توصیه های سخنگوی سازمان آتش نشانی برای مقابله با مرگ خاموش در فصل سرما
توصیه های سخنگوی سازمان آتش نشانی برای مقابله با مرگ خاموش در فصل سرما
تعداد مشاهده: 92
1398/55/06
print
توصیه های سخنگوی سازمان آتش نشانی برای مقابله با مرگ خاموش در فصل سرما
شهرنوشت: بارش باران و کاهش ناگهانی دمای هوای پایتخت باعث شده تا شهروندان به سراغ راه اندازی وسایل گرمایشی خود بروند؛ سخنگوی سازمان آتش نشانی شهرداری تهران در همین راستا نکاتی را در مورد نصب وسایل گرمایشی ارائه کرده است.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، با آغاز فصل سرما و کاهش دمای هوا شهروندان سعی می کنند به هر طریقی منزل و محل کار خود را گرم کنند که البته کمی بی احتیاطی در نصب و راه اندازی وسایل گرمایشی و به ویژه وسایل گازسوز می تواند خطرات و حوادث بزرگی را رقم بزند. یکی از خطراتی که بی دقتی در این کار می تواند داشته باشد نشت گاز، خطر انفجار و آتش سوزی است و استفاده از وسایل نامناسب و فرسوده این خطر را افزایش می دهد.
در همین رابطه، سید جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه اگر قصد خرید وسیله گرمایشی و گازسوز جدیدی دارید، حتماً از انواع استاندارد تهیه کنید، می گوید: خیلی به تبلیغات اعتنا نکنید و تحقیقات لازم را انجام داده و آن هایی که کیفیت بهتری داشته و خدمات بهتری ارائه می دهند را انتخاب کنید.
او با اشاره به اینکه برای نصب وسایل جدید بهتر است از نمایندگی مجاز بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهند، می افزاید: اگر قصد استفاده از وسایل سال های گذشته را دارید، قبل از نصب آن ها را از نظر ظاهری و سلامت کامل دستگاه چک کنید و هرقسمتی که نیاز به تعویض یا مرمت دارد انجام دهید و حتما از قطعات باکیفیت استفاده کنید. در این خصوص شیشه بخاری ها بسیار حائز اهمیت است؛ اگر آنها شکسته یا ترک برداشته است حتماً نسبت به تعویض آن اقدام کنید.
ملکی با تاکید بر اینکه حوادث گازگرفتگی از آن دست حوادثی است که تنها با کمی دقت می توان از بروز آن جلوگیری کرد و برعکس، کمی بی احتیاطی می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد، تصریح می کند: از بست های مناسب استفاده کنید؛ بست مخصوص گاز، فلزی و پهن است و کارایی لازم را دارد. از بستن سیم یا مفتول به جای بست خودداری کنید. این کار می تواند باعث بریده و زخمی شدن شیلنگ و انتشار گاز در محیط شود.
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه شهروندان باید از شیلنگ مخصوص گاز استفاده کنند، می گوید: شیلنگ مخصوص گاز، دو یا چند لایه است و فرمول ساخت آن به گونه ای است که مقاومت لازم را در برابر عبور جریان گاز در مدت زمان طولانی دارد. اما شیلنگ های متفرقه مثل شیلنگ آب این مقاومت را ندارد و پس از مدتی دچار خوردگی و ساییدگی و باعث نشت گاز می شود.
او با اشاره به اینکه حداکثر طول شیلنگ گاز نباید بیش از 1.5 متر باشد و برای مواردی که متراژ بیشتری نیاز دارید بهتر است به جای شیلنگ از لوله های مسی استفاده کنید، می گوید: بعد از نصب، برای اطمینان از عملکرد درست خود، تمام قطعات، بست ها و طول شیلنگ گاز را با محلول آب و کف چک کرده و از عدم نشت گاز اطمینان حاصل کنید. هرگز برای این کار از شعله کبریت یا فندک استفاده نکنید.
با توجه به کاهش دما و سرد شدن هوا و استفاده هموطنان از وسایل گرمایشی، احتمال حوادث ناشی از گاز گرفتگی بیشتر می شود، ملکی در این باره عنوان می کند: اگر از وسایل شعله دار استفاده می کنید، هرگز تمام راه های ورودی هوا را نبندید و حتماً مسیر مناسبی را برای ورود اکسیژن و هوای تازه به محیط در نظر بگیرید. نیازی نیست که تمام در و پنجره ها را باز بگذارید، بخشی از پنجره یا زیر در واحد کافی است. هرچه مسیر ورود هوا به وسیله گرمایشی نزدیک تر باشد، بهتر است.
او با بیان اینکه شومینه از وسایلی است که بیشتر از سایر وسایل می تواند حادثه ساز شود، توضیح می دهد: این وسیله علاوه بر اینکه گرمای زیادی را به هدر می دهد، مقدار بیشتری گاز را نیز وارد منزل می کند. جنبه تزئیناتی این وسیله بیشتر از گرمایشی آن است.
سخنگوی سازمان آتش نشانی شهرداری تهران با بیان اینکه اگر از پکیج استفاده می کنید بهتر است از انواع فن دار باشد که به وسیله آن، آلاینده ها را به خارج هدایت می کند، می افزاید: پکیج و آبگرمکن دیواری مقدار زیادی اکسیژن مصرف می کند و درصورت تامین نشدن هوای مناسب، به سرعت محیط را با کاهش اکسیژن مواجه می کند. پس بهتر است این وسیله در خارج از محیط منزل مثلاً در بالکن یا محلی که مستقیم به فضای آزاد راه دارد نصب شود. نقص در سیستم دودکش ها از مهم ترین عوامل تولید و انتشار این گاز کشنده است، پس توصیه های ایمنی مربوط به نصب اصولی آن ها را به کار ببندید.
ملکی اضافه می کند: قبل از نصب بخاری از باز بودن مسیر دودکش های داخل دیوار اطمینان حاصل کنید. به این منظور می توانید از سطح پشت بام یک وزنه کوچک را با ریسمان به داخل دودکش فرستاده و اگر تا انتها پایین آمد نشان دهنده باز بودن مسیر است.
به گفته او، دودکش های داخل دیوار از جنس سیمانی بوده و باید تا انتها بالا رفته باشد و از سطح بام نیز 80 سانتی متر بالاتر آمده باشد و حدود 1 متر نیز از دیوار جانبی فاصله داشته باشد و در انتها کلاهک H نصب شود. وجود این کلاهک علاوه بر اینکه مانع ورود باد و توفان و شاخ و برگ درختان به داخل دودکش می شود به خروج بهتر آلاینده ها نیز کمک می کند.
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه از مکش مناسب دودکش ها اطمینان حاصل کنید، تصریح می کند: به همین منظور می توانید تکه ای کاغذ روشن کرده و آن را مقابل ورودی دودکش روی دیوار قرار دهید. اگر دودکش بخاری صحیح کار کند باید شعله به سمت داخل دودکش کشیده شود. بهترین نشانه برای کارکرد صحیح دودکش ها این است که بدنه آن ها همواره باید داغ باشد.
ملکی ادامه می دهد: سرد بودن دودکش بخاری، زمانی که روشن است و همچنین زرد و نارنجی بودن شعله بخاری از نشانه های تولید این گاز خطرناک است که باید بررسی شود. هرگز از دودکش های شکسته یا دودکش های نامناسب مثل لوله پولیکا یا قوطی های فلزی به جای دودکش سیمانی داخل دیوار استفاده نکنید.