خشت طلایی فرصتی برای افزایش کیفیت زندگی شهری است
خشت طلایی فرصتی برای افزایش کیفیت زندگی شهری است
حناچی در مراسم اختتامیه جایزه جهانی خشت طلایی تهران:
تعداد مشاهده: 149
1398/59/11
print
خشت طلایی فرصتی برای افزایش کیفیت زندگی شهری است
خشت طلایی فرصتی برای افزایش کیفیت زندگی شهری است  شهرنوشت: شهردار تهران در مراسم اختتامیه چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران این رویداد بین‌المللی را فرصتی برای افزایش کیفیت زندگی شهری و قدردانی از تلاش‌های مجموعه‌های جهانی مدیریت بر کلانشهرها دانست.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، پیروز حناچی شهردار تهران عصر امروز در مراسم اختتامیه چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران که با حضور مدیران دولتی، اعضای شورای‌شهر، مسئولان و نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی و شهرداران شهرهای خارجی در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد، ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان مراسم گفت: ورودتان را به شهر تهران خوش‌آمد می‌گویم؛ شهری که از نوادر جهانیست؛ در شمال شهر تهران ارتفاعاتی داریم که نقطه نهایی‌شان ۴۴٠٠ متر بالاتر از سطح دریاست و دمای کمتر از ١۵ درجه زیر صفر دارد، از سوی دیگر در مناطق جنوبی شهر شن‌های روانی داریم که بستر پرورش شتر است؛ این تنوع اقلیمی از خصایص کمیاب تهران است: پایتخت ٢٠٠ ساله ایران.


حناچی ادامه داد: ما تا دهه ٣٠ در ایران تنها یک کلانشهر داشتیم و امروز با ١۵ کلانشهر یا شهرهایی در آستانه کلانشهر شدن مواجهیم. در دهه ٣٠ نسبت جمعیت شهری به جمعیت روستایی کشور ٣٠ به ٧٠ بود و براساس آخرین سرشماری‌های رسمی، حالا این نسبت کاملا برعکس شده است؛ این اتفاق با آهنگی کندتر در جهان نیز در حال افتادن است.


شهردار تهران اغلب مشکلات کلانشهرهای دنیا را مشابه یکدیگر دانست و توضیح داد: آلودگی هوا و ترافیک و تغییرات آب و هوایی که جزو مشکلات اصلی زمین به شمار می‌رود، در شهرها و کلانشهرها موضوعیت مهمی دارند. کنترل فقر و حاشیه‌نشینی و کنترل اسکان رسمی که در پیام همکارانم در سازمان ملل نیز مورد اشاره قرار گرفت، از دیگر دغدغه‌های مهم کلانشهرها هستند. مشکلات آب، بهره‌وری انرژی و استفاده از سوخت‌های فسیلی، همه و همه مشکلات مشابه و مشترک کلانشهرها به شمار می‌روند.


 حناچی ادامه داد: تلاش کرده‌ایم که این جایزه را فرصتی برای بالا بردن کیفیت شهر خود و ارج نهادن به زحمات همکاران خوبمان در اقصی‌نقاط جهان بدانیم. این جایزه در سال‌های ٩٣ تا ٩۵ برگزار شده بود و امسال نیز با شعار «شهرهایی هوشمند، تاب‌آور و زیست‌پذیر برای همه» در آن حضور داریم.


او افزود: از UN Habitat و دیگر نهادهای بین‌المللی که ما را در این بزرگداشت همکاری و همراهی کردند، تشکر می‌کنم. در دوره اول با تعداد معدودی از پروژه‌ها مواجه بودیم؛ در دوره دوم حدود ٢٣٠ پروژه در این رویداد شرکت کردند که ٢۴ مورد از آن‌ها با رأی داوران انتخاب شدند. عناوین جالبی در میان این پروژه‌ها وجود داشتند، مثلا پروژه‌ای در ملبورن استرالیا که نتیجه آن کاهش ۴ درجه‌ای دمای شهر بود. در دوره سوم که بیش از ۴٠ کشور جهان در آن شرکت کردند، درمجموع ١۶۴ پروژه داخلی و ٢۵۵ پروژه خارجی شرکت داشتند. شهر بعلبک لبنان و شهر رشت از منتخبان آن دوره بودند. در برنامه امسال نیز حدود ۵٠٠ کاندیدا داشته‌ایم.


او تأکید کرد: امیدواریم با نگاه جدیدی که در مدیریت تهران تعقیب می‌شود، این رویداد را فرصتی برای افزایش کیفیت زندگی در تهران و باقی شهرهای ایران بدانیم و از تجربیات مفید دیگر کشورها نیز بهره ببریم.


پیروز حناچی شهردار تهران خاطرنشان کرد: در خاتمه از همه کسانی‌که در این حرکت بزرگ همیاری و همکاری کردند، مخصوصا همکاران خوبم که زحمت زیادی برای برگزاری این رویداد کشیدند، تشکر می‌کنم و همه شما را به خدای بزرگ می‌سپارم.رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در مراسم خشت طلایی تهران:
برنامه‌های شهری تاکنون نسخه شفابخشی نبوده اند/به جای مدیران شهری به دنبال حکیمان شهری باشیم
شهرنوشت: معاون وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در چهارمین دوره جایزه خشت طلایی تهران گفت: بهتر است به جای مدیران شهری به دنبال حکیمان شهری باشیم.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، مهدی جمالی‌نژاد در  رویداد چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران که امروز در برج میلاد برگزار شد، با بیان اینکه همیشه گفته شده اندیشه پایه و اساس زندگی انسان است، اندیشه را فهم درک هستی برای انسان عنوان کرد.
به گفته معاون وزیر کشور، انسان آنی است که می‌اندیشد و با اندیشه خود می‌آفریند. متاسفانه می‌بینیم در بسیاری مواقع ما از اندیشه غافل هستیم کما اینکه نوع اندیشه انسان هم نوع وجود او را می‌سازد.
او معتقد است: اگر اندیشه‌های مختلف می‌خواستند این جهان را بسازند، یقینا عالمی وجود نداشت. این اندیشه همان دیدگاه است. هیچ چیز بدون دیدگاه عملی نمی‌شود.
جمالی‌نژادبا بیان اینکه متاسفانه امروز کمتر فکر می‌کنیم، کمتر حوصله داریم و کمتر همه جانبه‌نگر هستیم، گفت: تمام برنامه‌های دو سه دهه اخیر برای شهر، ارزشمند و قسمتی از این پازل هستند اما هیچ کدام نسخه‌های شفابخشی برای شهرها به تنهایی نبودند، چرا که هیچ کدام توسعه واقعی را رقم نزدند. چرا شهرهایمان حالمان را خوب نمی‌کند؟ چرا با وجود تونل‌ها و بزرگراه‌ها همچنان ترافیک وجود دارد؟
رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور، اظهار کرد: شهرها هم جسم دارند هم‌ روح، هم صورت دارند که به نوعی معماری‌شان است و هم سیرت دارند که همان تعاملاتشان است. اگر ردپای ایدئولوژی حاکم بر جامعه را در شهرها ایجاد کنیم به شهرهای پایدار و زیست‌پذیر خواهیم رسید.
جمالی‌نژاد گفت: مصداق کامل شهرهای جهان که می‌توانند حس غرور ایجاد کنند، شهرهای اسلامی است چرا که هم صفات انسانی را دارند و هم صفات معنوی. بهتر است به جای مدیران شهری به دنبال حکیمان شهری باشیم.0812-kesht (2)
 
0812-kesht (4)
 
0812-kesht (6)
 
0812-kesht (9)
 
0812-kesht (13)
 
0812-kesht (14)
 
0812-kesht (16)
 
0812-kesht (17)
 
0812-kesht (18)
 
0812-kesht (19)