همکاری‌های بین‌المللی بهترین راه برای کاهش چالش‌های شهریست
همکاری‌های بین‌المللی بهترین راه برای کاهش چالش‌های شهریست
غلام‌حسین محمدی در اختتامیه جایزه جهانی خشت طلایی تهران:
تعداد مشاهده: 81
1398/02/11
print
همکاری‌های بین‌المللی بهترین راه برای کاهش چالش‌های شهریست
شهر‌نوشت: رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران با پیام توسعه تعاملات و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، مراسم اختتامیه چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران را آغاز کرد.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، غلام‌حسین محمدی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران بعدازظهر امروز با حضور در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد، مراسم اختتامیه چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران را با ایراد سخنرانی خود آغاز کرد.
او در ابتدای اظهارات خود ضمن خوش‌آمدگویی به شهردار تهران و مسئولین دولتی، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر، اعضای شورایاری‌های شهر تهران و فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد، شهرداران خارجی و رؤسا و دبیران کل سازمان‌های بین‌المللی، گفت: برای ما در شهرداری تهران مایه بسی خرسندی و افتخار است تا به مناسبت آیین بزرگداشت روز جهانی شهرها و همچنین برگزاری چهارمین جایزه جهانی خشت طلایی تهران، میزبان جمع کثیری از مدیران، متخصصان و صاحب‌نظران شهری از خارج و داخل کشور باشیم. این جایزه با هدف ارتقای کیفیت زندگی شهروندان، توسعه دامنه ارتباطات و تعاملات بین‌المللی و بهبود توانمندی‌ها در زمینه گسترش زیرساخت‌های شهری و نیز معرفی و بهره‌برداری مطلوب از تجارب اجرای پروژه‌های برتر شهرهای کشورمان و سایر شهرهای جهان، برگزار می‌شود.
محمدی ادامه داد: شهر تهران با گسترش تعاملات مثبت، آینده و اثربخش خود با سایر شهرهای جهان، معتقد است همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بهترین شیوه برای موفقیت و کاهش چالش‌های شهری است. از این رو در راستای توسعه این‌گونه همکاری‌ها انتظار می‌رود جایزه جهانی خشت طلایی تهران به عنوان یک راهکار قدرتمند برای تبادل اطلاعات، دانش و گسترش شبکه همکاری‌های فنی در جهت توسعه زیرساخت‌ها و ارتقای زیست‌پذیری شهرهایشان مفید واقع شود.
او گفت: اینک با شعار ایجاد شهرهایی هوشمند، تاب‌آور و زیست‌پذیر برای همه به استقبال چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران می‌رویم که حاصل همکاری شهرداری تهران و تعدادی از سازمان‌های تخصصی بین‌المللی است. نهادهایی همچون برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد، انجمن کلانشهرهای مهم جهان، انجمن طراحان و برنامه‌ریزان شهری و منطقه‌ای و سازمان مجمع شهرداران آسیایی که ما را در برگزاری این رویداد بزرگ شهری یاری رساندند.
رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: دبیرخانه چهارمین دوره جایزه خشت طلایی تهران در دو بخش داخلی و بین‌المللی و در ٧ محور اصلی اقدام به جذب پروژه‌ها و تجربیات شهری نمود. در این میان پروژه‌های ارسالی از حوزه‌های معماری، شهرسازی، میراث‌فرهنگی و بازآفرینی شهری سهم بیشتری را به خود اختصاص داده بودند. در بخش داخلی تعداد ١٩٧ پروژه از ٢۴ شهر ایران دریافت شد و در بخش بین‌الملل ٣٢٢ پروژه از ٢٠٧ شهر مختلف دنیا موفق به ثبت‌نام در این رقابت شدند. در بخش داوری، از کمک متخصصان و داوران حوزه‌های مختلف استفاده شد و در هر محور ٣ اثر برگزیده انتخاب شدند که در مجموع به ٢١ پروژه برتر جایزه اهدا خواهد شد. همچنین ٢١ اثر نیز از مجموع آثار ارسالی شایسته تقدیر شناخته شده‌اند.
محمدی افزود: از جمله ویژگی‌های چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران، افزایش قابل توجه شرکت‌کنندگان خارجی است که این نشانگر ارزیابی مثبت سایر کشورها از ایده جایزه جهانی خشت طلایی تهران است، چرا که امید است از این مسیر همگرایی تبادل تجربیات و شناسایی شهرها در رابطه با توسعه و مدیریت شهری کارآمد حاصل شود. همچنین از دیگر برنامه‌های جنبی این رویداد، اجرای پنل‌های تخصصی بود که صبح امروز تحت عناوین «کمیته شهرهای هوشمند» و «شهرهای زیست‌پذیر و تاب‌آور برای همه» با حضور سخنرانانی متشکل از مسئولان عالی‌رتبه و کارشناسان برجسته برگزار شد.
رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران در پایان خاطرنشان کرد: در انتها بر خود لازم می‌دانم تا از همکاری صمیمانه کمیته اجرایی، داوران محترم، اعضای خانواده بزرگ شهرداری تهران و سایر نهادهای ملی و بین‌المللی که ما را در شکل‌گیری این رویداد بزرگ یاری رساندند، تشکر و قدردانی نمایم.

در پیام دبیرکل سازمان ملل متحد مطرح شد
نقش شهرها در کنترل تغییرات اقلیمی
شهرنوشت: دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی اعلام کرد: شهرها تعیین‌کننده موفقیت یا شکست ما در برابر کنترل تغییرات اقلیمی خواهند بود. 
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی شهرها پیامی را ارائه کرده بود که توسط محمت آکدوغان نماینده برنامه اسکان بشر ملل متحد در تهران در چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی قرائت شد. 
در متن این پیام آمده است: «امروز بیش از نیمی از جمعیت جهان در شهرها زندگی می‌کنند و تخمین زده می‌شود تا پایان سال 2050 این نسبت به دوسوم برسد. هنوز بسیاری از سازه‌هایی که برای انسان و ارائه خدمت به این جمعیت شهرنشین رو به افزایش نیاز است، ساخته نشده و حتی ساخت شهرهای جدید دیگری نیز موردنیاز خواهد بود. این امر فرصت‌های بسیاری را برای ایجاد راه‌حل‌های کارآمد در خصوص موضوعاتی مانند تغییرات اقلیمی فراهم آورده و راهکارهای جدیدی را به سمت آینده‌ای پایدارتر به روی ما می‌گشاید.
شهرها بیش از دوسوم انرژی جهان را مصرف می‌کنند و تولیدکننده بیش از 70 درصد از گازهای گلخانه‌ای هستند. تصمیماتی که در دهه‌های آینده در رابطه با زیرساخت‌های شهری (برنامه‌ریزی شهری، بهره‌وری انرژی، تولید برق و حمل‌ونقل) گرفته می‌شوند تأثیرگذارترین تصمیمات در نمودار تولید گازهای گلخانه‌ای خواهد بود. بدون شک شهرها تعیین‌کننده موفقیت یا شکست ما در برابر کنترل تغییرات اقلیمی خواهند بود.
شهرها علاوه بر تأثیری که بر رد پای اکولوژیکی خواهند داشت بیش از 80 درصد تولید خام محصولات داخلی در جهان را بر عهده دارند، مرکز آموزش و کارآفرینی و قطب‌هایی از خلاقیت و نوآوری هستند که غالباً جوانان در رأس آنها قرار دارند.
بسیاری از راه‌حل‌هایی که برای حرکت به سوی آینده پایدار و کم کربن وجود دارند از حمل‌ونقل عمومی برقی گرفته تا استفاده از انرژی تجدیدپذیر و مدیریت بهینه پسماند، هم‌اکنون در دسترس قرار دارند و شهرها در نقاط مختلف دنیا در حال تبدیل آنها به واقعیت هستند. این امر بسیار جذاب به نظر می‌آید اما ما نیاز داریم تا این موضوع را به یک هنجار تبدیل کنیم. اکنون زمان یک اقدام جسورانه است.
روز جهانی شهرها، آخرین روز از ماه «اکتبر شهری» است. ماهی که به افزایش آگاهی جمعی نسبت به چالش‌های شهری، موفقیت‌ها و پایداری اختصاص داده شده است. اکنون به پایان این دوره رسیده‌ایم. بیایید متعهد شویم تا نوآوری‌ها را در راه تضمین زندگی بهتر برای نسل‌های آینده به کار گیریم و مسیری را برای توسعه شهری پایدار و فراگیر برگزینیم که به سود همگان باشد.»