین نقطه تماس مردم با شهرداری هستند
معاون امور مناطق شهرداری تهران از شهرداران نواحی خواست حضور بیشتری در حوزه های تحت مسئولیت خود داشته باشند و از نزدیک مشکلات و مسائل محله های خود را بشناسند و به دنبال حل آن باشند.

به گزارش شهرنوشت، شاپور رستمی در مراسم دیدار شهرداران نواحی با شهردار تهران با اعلام آماری گفت: ما در تهران 122 ناحیه و 352 محله داریم از این نواحی 22 ناحیه بالای 150 هزار نفر جمعیت دارد و سه ناحیه بین 150 تا 200 هزار نفر جمعیت و یک ناحیه بیشتر از 200 هزار نفر جمعیت دارد.
وی افزود: از شهرداران نواحی 54 شهردار بالای 42 سال سن دارد و در میان آنها 3 نفر دارای مدرک دکترا و 82 نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از شهرداران نواحی خواست که بیشتر به میان مردم بروند و از نزدیک با مشکلات آنها رو برو شوند و گفت: نگهداشت شهر تهران مستلزم این است که  شهرداران نواحی بیشتر به حوزه فعالیت خود سرکشی کنند و از نزدیک مسائل عمرانی شهر را دنبال کنند.
رستمی تاکید کرد: شهرداران نواحی باید شناخت دقیقی از ناحیه تحت مسئولیت خود داشته باشند و این شناخت دقیق به ما کمک می کند که مشکلات مردم را بهتر بشناسیم و برای حل آن بکوشیم.
وی همچنین افزود: انتظار ما از شهرداران نواحی این است که انگیزه و شور و شوق بیشتری داشته باشند و آن را به بدنه ادارات تحت مسئولیت خود تزریق کنند. توقع نیست که یک شهردار ناحیه تنها هشت ساعت کاری در محل کار خود حاضر شود بلکه او باید بیشتر از اینها برای ناحیه خود وقت بگذارد. او باید مدیری میدانی باشد که در تمام حوادث و پیش آمدهای ناحیه خود در اسرع وقت حاضر شود.
معاون امور مناطق شهرداری گفت: شهرداری های ناحیه اولین نقطه تماس مردم با شهرداری ها هستند آنها برای این که چهره شهرداری را در میان مردم واقعی و درست جلوه دهند باید در تعامل با تمام نهادها و ادارت به فکر حل مشکلات ناحیه خود باشند.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد که با تلاش های شهرداران نواحی چهره شهر تهران روز به روز بهتر و زیباتر شود.
در این مراسم تعدادی از شهرداران نواحی طی سخنانی به بیان مشکلات و مسائل خود پرداختند؛از جمله مشکلاتی که این شهرداران بیان کردند، بی توجهی به نظر شهردارن نواحی در تصمیم گیریهای شهری ، نبود اختیارات کافی در برخی مشکلات شهری مثل ترافیک، نبود فرهنگ متمرکز در مدیریت شهری و اداره شهر و مشکلات به وجود آمده به دلیل تغییر ساختارهای اداره شهر و حذف نایب های محله بود.
دراین مراسم همچنین تعدادی از معاونان شهردار نیز سخنرانی کردند. از جمله معاون امور اجتماعی شهرداری تهران آقای ولی الله شجاع پوریان بود که به شهرداران نواحی توصیه کرد به مناسبت محرم ، هفته دفاع مقدس و آغازس سال تحصیلی برنامه ها و مناسبت های خود را داشته باشند.
وی بر یکپارچه سازی مدیریت فرهنگی در شهر تهران تاکید کرد وگفت: هم اکنون دو مجموعه در شهرداری تهران در زمینه مدیریت فرهنگی فعالیت می کنند که شرح وظایف شان یکی است و لازم است که برای این دو تصمیم گیری شود یا معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری در سازمان فرهنگی و هنری شهرداری ادغام شود یا این معاونت در سازمان ادغام شود. البته برای این کار مقدماتی لازم است که به نظر من باید هرچه زودتر آغاز شود.
شجاع پوریان به زیست شبانه در تهران اشاره کرد و گفت: زیست شبانه در شهرها از ساعت 4 یعنی اتمام کار ادارات آغاز می شود و تا پاسی از شب ادامه دارد. در این زمان باید مراکز گردشگری و تفریحی فعال باشند در حالی مثلا موزه ها در تهران در این ساعات تعطیل هستند که باید برای این امر تمهیداتی اندیشید.
وی افزود: زیست شبانه می تواند در حوزه اشتغال تاثیر زیادی در شهر بگذارد و با این کار میتوانیم بسیاری از فضاهای متروک و بلااستفاده شهری را در زیست شهری تبدیل به مراکز فروش و فعالیت مردم کنیم و این می تواند برای شهرداری درآمد پایدار ایجاد کند
در ادامه این مراسم علی اصغر پورسید آقایی – معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری – به برنامه های شهرداری برای اول مهر اشاره کرد و گفت: از شهرداران نواحی می خواهم که تمامی کارهای عمرانی خود را تا یازده  مهر متوقف کنند این کار برای کنترل ترافیک شهری و سهولت عبور و مرور است همچنین بخشنامه کرده ایم که در اطراف مدارس هیچ مساله خطرسازی مثل چاله ها و گود های ساخت و ساز نباید باشد که خدای نکرده به مدارس آسیبی برساند.
وی از وضعیت بد پیاده راه های تهران انتقاد کرد و گفت: من از شما شهرداران نواحی می خواهم منطقه مورد مدیریت خود را پیاده طی کنند و مطمئنا خواهند دید که پیاده روها و پیاده راه های تهران اصلا شرایط خوبی ندارند ما 250 متر مسیر مناسب پیاده رو نداریم. جالب است که بدانید برخی خیابان های تهران اصلا پیاده رو ندارند برخی پیاده روها یا تبدیل به رمپ پارکینگ شده اند و یا نرده کشی و یا تبدیل به کارگاه ساختمانی شده اند.
پورسیدآقایی افزود: شهرداران نواحی اگر با دوچرخه به محل کار خود مراجعه کنند خواهند فهمید که خیابان های تهران برای دوچرخه سواری بسیار ناامن است.
وی در پایان به مدیران نواحی مناطق تهران گفت: شما بهتر از هر کسی گره های ترافیکی محلات خود را میشناسید تلاش کنید این گره ها را با مدیریت ترافیکی شهری در میان بگذارید تا برای آن تدابیری بیندیشیم.
در ادامه مراسم پیروز حناچی- معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران – به ارائه گزارشی از حوزه مسئولیت خود پرداخت و گفت: بیشترین تخلفات در ساخت ساز در مناطق 1، 2، 5، 6 و 22 انجام می شود. و حدود 70 هزار پرونده تخلف در ساخت و ساز در شهر تهران وجود دارد که  157 پرونده بزرگ آن 1200 میلیارد تومان تخلف را دارد.
وی افزود: یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که وقتی کسی در ساخت و ساز تخلف می کند آن را در کمیسیون 100 مطرح و جریمه برایش در نظر می گیرند قوه قضائیه می گوید چرا اجازه می دهید که تخلف شود و بعد با آن مقابله می کنید که سخنی منطقی است. من از شهرداران نواحی می خواهم که اجازه تخلف در ساخت و ساز را ندهید و نگذارید کار به کمیسیون ماده 100 و جریمه کشیده شود. متاسفانه ما هم اکنون با پرونده هایی مواجه هستیم که تخلف دارند اما گواهی پایان کار گرفته اند که این به دلیل رجوع صاحبان این پرونده ها به کمیسیون ماده صد است.
حناچی از شهرداران نواحی خواست که در مقابله با تخلفات ساخت و ساز یکسان برخورد کنند و تبعیض قائل نشوند و درادامه گفت: یکی از درخواست ها از ما تعیین محدوده شهر تهران است. تهران باید محدوده ای داشته باشد که داخل و خارج آن از نظر امکانات وخدمات باهم تفاوت داشته باشد. این محدوده به شهرداران نواحی حاشیه ای تهران ابلاغ شده است
آخرین معاونی که در این مراسم سخنرانی کرد یزدانی معاون خدمات شهری و محیط زیست بود که بیشتر وقت خود را به نشان دادن تصاویری از وضعیت نادرست جمع آوری پسماند، وضعیت نابسامان معابر شهری و نیز برخی خدمات رفاهی در شهر تهران اختصاص داد.