خواهرخواندگی شهرها زمینه‌ای برای توسعه دیپلماسی شهری است
خواهرخواندگی شهرها زمینه‌ای برای توسعه دیپلماسی شهری است
سخنگوی وزارت امور خارجه:
تعداد مشاهده: 68
1398/38/12
print
خواهرخواندگی شهرها زمینه‌ای برای توسعه دیپلماسی شهری است
شهرنوشت: سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با اشاره به 2500 قرارداد خواهرخواندگی بین شهرهای جهان گفت: قراردادهای خواهرخواندگی زمینه‌ای برای توسعه دیپلماسی شهری هستند.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، سید عباس موسوی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در مراسم چهارمین جایزه بین المللی خشت طلایی تهران گفت: اگر در گذشته دیپلماسی صرفاً در اختیار دولت‌ها بود اکنون طیف وسیعی از کنشگران وارد این عرصه شده‌اند و از ابزارهای مختلف برای چانه‌زنی در موضوعات متعدد استفاده می‌کنند.
وی افزود: دیپلماسی مدرن پدیده‌ای جدید و مکمل دیپلماسی سنتی است که وارد عرصه روابط بین‌المللی شده است دلیل آن هم افزایش چالش‌های گوناگون و مسایل جدید در روابط انسانی است.
موسوی با بیان اینکه با تعداد قابل توجهی از کنشگران در عرصه اجتماعی روبرو هستیم ادامه داد: مهم‌ترین بازیگر عصر جدید، افکار عمومی و مردم هستند. برخلاف یک قرن پیش که افکار عمومی محلی از اعراب و تأثیری در سیاست‌های دولت‌ها نداشتند، امروز مؤلفه مردم و افکار عمومی نقشی بسیار تعیین‌کننده دارد. 
وی گفت: یکی از شناخته‌شده‌ترین ارتباط‌ها در زمینه دیپلماسی قراردادهای خواهرخواندگی است که قدمتی به اندازه یک قرن دارد. امروز بیش از دو هزار و 500 قرارداد خواهرخواندگی بین شهرهای مختلف جهان منعقد شده تا زمینه‌ای برای توسعه دیپلماسی شهری فراهم شود. 
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به قراردادهای خواهرخواندگی میان شهرهای ایران و دیگر شهرها عنوان کرد: بیش از 140 قرارداد خواهرخواندگی بین شهرهای ایران و دیگر شهرها امضا شده که غیر از 2 مورد آن، بقیه مربوط به دوران پس از انقلاب است.
موسوی گفت: این عدد نشان‌دهنده اهتمام جمهوری اسلامی به دیپلماسی عمومی و شهری با دیگر ملت‌ها به منظور برقراری روابط رسمی است که با ذات و ماهیت انقلاب هم‌خوانی دارد. 
وی ادامه داد: هدف اصلی انقلاب انتقال پیام صلح و دوستی و گفتمان‌سازی است و دیپلماسی شهری و ارتباط با شهرهای دیگر می‌تواند سازوکار مناسب برای انتقال پیام صلح و آزادگی مردم ایران به جهان باشد.
سید عباس موسوی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره چهارمین جایزه خشت طلایی تهران نیز گفت: جایزه خشت طلایی تهران یکی از نمونه‌های این دیپلماسی است که می‌تواند در تقویت صلح و دوستی با دیگر ملت‌ها نقش ویژه‌ای ایفا کند. 
وی در خاتمه بیان کرد: وزارت امور خارجه مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا در زمینه دیپلماسی اهتمام خاصی به کار برده و می‌تواند نقشی محوری در یکپارچه‌سازی در این زمینه ایفا کند تا با هم‌افزایی بهتر از همه ظرفیت‌ها در راستای تحقق اهداف عامه مردم و مصالح مشترک بشری بهره ببرد.