مناسب سازی و تسهیل در تردد معلولان در مترو و پیاده روها جزو اولویت های ماست
مناسب سازی و تسهیل در تردد معلولان در مترو و پیاده روها جزو اولویت های ماست
حناچی در مراسم گرامیداشت روز جهانی نابینایان:
تعداد مشاهده: 127
1398/11/23
print
مناسب سازی و تسهیل در تردد معلولان در مترو و پیاده روها جزو اولویت های ماست
شهرنوشت: شهردار تهران گفت: : تسهیل در تردد معلولان در مترو و حوزه حمل و نقل عمومی و در پیاده روها جزو اولویت های ماست.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، پیروز حناچی صبح امروز در مراسم گرامیداشت روز جهانی نابینایان سخنان خود را با این بیت آغاز کرد که «چشم دل باز کن که جان بینی/آنچه نادیدنی است آن بینی» و در ادامه به مناسب سازی فضاهای شهری برای معلولان اشاره کرد و گفت: مناسب سازی فضای شهری و ایجاد فرصت های برابر برای همه موضوع بسیار مهمی است که در تمامی کشورهای دنیا این موضوع پیگیری می شود.
وی با بیان اینکه در معنای امروزی معلولیت، معلول کسی نیست که صرفاً بر روی ویلچر می نشیند یا نقیصه ای دارد، بلکه فردی معلول است که نتواند در عرصه های اجتماعی به راحتی حاضر شود، عنوان کرد: فردی که نتواند در عرصه های اجتماعی حاضر شود از معلولیت رنج می برد. با این نگرش اساسا نگاه به معلولیت هم تغییر می کند و موضوع مناسب سازی شهری و فضاهای عمومی، موضوعی محوری می شود. با این نگاه جدید همه گروه های سنی و اقشار می توانند در دسته معلولان قرار گیرند. در واقع، فردی که روی ویلچر نشسته است، فردی که زانویش را عمل کرده و بانوی باردار و یا آن خانمی که کالسکه کودک خود را حمل می کند مخاطب مناسب سازی معابر و فضاهای عمومی قرار می گیرند.
شهردار تهران خاطرنشان کرد: ما کشوری هستیم که جنگ را پشت سر گذاشته ایم و با معلولیت های پس از جنگ مواجه هستیم. به یاد دارم در زمان جنگ و سال های پس از آن فضاهای شهری برای معلولان مناسب سازی می شد اما این کار تداوم نیافت و این سوال را باید بپرسیم که علی رغم بودجه و قانون و اراده ای که وجود داشت چرا این کار ادامه نداشت.
حناچی با اشاره به حدیث رسول اکرم (ص) مبنی بر اینکه حسن سوال جواب درست را به همراه دارد، ادامه داد: در این زمینه بودجه داشتیم و می خواستیم این کار را انجام دهیم، اما بخشی از کار ایراد داشته که باید آن ایراد را برطرف کنیم تا در فعالیت های بعدی این مشکل وجود نداشته باشد.
وی به شعار همایش روز جهانی نابینایان اشاره کرد و گفت: شعاری که دوستان برای این روز انتخاب کرده اند مبنی بر «فرصت های برابر»، «دسترسی پذیری»، «اشتغال» و «نیاز امروز، نه آرزوی فردا»، جزو حقوق انسانی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. ما در شهرداری تهران تلاشمان این است که در درجه اول همه فضاهای عمومی برای افراد معلول مناسب سازی شود. علاوه بر آن در حوزه فناوری های دیجیتال امکان استفاده عزیزان نابینا از سرویس های دیجیتالی وجود داشته باشد.
شهردار تهران اضافه کرد: تسهیل در تردد معلولان در مترو و حوزه حمل و نقل عمومی و در پیاده روها جزو اولویت های ماست. در موضوع خاص نابینایان ما جزئیاتی را اجرا می کنیم که معنای خاصی دارد اما اگر این مفاهیم به پیمانکارانی که آن را اجرا می کنند آموزش داده نشود ممکن است به عکس خود تبدیل شود. مثلا ما در پیاده روها خطوط زردی داریم که وقتی با عصای سفید به آن بزنید صدایش با صدای ضربه به بتن تفاوت دارد پیمانکاری که این خطوط زرد را کار می گذارد باید بداند که این برای چه کاری است تا به بهترین شکل آن را نصب کند.
حناچی به فضاهای ورزشی برای معلولان اشاره کرد و گفت: تمام تلاش ما این است که علاوه بر مرکز ورزشی قمر بنی هاشم که در جنوب شرقی تهران قرار دارد مراکزی در سطح شهر برای معلولان و نابینایان مناسب سازی شود و در نظر داریم حداقل شش نقطه را در تهران برای معلولان و نابینایان مناسب سازی کنیم و همچنین طبق قانون تخفیفات لازم را هم در نظر بگیریم.
حناچی در بخش دیگری از سخنان خود به برخی توانایی های خاص معلولان پرداخت و تصریح کرد: ما در مناطق 15 و 12 مراکزی برای کودکان نابینا داریم؛ من از یکی از این مناطق بازدید کردم و می توانم بگویم تنها یک عشق الهی می تواند این مرکز را اداره کند. باید تلاش کنیم همه عزیزانی که از نقیصه رنج می برند اما خداوند موهبت های دیگری به آنها داده امکان بروز استعداد را داشته باشد. من وقتی خطوط بریل را لمس می زنم آن را متوجه نمی شوم و این استعداد خاص نابینایان است که می توانند این خطوط را بخوانند.
وی گفت: مناسب سازی فضاهای ساختمانی در زمان ساخت خیلی کم هزینه تر از آن است که بعد از ساخت بخواهیم ساختمان ها را برای معلولان مناسب سازی کنیم و اگر ساختمان های ما مناسب سازی نمی شوند این نقیصه مربوط به دانشگاه های ماست که مهندسین معمار را تربیت می کنند. در بسیاری از دانشکده های معماری در دنیا روزی را به آموزش ضوابط مربوط به مناسب سازی فضاها برای معلولان اختصاص می دهند. به طور مثال، یک دانشجو را مجبور می کنند یک روز با ویلچر تردد کند یا یک روز دانشجو باید با چشمان بسته در فضاها تردد کند تا متوجه شود یک نابینا چگونه جا به جا می شود.
شهردار تهران تاکید کرد: با آموزش در سطوح مختلف می توانیم حساسیت جامعه را نسبت به این موضوع بالا ببریم؛ این موضوعی است که به کرامت انسانی بستگی دارد.
حناچی سخنان خود را با شعری از سعدی به پایان برد: «بنی آدم از اعضای یک پیکرند / که در آفرینش ز یک گوهرند / چون عضوی به درد آورد روزگار / دگر عضوها را نماند قرار»

حناچی در حاشیه مراسم گرامیداشت روز جهانی نابینایان خبر داد
تصمیمات جدید مدیریت شهری برای اصلاح پیاده روها/جا به جایی روزانه 4 هزار معلول توسط شهرداری تهران/مذاکره با سرویس های اینترنتی برای تسهیل در تردد معلولان
شهرنوشت: شهردار تهران از تصمیمات جدید مدیریت شهری برای اصلاح پیاده روها خبر داد.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، پیروز حناچی در حاشیه مراسم گرامیداشت روز جهانی نابینایان با حضور در جمع خبرنگاران درباره وادارکردن دانشجویان معماری به تردد در معابر با ویلچر یا استفاده از چشم بند گفت: این یکی از آموزش هایی است که در دانشگاه های دنیا انجام می شود تا دانشجویان در طراحی به موضوع مناسب سازی توجه کنند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر معنای معلولیت تغییر کرده است، ادامه داد: با توجه به این که 8 سال جنگ تحمیلی را پشت سر گذاشته ایم، در کشور ما افرادی که نیازمند مناسب سازی فضاهای شهری هستند بالا است و در رویکرد جدید افزایش هم می یابد. مناسب سازی فضاهای عمومی شهری یکی از اهداف اصلی ما در شهرداری تهران است که آن را به صورت عمومی و اختصاصی در سازمان ها دنبال می کنیم. به طور مثال، برنامه ریزی کردیم تا به طور دوره ای پارک ها را بررسی می کنیم در صورت لازم مناسب سازی انجام دهیم. در مورد پروژه های جدید هم اگر مناسب سازی نشده باشند، پروژه ها را افتتاح نمی کنیم. به طور کلی، تمام تلاش این است که فضاهای عمومی برای همه قابل دسترسی باشد.
حناچی همچنین بر آموزش به پیمانکاران مجری پروژه های مناسب سازی فضاهای شهری اشاره کرد و گفت: این موضوعی است که باید به طور دائم مورد توجه قرار گیرد، در این زمینه استانداردهایی تعریف شده است که باید پیمانکاران و مجری ها هم آموزش داده شوند چراکه اگر مفاهیم را ندانند ممکن است نوع اجرایشان مشکل ساز باشد.
وی به تصمیمات جدید شهرداری برای اصلاح پیاده روها پرداخت و تصریح کرد: ما در شهرداری تهران سال ها «بر» را تعریف می کردیم اما «کف» را در ساخت و سازها در نظر نمی گرفتیم. نتیجه آن بود که سازندگان هم به سلیقه خود کف هایی را طراحی می کردند که این تغییرها گاهی ناهمگونی ایجاد می کرد و دیگر برای استفاده معلولان مناسب نبود. هم اکنون نیز در اجرا و ثبت، به بر و کف توجه می شود.
حناچی در ادامه به حمل و نقل معلولان پرداخت و گفت: در این حوزه همکاران من روزانه به 4 هزار معلول سرویس ارائه می دهند. برای تسهیل در اجرای امور مذاکراتی با سرویس های اینترنتی انجام می دهیم تا خدمات ارائه دهند.
وی با تاکید بر نقش مدارس در حل مشکلات معلولان برای تردد در فضاهای شهری عنوان کرد: بهترین فضا برای آموزش و تاثیرگذاری مدارس است؛ مدارس مثل زمینی هستند که آنجا بذر می کاریم و سال ها بعد برداشت می کنیم. در این زمینه به طور حتم، همکاری می کنیم اگرچه برخی از این ها وظیفه قانونی ما نیست.
شهردار تهران در پایان درباره برخورد با پیمانکاری که واژه «شهید» را از معابر حذف کردند، گفت: شورای شهر آقای اعطا را مامور بررسی این موضوع کرده اند و ما هم همکاری می کنیم تا یک گزارش رسمی در این زمینه ارائه شود. 

0723-nab (1)
 
0723-nab (2)
 
0723-nab (3)
 
0723-nab (4)
 
0723-nab (8)
 
0723-nab (9)
 
0723-nab (11)
 
0723-nab (12)
 
0723-nab (13)
 
0723-nab (17)