مراسم آغاز پویش شهروندی آرزوهای تهران برگزار شد
مراسم آغاز پویش شهروندی آرزوهای تهران برگزار شد
عصر روز گذشته؛
تعداد مشاهده: 139
1398/47/13
print
مراسم آغاز پویش شهروندی آرزوهای تهران برگزار شد
مراسم رونمایی از پویش «آرزوهای تهران» عصر روز گذشته با حضور محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران به همراه چند تن از اعضای پارلمان شهری، حامد مظاهریان معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، غلام‌حسین محمدی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری و جمعی از شهروندان محله یوسف‌آباد در فرهنگسرای شفق با محوریت محله یوسف‌آباد برگزار شد.

آرزوی رئیس شورای شهر تهران برای پایتخت
شهرنوشت: رئیس شورای اسلامی شهر تهران در مراسم آغاز پویش شهروندی آرزوهای تهران، آرزوی خود برای تهران را رسیدن به ١۵ میلیون سفر روزانه با حمل‌ونقل عمومی عنوان کرد و گفت: ١۵ میلیون سفری که ١٠ میلیون آن توسط مترو و باقی به وسیله اتوبوس‌های عمدتا برقی انجام شود.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، محسن هاشمی رئیس شورای‌شهر که عصر امروز به همراه چند تن از اعضای پارلمان شهری، حامد مظاهریان معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، غلام‌حسین محمدی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری و جمعی از شهروندان محله یوسف‌آباد برای شرکت در مراسم آغاز پویش شهروندی آرزوهای تهران به فرهنگسرای شفق رفته بود، ضمن تشکر از دست‌اندرکاران این مراسم و پویش آرزوهای تهران، گفت: برگزاری یک پویش و حرکت مدنی جهت تحقق مطالبات شهروندان یکی از راهبردهای مدیریت شهری است و با استفاده از نظرسنجی‌ها می‌توان راحت‌تر به ایده‌ها و مطالبات مردم رسید. اگر پویش‌ها به‌صورت علمی اجرا شوند می‌توانند بستر مناسبی برای شناخت مردم و شهروندان باشد، به ویژه که در قالب فضای مجازی صورت می‌پذیرند. با انجام فراگیر این کار از این طریق می‌توانیم به نتایج خوبی برسیم.
وی ادامه داد: مزیت پویش آرزوهای تهران این است که می‌تواند کمبودهای هر ناحیه را برای ما روشن کند. با این روش می‌توانیم به‌مرور مناطق دیگر را هم پوشش دهیم و در کل تهران از مزایای آن استفاده کنیم، چرا که این پایش و پویش هزینه بسیار کمی دارد. البته می‌توانیم این پویش را با روش‌های دیگر نیز تقویت کنیم؛ روش‌هایی از قبیل نظرسنجی‌هایی علمی می تواند نتایج چنین پویشی را قابل‌اتکاتر سازد. می‌توانیم با کمک مرکز مطالعات شهرداری تهران، یک نظرسنجی نیز به صورت هماهنگ با این پویش برگزار کنیم.
رئیس شورای‌شهر اظهار داشت: براساس نظرسنجی‌هایی که در ابتدای فعالیت شورای پنجم انجام شد، دریافتیم بیش از ٩٣ درصد مردم تهران معضل آلودگی هوا و ترافیک را به عنوان اولویت اصلی اعلام کردند؛ ٨٣ درصد از شهروندان نیز از ساماندهی آسیب‌های اجتماعی شهر گفتند و تاب‌آوری و مدیریت بحران نیز بیش از ۵٠ درصد نظر مردم تهران را به خود جلب کرده بود.
هاشمی با اشاره به اینکه وقتی به سمت مسائل محله‌ای می‌رویم می‌بینیم مردم در محلات خود نسبت به سرانه خدماتی بسیار حساس اند، گفت: می‌دانید در طرح تفصیلی و طرح جامع تهران صحبت از خدمات ٧گانه شده است که همه موارد اصلی را در بر می‌گیرد؛ موضوع هفتم این فهرست، تجهیزات و تاسیسات شهری است که مردم نسبت به آن حساسیت بالایی دارند. طبیعتاً لازم است این حساسیت‌ها و درخواست‌ها را در سطح فرامنطقه‌ای و سطح محلات در نظر داشته باشیم. به‌عنوان مثال یکی از آرزوهای مشخص مردم تهران بهبود سیستم اتوبوس‌رانی و حمل‌ونقل عمومی است.
وی تصریح کرد: مردم می‌خواهند ظرفیت استفاده از اتوبوس‌رانی را افزایش دهیم در حالی که باید در طول ١٠ سال گذشته این ظرفیت را ٣٠ درصد بیشتر می‌کردیم. از طرف دیگر درست این بود که متوسط عمر اتوبوس بیشتر از ۵ یا ٨ سال نشود. اما الان که دقت می‌کنیم می‌بینیم دغدغه حمل‌ونقل و محیط‌زیست به درستی مد نظر دولتمردان و مسئولان قرار نداشته است. حالا می‌بینیم که تعداد اتوبوس‌ها کمتر از ۶ هزار دستگاه است و عمر متوسط آن ها نیز بالای ١١ سال شده است. البته نمی‌شود گفت دولتمردان اصلا به فکر نبودند چون همین ٢ سال قبل بود که تفاهم‌نامه‌ای توسط دولت امضا شد تا ١۵ هزار اتوبوس برای شهرهای کشور تامین شود؛ قرار شده بود این موارد از محل صرفه‌جویی سوخت تامین شود، اما بوروکراسی و تحریم‌ها اجازه نداد به این هدف برسیم.
محسن هاشمی گفت: اگر به مترو توجه کنید می‌بینید فعالیت‌های خوبی انجام شده اما هنوز تنها ظرفیت روزانه ٢ میلیون سفر داریم. دولت در این مورد نیز تمهیداتی اندیشیده است؛ سال ٩۵ قرار شد ٢ میلیارد دلار برای تامین واگن‌های مترو هزینه شود اما بوروکراسی مانع تحقق این هدف شد؛ علی‌رغم وجود ١٠ کارخانه اتوبوس‌سازی و ۴ کارخانه واگن‌سازی در کشور، هنوز نتوانسته‌ایم به این هدف برسیم. باید دید چرا مسئولان ما در راستای تصحیح این بوروکراسی تلاشی نمی‌کنند آن هم در شرایطی که مردم به طور جدی این درخواست را از دولتمردان و مسئولان شهری دارند. امکانات لازم برای حرکت در مسیر توسعه وجود دارد اما چرا مسئولان ما این موضوع حساس را دنبال نمی‌کنند؟ مخصوصا مدیران شهری نیز باید این سوال را پاسخ دهند.
وی ادامه داد: فاجعه واقعی یعنی با این پایش‌ها و پویش‌ها به پاسخ سوالاتمان برسیم اما برای برآورده کردن آرزوهای تهران و شهروندانش هیچ کاری نکنیم. وقتی از مردم می‌خواهیم در پویش‌های ما شرکت کنند، لازم است مشکلاتشان را نیز با دقت، عملگرایی و واقع‌گرایی حل کنیم؛ در غیر این صورت اینگونه فعالیت‌های گفتاردرمانانه جواب نمی‌دهد و مردم می‌فهمند چیز خاصی در چنته ما نیست.
هاشمی تأکید کرد: باید بعد از پویش، عملگرایی هم داشته باشیم؛ مخصوصا ما اصلاح‌طلبان که در حال حاضر میدان میدان عمل را در اختیار داریم.
رئیس شورای‌شهر در بخش دیگری از اظهاراتش آرزوی خود برای تهران را رسیدن به ١۵ میلیون سفر روزانه با حمل‌ونقل عمومی عنوان کرد و گفت: ١۵ میلیون سفری که ١٠ میلیون آن توسط مترو و باقی به وسیله اتوبوس‌های عمدتا برقی انجام شود.
وی عنوان کرد: در کنار موضوعات خدماتی و شهری، بد نیست در پایش‌هایمان درباره موضوعات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نیز از مردم بپرسیم. پیش از حاضر شدن پشت این تریبون فکر کردم که پس از پرداختن به حوزه خدمات و مدیریت شهری، چطور آرزوها و دغدغه‌هایم درباره مسایل اجتماعی و معنوی و سیاسی را نیز بیان کنم؛ به این نتیجه رسیدم که بهتر است از شاعر شهیر و عزیز و فقید کشورمان، فریدون مشیری طلب یاری کنم:
از همان روزی که دست حضرت قابیل
گشت آلوده به خون حضرت هابیل
از همان روزی که فرزندان آدم
زهر تلخ دشمنی در خون شان جوشید
آدمیت مرد
گرچه آدم زنده بود
از همان روزی که یوسف را برادرها به چاه انداختند
از همان روزی که با شلاق و خون دیوار چین را ساختند
آدمیت مرده بود
بعد دنیا هی پر از آدم شد و این آسیاب
گشت و گشت
قرنها از مرگ آدم هم گذشت
ای دریغ
آدمیت برنگشت
قرن ما
روزگار مرگ انسانیت است
سینه دنیا ز خوبی ها تهی است
صحبت از آزادگی پاکی مروت ابلهی است
صحبت از موسی و عیسی و محمد نابجاست
قرن موسی چمبه هاست
روزگار مرگ انسانیت است
من که از پژمردن یک شاخه گل
از نگاه ساکت یک کودک بیمار
از فغان یک قناری در قفس
از غم یک مرد در زنجیر حتی قاتلی بر دار
اشک در چشمان و بغضم در گلوست
وندرین ایام زهرم در پیاله زهر مارم در سبوست
مرگ او را از کجا باور کنم
صحبت از پژمردن یک برگ نیست
وای جنگل را بیابان می کنند
دست خون آلود را در پیش چشم خلق پنهان می کنند
هیچ حیوانی به حیوانی نمی دارد روا
آنچه این نامردمان با جان انسان می کنند
صحبت از پژمردن یک برگ نیست
فرض کن مرگ قناری در قفس هم مرگ نیست
فرض کن یک شاخه گل هم در جهان هرگز نرست
فرض کن جنگل بیابان بود از روز نخست
در کویری سوت و کور
در میان مردمی با این مصیبت ها صبور
صحبت از مرگ محبت مرگ عشق
گفتگو از مرگ انسانیت استمعاون شهردار در مراسم رونمایی از پویش «آرزوهای تهران»:
پروژه‌های کوچک محلی جای پروژه‌های بزرگ شهری را می‌گیرند
شهرنوشت: معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران با بیان اینکه دستور کار جدید شهری توجه به توسعه محلات است، تاکید کرد: بنا داریم به‌جای اجرای 20 پروژه بزرگ در شهر، صدها پروژه کوچک در محلات شهر تهران داشته باشیم که به خواست و نظر مردم طراحی و اجرا می‌شوند.
به گزارش شهرنوشت، حامد مظاهریان عصر روز یکشنبه در مراسم رونمایی از پویش «آرزوهای تهران» که با محوریت محله یوسف‌آباد در فرهنگسرای شفق برگزار شد، اظهار کرد: مردم محله باید در کنار مدیران شهری برای افزایش کیفیت زندگی در شهر تلاش کنند و دستور کار جدید شهری نیز توجه به شهروندان و توسعه محله‌ای است.
وی اضافه کرد: در تمام دوره‌های تاریخی شکل‌گیری تهران، هدف‌ها معطوف به پروژه‌های بزرگ شهری بود زیرا شهر نیاز به توسعه زیرساختی داشت اما اکنون با توسعه شهر، زمان توجه به محلات و خواست مردم در محلات است. 
معاون شهردار تهران با بیان اینکه هدف مدیریت شهری تعریف پروژه در مقیاس محلی است، ادامه داد: به‌جای 20 پروژه بزرگ مقیاس در شهر، می‌توانیم صدها پروژه کوچک محلی داشته باشیم اما به شرط آنکه پروژه برای محله باشد، مردم در خصوص آن پروژه اظهار نظر کنند و در اجرای آنها مشارکت داشته باشند.
مظاهریان با اشاره به تفاوت نگاه در توسعه شهری و توسعه محلی اظهار کرد: اگر از مردم در خصوص مشکلات نظرخواهی شود، مشکلاتی نظیر آلودگی هوا، ترافیک و آسیب‌های اجتماعی را اعلام می‌کنند اما وقتی از آنها در خصوص مشکلات محله خودشان سوال شود، بدون شک پاسخ‌ها متفاوت خواهد بود.
وی ادامه داد: شلوغی محله، امنیت محله، وضعیت نهرهای آب و حتی فضای سبز محله و مسائل دیگر می‌تواند مورد خواست و توجه مردم محله باشد.
مظاهریان با تاکید بر اینکه مشارکت مردم هم در تصمیم‌سازی‌ها و هم اجرای پروژه‌ها مهم است، گفت: البته گاهی مشارکت مردم در پروژه مستقیم است و گاهی هم به صورت غیرمستقیم و از طریق پرداخت به موقع عوارض شهری است. 
به گفته معاون شهردار تهران، شهروندان همانطور که از مدیریت شهری انتظار خدمات‌رسانی دارند، باید در برابر شهر نیز احساس مسئولیت کنند و تفاوت شهرنشین با شهروند همین مشارکت و مسئولیت پذیری آنها در شهر است. 
وی با اشاره به تعدد نهادهای مختلف مانند شورایاری‌ها، سرای محله، مدیر محله، دفاتر نوسازی محله و غیره در سطح محلات اضافه کرد: حلقه مفقوده برای اتصال این نهادها، حول محور شهروندان می‌تواند شکل بگیرد و آرزوی تهران فرصتی است که همه حول خواست شهروندان به خدمت‌رسانی بپردازیم.
مظاهریان تاکید کرد: آرزوهای تهران فرصتی تکرار نشدنی است تا مردم برای افزایش کیفیت زندگی در شهر مشارکت موثر داشته باشند.  
ذکر این نکته ضروری است که در پایان مراسم از سامانه baham.tehran.ir برای بیان آرزوهای مردم تهران و امتیاز دهی به آرزوهای ثبت شده، رونمایی شد.

 

محمدی در مراسم آغاز پویش شهروندی آرزوهای تهران مطرح کرد
تاکید بر برنامه ریزی محله محور در دوره جدید مدیریت شهری
شهرنوشت: رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران بر توجه به برنامه ریزی محله محور در دوره جدید مدیریت شهری تاکید کرد.
شهرنوشت: رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران بر توجه به برنامه ریزی محله محور در دوره جدید مدیریت شهری تاکید کرد. 
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، غلام‌حسین محمدی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران عصر امروز در مراسم آغاز پویش شهروندی آرزوهای تهران که با حضور محسن هاشمی رفسنجانی ريیس شورای‌شهر، حامد مظاهریان معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران و جمعی از شهروندان محله یوسف‌آباد در فرهنگسرای شفق برگزار شد، ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان و تشکر از اهالی محله یوسف‌آباد برای حضور در این مراسم، گفت: خوشحالم که در اولین نقطه این پویش حضور دارم؛ پویشی با عنوان آرزوهای تهران که قرار است در همه محلات شهر آرزوهای شهروندان را دنبال کند.
وی ادامه داد: ما در تهران مشکلات عدیده‌ای داریم؛ براساس نظرسنجی که اخیرا انجام شد طبق معمول ترافیک و آلودگی در صدر بودند؛ بعد از این موارد مشکلات اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی دیده می‌شدند و حتی مشکل موش‌ها نیز در میان پاسخ‌های بسیاری از شهروندان وجود داشت. نظرسنجی‌هایی که از مردم انجام می‌شود، اگرچه ایده‌های واقعی برای برنامه‌ریزی به دست می‌دهد، قاعدتاً کافی نیستند چرا که ما معمولا به محلاتمان نگاه محله‌‌محور نداریم و نمی‌دانیم در هر محله چه نیازهایی وجود دارد. ایده شورایاری‌ها برای حل همین مشکل بود تا در شناخت درست نیاز شهروندان به شهرداری و شورای‌شهر کمک شود.
محمدی تصریح کرد: در دوره جدید مدیریت شهری این حساسیت بیشتر شده چرا که شعار ما برمبنای نگاه به روح شهر و ارتقای کیفیت زندگی است؛ در نتیجه باید ارتباط بهتر با مردم داشته باشیم. درست است که سامانه‌هایی مثل ١٣٧ وجود دارند اما ما باید از برنامه‌ها و ایده‌های شهروندان نیز مطلع باشیم. در این دوره برنامه‌ریزی محله‌محور یا «برنامه‌ریزی با مردم برای مردم» اهمیت جدی پیدا کرده است. اگر قرار است این کار را انجام دهیم باید آرزوهای مردم را به طور جدی بدانیم و نسبت به آن ها آگاهی داشته باشیم. وقتی خانم نژادبهرام این ایده را مطرح کردند، احساس کردیم در محله‌های متعدد قابلیت اجرا دارد. قرار شد به صورت پایلوت در یک تا دو مرحله انجام شود و اگر نتایج قابل قبول داشت، به باقی مناطق تسری داده شود.
رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران افزود: با تاکید و راهنمایی دکتر حناچی به این اعتقاد رسیده‌ایم که شهر را باید با نگاه به سه ضلع شهروندان، سیاست‌گذاران و سرمایه‌گذاران اداره کنیم. ضلع شهروندان زمانی به فرآیند تصمیم‌گیری اضافه خواهد شد که افکارشان در برنامه‌ها ظهور و بروز پیدا کند. این موضوع باعث ایجاد حس تعلق مردم به شهرشان می‌شود. با این حس تعلق است که دیگر شاهد ریختن روزانه ۵٠٠ تن زباله در مسیل‌ها و رودهای شهر نخواهیم بود. در واقع تحت این شرایط دیگر مردم شهر را خانه خود تلقی می‌کنند.
محمدی تاکید کرد: وقتی می‌بینید جایی طبق آرزوهایتان ساخته می‌شود، حس تعلقتان به آن‌جا افزایش می‌یابد. ما همین برنامه را داریم و به مرور تمام ذینفعان به این طرح می‌پیوندند تا پاسخ‌های روشن‌تر و بهتری برای پرسش‌های خود بیابیم.
وی گفت: امید داریم که با تشکیل یک شورای عالی برای هویت‌بخشی به محلات بتوانیم این پویش را برای همه محلات شهر تهران اجرا کنیم. امیدوارم مردم خوب محله یوسف‌آباد مشارکت خوبی در این حرکت داشته باشند. این پویش برمبنای IT پیش می‌رود و شهروندان می‌توانند از طریق سامانه «تهرانِ‌من» مشارکت داشته باشند. فکر می‌کنم این پویش از آن دست اقداماتی است که با همراهی مردم ثمرات فوق‌العاده‌ای در پی خواهد داشت.
غلام‌حسین محمدی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران خاطرنشان کرد: در پایان لازم است از همکاری آقای فرهادی شهردار محترم منطقه۶ نیز تشکر کنم. امیدوارم اعضای شورای‌شهر نیز به مدد مهندس هاشمی مثل همیشه ما را یاری کنند تا در این مسیر به نتایج خوشایندی برسیم. فرهادی در مراسم رونمایی از پویش «آرزوهای تهران» تاکید کرد:
ضرورت توجه به آرزوهای شهروندان در راستای برنامه ریزی برای شهر
شهرنوشت: شهردار منطقه ۶ در مراسم پویش آرزوهای تهران گفت: در نظر گرفتن آرزو ها و خواسته های مردم در این کمپین می تواند تاثیرات مثبت و مهمی را داشته باشد.
به گزارش خبرنگار شهر نوشت؛ تورج فرهادی در این مراسم با بیان اینکه پویش آرزو های تهران یکی از بهترین اقداماتی است که می توان برای شهر و شهروندان انجام داد، گفت: در دنیا رویکردهای متفاوتی در تحلیل موضوعات جامعه وجود دارد و اخیرا سیستمی به نام soar ایجاد شده که با رویکرد آرزو محور به موضوعات نگاه می کند و تحلیل ها و مسائل روز را براساس آمال و آرزوهای های مردم انجام می دهد.
فرهادی تاکید کرد: این موضوع اهمیت توجه به آرزو ها و خواسته های مردم را می رساند.
وی افزود: با توجه به ابتکار شورای اسلامی شهر در ارتباط با بازنگری طرح تفصیلی و نگاه آن ها به شهر و توجه به خواسته های مردم، این کمپین می تواند تاثیرات مثبت و مهمی در این مسیر داشته باشد.
فرهادی ادامه داد: اگر آرزویی کنیم و به دنبال تحقق آن باشیم حتما به آن آرزو خواهیم رسید. با این رویکرد اگر بتوانیم آرزو های شهروندان که به سمت حقیقت و همچنین واقعیت های جامعه است را لحاظ کنیم، امکان این که طرح تفصیلی مطلوب تری داشته باشیم وجود خواهد داشت.
وی در پایان یادآور شد: با استفاده از خروجی نظرات مردم و با انعکاس و انتقال خواسته و نظرات آنان می توان به مدیران در برنامه ریزی های شهری کمک شایانی کرد.


 مدیر عامل سازمان فاوای شهرداری مطرح کرد
مشارکت مردم و نوآوری، دو رکن تحقق پویش آرزوی تهران
شهرنوشت: مدیر عامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در مراسم پویش آرزوهای تهران از تغییر در سامانه ۱۳۷ و همچنین ایجاد سامانه ای برای این پویش خبر داد.
به گزارش خبرنگار شهر نوشت؛ محمد فرجود در این مراسم با بیان اینکه باید از ظرفیت های شهر برای حل مشکلات آن استفاده کنیم، گفت: برنامه مفصلی برای حرکت تهران به سمت شهر هوشمند ارائه شده است. در نگاه کلی هوشمند سازی شهر نیاز به یک سری ابزار، ادوات و سیستم دارد اما نگاه کلان در اکثر شهرها برای هوشمند سازی به سمت نرم افزاری و شهروند محور سوق داده شده است. در واقع مبنای یک شهر هوشمند این است که شهروندان آن چه می خواهند، بتوان زیرساخت تحقق خواسته های شهروندان را فراهم کرد.
وی افزود: برنامه ریزی هایی که کمک می کند شهروندان در سیاست گذاری، تصمیم گیری و اجرای آن کنار متولیانی مانند شهرداری باشند، محور برنامه های شهر هوشمند است.
مدیر عامل سازمان فاوای شهرداری تهران ادامه داد: در حال تغییر در سامانه هایی مانند ۱۳۷ که به طور سنتی ابزار اصلی بوده هستیم تا بتوانیم با ابزار دقیق تر و دریافت کامل تر اطلاعات، مشکلات مردم را رصد کنیم. همچنین مبنای سامانه «باهم» که برای پویش «آرزوهای تهران » طراحی شده مشارکت مردم و نوآوری است. امیدواریم با استفاده از این سامانه ها با همکاری هم شهر را بسازیم.
فرجود با بیان اینکه کلید بسیاری از موضوعات شفافیت است، اظهار داشت: در این دوره مدیریت شهری سعی شده تا درون شهرداری را برای بیرون آن شفاف تر کنیم و سامانه شفافیت یکی از شاخص های این مسئله است.
وی در پایان عنوان کرد: از دیگر اقدامات ما در رابطه با شهر هوشمند ایجاد مراکز شهروند هوشمند است که در آن از نظرات شهروندان در کارهای جدیدی که قرار است در فرایند تولید خدمات انجام شود استفاده خواهیم کرد.
0813-arezo (2)
 
0813-arezo (3)
 
0813-arezo (4)
 
0813-arezo (5)
 
0813-arezo (6)
 
0813-arezo (8)
 
0813-arezo (9)
 
0813-arezo (11)
 
0813-arezo (13)
 
0813-arezo (14)