نشست «شهرهای زیست‌پذیر و تاب‌آور فراگیر برای همه»
نشست «شهرهای زیست‌پذیر و تاب‌آور فراگیر برای همه»
در چهارمین دوره جایزه خشت طلایی برگزار شد
تعداد مشاهده: 89
1398/02/11
print
نشست «شهرهای زیست‌پذیر و تاب‌آور فراگیر برای همه»
نشست «شهرهای زیست‌پذیر و تاب‌آور فراگیر برای همه» پیش از آغاز چهارمین دوره خشت طلایی تهران در برج میلاد برگزار شد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران مطرح کرد
تاب‌آوری و هوشمندسازی، دو عنصر مهم برای سنجش شهرهای در حال توسعه
شهرنوشت: رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه تاب‌آوری و هوشمندسازی دو عنصر مهم برای شهرهای در حال توسعه هستند گفت: زلزله، سیل و فروریزش سه موضوعی هستند که شهر تهران را تهدید می‌کنند.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، رضا کرمی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در نشست «شهرهای زیست‌پذیر و تاب‌آور فراگیر برای همه» که پیش از آغاز چهارمین دوره خشت طلایی تهران در برج میلاد برگزار شد با بیان اینکه بحث تاب‌آوری و هوشمندسازی دو موضوع ضروری و مهم برای شهرهای در حال توسعه است، اظهار کرد: موضوع تاب‌آوری باعث می‌شود کشورهای در حال توسعه عقب‌گرد نکنند و در مسیر مناسب حرکت کنند.
وی با اشاره به اقسام تاب‌آوری توضیح داد: تاب‌آوری پیرامون مسایل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی وجود دارد. به عنوان مثال ما هم‌اکنون در بحث اقتصادی تاب‌آوری را حس می‌کنیم البته این میزان تاب‌آوری به اندازه‌ای که باید به نظر نمی‌آید و باید تقویت شود. اقتصاد مقاومتی به معنی اقتصادی تاب‌آور است.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با تأکید بر این نکته که زیرساخت‌ها باید تاب‌آور شوند اضافه کرد: عمده عدم تاب‌آوری در کشور ما به دلیل غفلت از مخاطرات است. شهر تهران را مخاطرات طبیعی از جمله زلزله، سیل و فروریزش‌ها تهدید می‌کنند. وقتی با این مخاطرات مواجه می‌شویم آسیب‌پذیری ما بالا می‌رود و در برخی از شهرهای بزرگ دنیا نیز این مشکلات وجود دارند. البته این نکته حائز اهمیت است که تاب‌آوری در شهرها به عملکرد ما در گذشته بر می‌گردد. وقتی با بحران مواجه می‌شویم به عنوان مثال سیل یا زلزله، عکس‌العمل‌های مردم نیز نسبت به این مخاطرات خود مخاطره‌آمیز است. به عنوان مثال زمانی که در ملارد زلزله آمد و فاصله زیادی با تهران داشت تهرانی‌ها به خیابان‌ها آمدند و فردای آن روز نه به دلیل زلزله بلکه به دلیل آلودگی هوا بیش از 50 نفر فوت شدند.
کرمی با اشاره به راه‌اندازی سامانه هشدار سریع زلزله در شهر تهران توضیح داد: با راه‌اندازی این سامانه وقتی موج از نقاط دوردست به سمت تهران حرکت می‌کند ما چند ثانیه زودتر متوجه می‌شویم و این موضوع را به دستگاه‌های ذیربط اطلاع می‌دهیم. این سامانه یکی از مصداق‌های هوشمندسازی است.
وی با اشاره به راه‌اندازی حسگرهای باران‌سنج به منظور هشدار برای وقوع سیل اضافه کرد: این سنسورها در بالادست نصب شده و اگر احتمال وقوع سیل وجود داشته باشد سریعاً اعلام می‌کنند. 
وی همچنین با اشاره به راه‌اندازی سامانه سنجش خسارات ناشی از زلزله اضافه کرد: این سامانه میزان آسیب‌پذیری نقاط مختلف شهر تهران را نشان می‌دهد تا در صورت لزوم نیروهای امدادی سریع‌تر به آن منطقه ورود پیدا کنند.
کرمی با اشاره به استفاده از سامانه پایش وضعیت تهران تصریح کرد: این سامانه وضعیت مخاطرات شهر را رصد می‌کند و در صورت لزوم می‌توان با استفاده از آن از آسیب‌پذیری‌ها جلوگیری کرد.
کرمی تأکید کرد: ما در این وضعیت دست کمک خود را به سوی کشورهای همسایه و دوستانمان در شهرهای مشابه دراز می‌کنیم و این آمادگی را داریم تا تجربیات خود را با آن ها به اشتراک بگذاریم.

رییس سازمان شهرهای منطقه غرب آسیا و خاورمیانه تاکید کرد
لزوم توجه به تمایزات شهرها در بحث هوشمندسازی
شهرنوشت: رییس سازمان شهرهای منطقه غرب آسیا و خاورمیانه بر لزوم توجه به تمایزات شهرها در بحث هوشمندسازی تاکید کرد.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، محمد سعید رییس سازمان شهرهای منطقه غرب آسیا و خاورمیانه صبح امروز در نشست «شهرهای تاب آور و زیست پذیر برای همه» که در برج میلاد برگزار شد، بیان کرد: سازمان ملل مصوباتی را در خصوص توسعه پایدار درنظر گرفته است که همگی این مصوبات در راستای ایجاد شهر هوشمند هستند.
وی با بیان اینکه وضعیت کشورها در آسیای شرقی و خاورمیانه وضعیت متفاوتی در این زمینه است، اظهار داشت: نباید اختلافات در این کشورها از لحاظ مالی، امکانات حاضر و موقعیت جغرافیایی در ایجاد شهرهای هوشمند نادیده گرفته شود.
سعید به تأثیرگذاری موقعیت جغرافیایی هر یک از شهرها در بحث هوشمندسازی اشاره کرد و گفت: برای مثال جنوب تهران یک منطقه خشک و صحرایی است و شمال این شهر کوهستانی است. جمعیت هم در مناطق شمالی و مناطقی که خدمات و امکانات بیشتری دارد متمرکز می‌شود.
‌وی اضافه کرد: باید قبل از ایجاد شهر هوشمند  به افرادی که این شهر را طراحی و اجرا می‌کنند، توجه کنیم. باید طراحان و‌ اجراکنندگان توانایی بالایی داشته باشند. از این طریق می‌توان از مهاجرت مردم از روستاها به شهرها جلوگیری کرد. برای اینکه مردم در روستاها بمانند باید امکانات در سطح خوب به آن‌ها ارائه شود.
سعید ببان کرد: به منظور تحقق توسعه پایدار پیوسته همایش و نشست‌های هفتگی برای بررسی و دستیابی به این هدف برگزار می‌شود. سعی می‌کنیم امکانات و‌ توانمندی‌های لازم را برای تمام کشورهای عضو این سازمان تامین کنیم چرا که پیشرفت شهرها نیازمند یک اقدام مشترک میان همه‌ی کشورهای عضو است.
وی از افزایش چشمگیر تعداد اعضای این سازمان در سال‌های اخیر خبر داد و گفت: برای رسیدن به هدف‌مان تلاش خواهیم کرد که این همکاری بین کشورهای عضو بیش از پیش توسعه پیدا کند. در قبال رسیدن به ایجاد شهر هوشمند مسئول هستیم و خواهیم توانست کل شهرهای کشورهای منطقه را به شهرهای هوشمند تبدیل کنیم.

نماینده مجمع شهرداران آسیایی مطرح کرد
پیوستن به جریان جهانی شدن با حفظ ارزش های ملی و سنتی
شهرنوشت: رییس دانشگاه غازی آنتپ و نماینده رسمی مجمع شهرداران آسیایی گفت: به جهانی شدن بپیوندیم ولی در این بین ارزش های ملی و سنتی خود را نیز حفظ کنیم.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، علی گئور رییس دانشگاه غازی آنتپ و نماینده رسمی مجمع شهرداران آسیایی در نشست «شهرهای زیست‌پذیر و تاب‌آور فراگیر برای همه» که پیش از آغاز چهارمین دوره خشت طلایی تهران در برج میلاد برگزار شد، گفت: اگر در حین ساخت شهرها نسل خود را نادیده بگیریم روزی می رسد که این نسل شهرهایی که ساختیم را نابود خواهد کرد. بنابراین باید علاوه بر پیشرفت های مادی ارزش های معنوی را نیز در جامعه ارتقا دهیم.
وی با بیان اینکه جهانی شدن مهم ترین سلاح دنیای غرب است، عنوان کرد: به این جهانی شدن بپیوندیم ولی در این بین میراث های ملی و ارزش های سنتی خود را حفظ کنیم.
نماینده مجمع شهرداران آسیایی با بیان اینکه دانش قدرتی است که با تقسیم و اشتراک افزایش پیدا می کند، افزود: ترکیه در زمینه شهرسازی و تغییر ساختار بافت های شهری موفقیت های چشمگیری داشته است و همین طور که از یک طرف شروع به ساخت بافت های شهری می کند در صنعت و تولید دانش نیز موفق بود.
وی ادامه داد: شهر مانند انسان است، به دنیا می آید و بزرگ می شود. بی توجهی به شهرها در روند بزرگ شدن، باعث مرگ آن ها می شود. باید با توان بخشی به شهر و جمعیت شهری آن را از مرگ نجات دهیم.
رییس دانشگاه غازی آنتپ با بیان اینکه شهرها امانتی هستند که نباید در آن خیانت کنیم و باید آن را برای نسل های بعدی بجا بگذاریم، اظهار داشت: به شهری فکر کنیم که افراد سالمند و کم توان بدون هیچ مانعی در آن تردد می کنند.افراد بیمار از درمان برخوردارند و کودکان می توانند در آن بازی کنند.شهری که در آن از یک طرف با صنعتی شدن، تولید صورت می گیرد و از طرف دیگر با بازیافت، مواد دورریختنی به صفر می رسد.شهری که علاوه بر دیجیتالیزه شدن بتواند از داشته هایش محافظت کند.
گئور در پایان یادآور شد: دنیای غرب با تبلیغات گسترده ما را به سمت مصرف گرایی و اسراف سوق می دهد. هدف ما اما ارزشمند دیدن هر فردی بدون در نظر گرفتن تفاوت های دینی و نژادی است.

معاون انجمن بین‌‌المللی طراحان و برنامه‌ریزان شهری منطقه‌ای (ISOCARP) قطر مطرح کرد
لزوم حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان برای رسیدن به شهری توسعه‌یافته
شهرنوشت: معاون انجمن بین‌‌المللی طراحان و برنامه‌ریزان شهری منطقه‌ای (ISOCARP) قطر با بیان اینکه کشورهایی همچون ایران و قطر به جای متکی بودن بر نفت باید به سمت اقتصاد دانش‌بنیان و خلاق حرکت کنند گفت: ما هم‌اکنون در دوران پسانفت هستیم و اگر به سمت شهر پایدار حرکت نکنیم ستون اقتصادی‌مان فرو می‌ریزد.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، علی عبدالرئوف معاون انجمن بین‌‌المللی طراحان و برنامه‌ریزان شهری منطقه‌ای (ISOCARP) قطر با حضور در نشست «شهرهای تاب‌آور و زیست‌پذیر برای همه» که پیش از آغاز مراسم جایزه جهانی خشت طلایی تهران در برج میلاد برگزار شد با بیان اینکه من از بیش از 60 کشور دیدن کرده‌ام، گفت: ایران جایگاه خاصی در قلب من دارد زیرا تنها یک کشور نیست بلکه یک ملت است آن هم ملتی که از آن الهام می‌گیریم.
وی ادامه داد: طی 5 الی 10 سال گذشته وقتی کارشناسان غربی به کشورهای خاورمیانه سفر می‌کنند ایده‌هایی را تحت عنوان شهر هوشمند، شهر سازگار با محیط‌زیست، تاب‌آور و ... مطرح می‌کنند و در واقع انبوهی از مطالب جدید عنوان می‌شود. مفاهیم جدید به وجود می‌آیند که ما نمی‌دانیم که باید با آنها چکار کنیم.
عبدالرئوف به تعریف مفهوم شهر پرداخت و گفت: وقتی درباره یک شهر صحبت می‌کنیم در واقع در خصوص رابطه بین مکان و شهروندان صحبت کرده‌ایم. شهر باید مکانی برای زیست مردم باشد.
وی با اشاره به لزوم احترام و توجه به طبیعت عنوان کرد: وقتی از احترام به طبیعت صحبت می‌کنیم در واقع به کیفیت زندگی توجه کرده‌ایم. وقتی از طبیعت صحبت به میان می‌آید باید به آن احترام گذاشت در غیر این صورت تنها برای ما یک پوستر باقی می‌ماند یعنی ما پوستر یک درخت را داریم اما از آن درخت در طبیعت وجود ندارد. ما باید این مسئولیت را بپذیریم که انسان‌ها یک محیط‌ سبز را به یک محیط خاکستری و سیاه تبدیل کرده‌اند.
معاون انجمن بین‌‌المللی طراحان و برنامه‌ریزان شهری منطقه‌ای (ISOCARP) قطر با اشاره به اینکه باید تلاش شود تا شهرها مکان‌های خوبی برای زیست مردم باشند، عنوان کرد: وقتی از مفهوم تاب‌آوری صحبت می‌شود کارشناسان غربی به این موضوع تنها از منظر تغییرات اقلیمی نگاه می‌کنند. این در حالی است که نگاه‌های متفاوتی نسبت به آن وجود دارد. به عنوان مثال ایران امروز هدف تحریم قرار گرفته یا قطر دچار محاصره اقتصادی شده است. مبارزه‌ای که شهروندان شهرها می‌توانند داشته باشند در زمره تاب‌آوری قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه دنیای پیرامون ما به سرعت در حال تحول است، گفت: ما در دوران پسانفت هستیم و در این دوران ایران و قطر باید بدانند که اگر به سمت یک شهر پایدار حرکت نکنند ستون اقتصادی آنها فرو می‌ریزد و به دنبال آن پایداری شهرها از این لحاظ تأمین نخواهد شد. این که شهرها را چگونه برای پارادایم پسانفت آماده کنیم موضوعی حائزاهمیت است و می‌توان از آن به عنوان یک چالش اساسی نام برد.
عبدالرئوف ادامه داد: برای طراحان و معماران شهری این موضوع حائز اهمیت است که فضای عمومی را به گونه‌ای طراحی کنند که مکانی برای ارتباط مردم باشد. به نظر من بهتر است به جای صحبت درباره شهرهوشمند به شهرها از منظره شهرهای ابلهانه نگاه کنیم. یعنی بر خلاف شهرهای هوشمند، شهرهایی ایجاد کنیم که مردم را به حرف زدن با یکدیگر ترغیب می‌کند. 
معاون انجمن بین‌‌المللی طراحان و برنامه‌ریزان شهری منطقه‌ای (ISOCARP) قطر تأکید کرد: وقتی از شهرها صحبت می‌کنیم باید این موضوع را مدنظر داشته باشیم که در آنها احترام به همه شهروندان باید لحاظ شود. زیرا احترام به شهروندان و گوش کردن به آنها زمینه را برای رسیدن به یک شهر آرمانی فراهم می‌کند.
عبدالرئوف اضافه کرد: وقتی به کشورهای مختلف دنیا سفر می‌کنم آنچه مرا تحت تأثیر قرار می‌دهد برج‌های آسمان‌خراش و مال‌ها نیست بلکه مواردی است که بر مردم تمرکز کرده است. ما هم‌اکنون باید به سمت اقتصادهای دانش‌بنیان و خلاق حرکت کنیم و به نفت متکی نباشیم.

 

 

 

0811-300 (1)
 
0811-300 (2)
 
0811-300 (3)
 
0811-300 (4)
 
0811-300 (5)
 
0811-300 (6)
 
0811-300 (7)
 
0811-300 (8)
 
0811-300 (9)
 
0811-300 (10)