چهارمین دوره «جایزه خشت طلایی تهران» در برج میلاد
چهارمین دوره «جایزه خشت طلایی تهران» در برج میلاد
شنبه برگزار می‌شود
تعداد مشاهده: 245
1398/06/06
print
چهارمین دوره «جایزه خشت طلایی تهران» در برج میلاد
شهرنوشت: چهارمین دوره رویداد «جایزه خشت طلایی تهران» شنبه یازدهم آبان امسال در برج میلاد تهران با شعار «ایجاد شهرهایی هوشمند، تاب آور و زیست پذیر برای همه» برگزار می شود.

به گزارش شهرنوشت، تهران به زودی میزبان رویدادی است که هدف آن ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و توسعه دامنه ارتباطات و تعاملات بین المللی است. «جایزه خشت طلایی تهران» رویدادی است که روز شنبه یازدهم آبان 1398، به همت مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در برج میلاد تهران برگزار می‌شود. شعار این رویداد هم «ایجاد شهرهایی هوشمند، تاب آور و زیست پذیر برای همه» است. پیشتر در سال 1395 سومین دوره این جایزه برگزار شد و حالا پس از وقفه‌ای دو ساله قرار است چهارمین دوره آن به همراه 2 پنل تخصصی «شهر هوشمند» و «تاب آوری شهری» برگزار شود.
این جایزه، جایزه‌ای جهانی- محلی برای مدیریت شهری و یک طرح جامع، علمی و غیرانتفاعی است که به طور تخصصی در زمینه معرفی و حمایت از پروژه‌های برتر مدیریت شهری بین‌المللی و تبادل تجارب برتر مدیریت شهری فعالیت می‌کند.
«جایزه خشت طلایی تهران» امسال هم در محورهای هفتگانه مدیریت و توسعه شامل تاب آوری، زیست پذیری و توسعه پایدار شهری، مشارکت شهروندان و توسعه فرهنگی و اجتماعی شهر، معماری، شهرسازی، میراث فرهنگی و باز آفرینی شهری، شهر هوشمند و خلاق انسان محور، تامین منابع، سرمایه گذاری، کارآفرینی، اشتغال و اقتصاد شهر، توسعه زیرساخت‌ها، حمل و نقل عمومی و خدمات شهری و ارتقای حکمروایی محلی و برنامه ریزی و مدیریت شهری برگزار می‌شود.
این جایزه با هدف ارتقای کیفیت زندگی شهروندان، توسعه دامنه ارتباطات و تعاملات بین المللی و بهبود توانمندی ها در زمینه گسترش زیرساخت های شهری و نیز معرفی و بهره برداری مطلوب از تجارب اجرای پروژه های برتر شهرهای کشورمان و دیگر شهرهای جهان، برگزار می شود و انتظار می رود منجر به تبادل موثر اطلاعات و دانش فنی و مشارکت در اجرای پروژه های مهم شهری شود.
اما چه شد که تهران صاحب جایزه خشت طلایی شد؟ در سال 2013، مجمع عمومی سازمان ملل براساس پيشنهاد کميته اقتصادی و سرمايه‌گذاری آن سازمان، تصميم به برگزاری «روز جهانی شهرها» در 31 اکتبر هر سال گرفته و اين رویداد را به تمام کشورهای عضو سازمان ملل متحد، سازمان‌های بين‌المللی وابسته، جوامع مدنی و همه ذينفعان مربوطه ابلاغ کرده است.
در اين راستا، سازمان ملل، برنامه اسکان بشر (UN-HABITAT) را به عنوان محور و هماهنگ کننده برنامه های روز جهانی شهرها، تعيين و معرفی کرد. نخستین شهری که در دنیا اقدام به برگزاری مراسم گرامیداشت روز جهانی شهرها کرد، تهران بود که در آبان ماه سال 93 مراسم ویژه‌ای را با مشارکت دفتر تهران اسکان بشر سازمان ملل متحد و حضور مقامات محلی، ملی و بین‌المللی برگزار کرد و طی آن از جایزه خشت طلایی به عنوان جایزه جهانی تهران برای مدیریت شایسته شهری در جهان رونمایی شد.
امکان شرکت در جایزه جهانی خشت طلایی تهران برای تمام شهرها، مناطق شهری و دولت‌های محلی از سراسر جهان وجود دارد. البته پروژه ها و تجارب برتر شهری برای ورود به مسابقه جایزه جهانی خشت طلایی تهران، باید دارای شرایط و معیارهایی باشند از جمله اینکه یک پروژه یا تجربه اجرا شده و به پایان رسیده باشد، محل اجرای پروژه یا وقوع تجربه در درون یا حریم شهرها باشد، دارای الگوی تجاری و یا تجربی در یکی از محورهای فراخوان باشد، به طور مستقیم توسط شــهرداری ها و سازمان های محلی و یا با مشارکت موثر آنها توسط بخش‌های خصوصی، عمومی و یا دولتی اجرا شده باشد و از زمان اتمام و یا بهره برداری پروژه نباید بیش از پنج سال گذشته باشد.
به طور میانگین در هر دوره از رویداد «جایزه خشت طلایی تهران» چیزی نزدیک به 100 شهر داخلی و بیش از 40 شهر از کشورهای دیگر حضور دارند. در سومین دوره این رویداد هم، شهردار رشت موفق شد برای مدیریت شهر رتبه برتر جایزه خشت طلایی را کسب کند. پروژه «عتیق» شهرداری تبریز از میان محورهای هشتگانه در قالب محور «نوآوری و خلاقیت شهری برای زندگی بهتر» هم جایزه جهانی خشت طلایی تهران را به خود اختصاص داد و در زمره بیست و چهار طرح برگزیده شهری در سطح جهان قرار گرفت. این پروژه توانست از میان حدود 300 پروژه ارسال شده از شهرهای سراسر جهان، خشت طلایی را از آن خود کند.
در آن دوره همچنین به 9 پروژه شهری پايتخت مانند درياچه شهدای خليج فارس به عنوان پروژه برتر شهرداری منطقه 22، باغ موزه قصر (تبديل زندان به يک مرکز فرهنگی)، نگارخانه ای به وسعت يک شهر و جشنواره شاهدان شهر پروژه سازمان زيباسازی، طراحی و اجرای نيمه شمالی خط 3، مديريت پسماند، فن بازار و پارک فناوری شهری طرح مرکز مطالعات و برنامه ريزی شهری، طرح خانه به خانه ارتباطی و شبگردی ارتباطی تهران به عنوان طرح مرکز ارتباطات و امور بين الملل، همچنين طرح توانمندسازی بانوان و اشتغال زايی و ايجاد شبکه کار و مهمان تهران و طرح گردشگری خلاقانه تهران به عنوان پروژه سازمان رفاه تعلق گرفت. پروژه میدان امام علی (ع) در شهر اصفهان هم به عنوان یکی از طرح‌های جامع، علمی و غیرانتفاعی کشور، جایزه جهانی خشت طلایی تهران را در سومین دوره به خود اختصاص داد.
پروژه های بازسازی منطقه قديمی شهر بعلبک لبنان و بازسازی ميدان جمهوری پاريس تنديس جايزه جهانی خشت طلايی تهران را در محور معماری و شهرسازی و حفاظت از میراث فرهنگی به خود اختصاص دادند.
در محور توسعه پايدار و محيط زيست شهری پروژه های برگ های پاييزی را جمع نكنيم از ايلام، سامانه مديريت و پيش بينی آلودگی هوا از تهران، امحا درياچه شيرابه پسماندهای ٤٠ ساله آرادكوه تهران لوح تقدير گرفتند كه پروژه امحا درياچه شيرابه موفق به دريافت تنديس سومين دوره جايزه جهانی خشت طلايی تهران شد. در محور تأمين و توسعه زيرساخت ها، امكانات و خدمات ضروری هم شهر پارک سوپر كی لن از كپنهاک دانمارک موفق به دريافت تنديس سومين دوره جايزه جهانی خشت طلايي تهران شد.
در محور شهر هوشمند و دولت الكترونيك نيز تنديس خشت طلايي به پروژه برنامه شهر در حال تحول كرايسچرچ نيوزلند اختصاص يافت.
به گزارش شهرنوشت، چهارمین دوره جایزه خشت طلایی تهران، شنبه 11 آبان ماه با حضور کارشناسان، متخصصان و جمعی از مدیران شهری در برج میلاد تهران برگزار می شود. 


معاون امور بین الملل شهرداری تهران خبر داد:
انتخاب 21 اثر نهایی جایزه جهانی خشت طلایی
شهرنوشت: معاون امور بین الملل شهرداری تهران از انتخاب 21 اثر نهایی جایزه جهانی خشت طلایی خبر داد و گفت: از این 21 اثر 7 اثر به عنوان اثر برتر معرفی و برنده جایزه خشت طلایی تهران می شوند و در هر محور دو اثر دیگر هم مورد تقدیر قرار می گیرند.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، نشست مرحله سوم شورای داوری جایزه جهانی خشت طلایی تهران ۲۰۱۹ روز شنبه با حضور گشتاسب مظفری معاون امور بین الملل شهرداری تهران برگزار شد.‌
مظفری در حاشیه این نشست در گفت و گو با خبرنگار شهرنوشت گفت: این جلسه داوران جایزه خشت طلایی تهران در ادامه جلسات قبلی برگزار شد. روزهای پایانی مهلت ارسال برای جایزه خشت طلایی را سپری می کنیم و امیدوارم هیأت داوران جشنواره سریع تر ارزیابی های پایانی را انجام دهد و به تصمیم نهایی برسند.
وی با اشاره به تلاش هیأت داوران برای انتخاب 21 اثر نهایی افزود: داوران تلاش دارند در هر یک از هفت محور جشنواره، سه پروژه یا تجربه برتر شهری را که از واحدهای سازمانی یا مناطق شهرداری تهران، سایر شهرهای کشور و برخی از شهرهای جهان ارسال شده را انتخاب کرده و لیست نهایی پروژه های برتر را 11 آبان همزمان با روز جهانی کلان شهرها معرفی کنند. البته روز جهانی شهرها، 31 اکتبر برابر با نهم آبانماه است که امسال به دلیل تداخل با تعطیلات و ایام سوگواری در ماه صفر، تصمیم گرفته شد روز شنبه 11 آبان ماه برگزار شود.
معاون امور بین الملل شهرداری تهران عنوان کرد: تعداد تقریبا 30 نفر از اساتید، کارشناسان و صاحب نظران به عنوان داوران این جایزه انتخاب شده اند و با توجه به اینکه این جشنواره هفت محور دارد، رسیدن به لیست نهایی با مقداری چالش مواجه است و کار داوران سخت تر است.
مظفری با اشاره به اینکه در فراخوان امسال اطلاعات حدود 500 پروژه خارجی و داخلی جمع آوری شده است، تصریح کرد: حدود 300 پروژه و تجربه خارجی و 180 پروژه یا تجربه شهری داخلی به این جشنواره رسیده است.
وی افزود: در این جلسه لیست کوتاه پیشنهادی هیأت داوران آماده شد و امیدوارم در جلسه پایانی این آثار قطعی شود. از این 21 اثر 7 اثر به عنوان اثر برتر معرفی و برنده جایزه خشت طلایی تهران می شوند و دو اثر دیگر مورد تقدیر قرار می گیرند.