لایروبی مناسب روددره‌ها مانع از بروز سیل در پایتخت شد
لایروبی مناسب روددره‌ها مانع از بروز سیل در پایتخت شد
حناچی در جلسه شورای معاونین، مشاورین و شهرداران:
تعداد مشاهده: 169
1398/45/13
print
لایروبی مناسب روددره‌ها مانع از بروز سیل در پایتخت شد
شهرنوشت: شهردار تهران با بیان اینکه یکی از دلایل جاری نشدن سیل در تهران در پی بارش های اخیر، لایروبی مناسب معابر و روددره‌ها بود، عنوان کرد: به طور قطع حذف زباله از معابر در کاهش آب‌گرفتگی‌ها نقش اساسی دارد.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، پیروز حناچی در جلسه شورای معاونین، مشاورین و شهرداران با اشاره به بارش های اخیر باران در پایتخت گفت: از هفته پیش از بارندگی‌ها، تمام همکاران من پای کار بودند و مرخصی‌ها لغو شده بود. واقعیت این است وقتی میزان بارندگی تا این حد بالاست قطعاً نگرانی از وقوع سیل پیش می‌آید، اما با اقدامات پیشگیرانه و حضور به‌موقع همکاران ما در شهرداری تهران تنها یک مشکل جدی داشتیم و بقیه آب‌گرفتگی‌ها خیلی زود کنترل شد.
شهردار تهران تأکید کرد: آن چه اتفاق افتاد نتیجه کار جمعی بود، البته ایرادات و آب‌گرفتگی‌ها علی‌رغم میزان بارش زیاد باران باید رفع و برای آن ها برنامه‌ای تدوین شود.
حناچی با تأکید بر اینکه از این پس مسئولیت چنین حوادثی را از شهرداران مناطق می‌خواهیم، گفت: همه باید مسئولیت‌پذیر باشند و شهرداران مناطق با توجه به آشنایی با منطقه خود باید برای نقاط حادثه‌خیز برنامه‌ریزی و راهبرد داشته باشند.
وی با بیان اینکه یکی از دلایل جاری نشدن سیل در تهران، لایروبی مناسب معابر و روددره‌ها بود، عنوان کرد: به طور قطع حذف زباله از معابر در کاهش آب‌گرفتگی‌ها نقش اساسی دارد. تلاش همکاران ما در پاکسازی معابر از زباله‌ باید به نمایش گذاشته شود و با اطلاع‌رسانی درست به شهروندان، فرهنگ‌سازی مناسب در این زمینه صورت گیرد.
شهردار تهران با اشاره به عذرخواهی خود از مردم تهران بابت آب‌گرفتگی‌ها گفت: ما ابایی از عذرخواهی از مردم نداریم. مردم ولی‌نعمت ما هستند و خدمت به آنها و عذرخواهی درباره کاستی‌ها افتخار ماست.
وی در پایان تصریح کرد: با توجه به اینکه تا پایان آبان ماه بارش خاصی نخواهیم داشت باید این فرصت را غنیمت بشماریم و هوشمندانه عمل کنیم؛ به این معنی که نقاطی که به ویژه در شریان اصلی دچار آب‌گرفتگی شدند را برطرف کنیم.

 در جلسه شورای معاونین، مشاورین و شهرداران مناطق مطرح شد
تقدیر مدیرکل هواشناسی استان تهران از اقدامات به موقع شهرداری تهران در زمان بارندگی
شهرنوشت: مدیرکل هواشناسی استان تهران از اقدامات به موقع شهرداری تهران همزمان بارندگی های اخیر تهران تقدیر کرد. 
مجتبی جلالی مدیرکل هواشناسی استان تهران در جلسه شورای معاونین، مشاورین و شهرداران مناطق که با حضور پیروز حناچی شهردار تهران با موضوع بارش‌های اخیر برگزار شد، گفت: بر اساس اطلاعات سازمان هواشناسی در سامانه بارشی اخیر که از اول آبان ماه شروع و 10 روز به طول انجامید شاهد بارش‌های چشمگیری بودیم که بر مبنای آن 3 اطلاعیه و 1 اخطاریه صادر کردیم.
وی افزود: این اخطاریه برای 60 دستگاه ارسال شد و معاون خدمات شهری شهرداری تهران بسیار فعال به این اخطاریه پاسخ دادند و واکنش‌های بسیار مناسبی داشتند که جا دارد از زحمات ایشان تقدیر کنیم.
جلالی با اشاره به میزان بارش‌ها در این 10 روز گفت: میانگین بارش آبان تا امروز در استان تهران 72 میلی‌متر بوده که بیشترین حجم بارش با 116 میلی‌متر مربوط به شمیران بوده است. این حجم بارش واقعاً قابل ملاحظه بود.
وی تأکید کرد: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد بارش‌ها در آینده کاهش خواهد یافت و تا پایان آبان ماه بارش قابل ملاحظه‌ای نداریم.
مدیرکل هواشناسی استان تهران با اشاره به اقدامات مشترک با شهرداری تهران گفت: همراهی شهرداری تهران بسیار مناسب و قابل قبول بود و پروژه‌هایی نیز مانند ایجاد سامانه هشدار در روددره‌ها داریم که امیدوارم با تعامل مثبت همچنان ادامه پیدا کند. 

بختیاری: مصرف آب شرب در تهران رکورد 50 سال اخیر را شکست
سخنران دیگر این جلسه محمدرضا بختیاری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران بود. وی در این نشست گفت: ظرفیت سدهای تهران به میزان قابل توجهی افزایش یافته است که مهم‌ترین دلیل آن بارش‌های خوب سال گذشته بود.
بختیاری اضافه کرد: این بارش‌ها باعث شد شاهد افزایش مصرف آب شرب در تهران باشیم. سال گذشته مصرف آب شرب 670 میلیون مترمکعب بود، اما امسال این عدد به 707 میلیون مترمکعب رسیده است. مهم‌ترین دلیل آن، رواج این تفکر بوده که بارندگی‌های مناسب، مشکل کم‌آبی تهران را رفع کرده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه مصرف آب امسال رکورد 50 سال اخیر را شکسته است، گفت: ما امسال نسبت به سال گذشته 5 درصد افزایش مصرف آب داشته ایم.
وی با اشاره به اینکه مصرف آب‌های زیرزمینی نیز افزایش چشمگیری داشته است، عنوان کرد: سال‌هاست از سفره‌های آب زیرزمینی استفاده می‌کنیم و این بارندگی‌ها تأثیر چندانی در احیای آن ها نداشته است.
بختیاری با تقدیر از شهرداری تهران برای همکاری‌ها و ارتباط مناسب دوسویه گفت: متاسفانه زمان توقف آب در روددره‌ها و مسیل‌های تهران بسیار پایین و کمتر از نیم ساعت است که این زنگ خطری برای تهران است.
وی با اشاره به این موضوع که به طور مداوم جلسات هفتگی و منظمی برای بهسازی سیستم فاضلاب و رفع نقاط آسیب‌زا در تهران با مدیران شهرداری برگزار می‌شود، عنوان کرد: تکمیل پروژه فاضلاب که مصوبه شورای عالی امنیت ملی را دارد از مهم‌ترین برنامه‌های ماست. 75 درصد این پروژه تکمیل شده و تقاضای ما از شهرداری، حمایت و همراهی برای اتمام این پروژه است. 

محمدی: تأکید بر آموزش‌های موضوعات فرهنگی و ترویجی به شهروندان
غلامحسین محمدی مشاور شهردار و رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت فرهنگ‌سازی و آموزش‌های شهروندی گفت: اتفاق مهمی که باید شاهد آن باشیم این است که شهرداران مناطق باید به روابط‌عمومی‌هایشان این امکان را بدهند که بر موضوعات ویژه، آموزش‌ها و زحمات نیروها متمرکز باشند نه بر روی شخص.
وی عنوان کرد: شهرداران مناطق و رؤسای سازمان‌ها باید به روابط‌عمومی‌ها این اجازه را بدهند که از سوژه‌ها و موضوعات گزارش تهیه کنند. به عنوان مثال در موضوع بارندگی‌های اخیر و آب‌گرفتگی‌ها که بحث زباله را داشتیم نقش زباله و اقدامات همکاران ما در شهرداری نیاز به محتواسازی و ایجاد سند دارد. درخواست ما این است که روابط‌عمومی‌ها روی این سوژه‌ها تمرکز کنند.
محمدی تأکید کرد: واقعیت این است که بحث آموزش فرهنگی و ترویجی به همه مردم در دستور کار ما قرار دارد. جلساتی هم در این زمینه با صداوسیما داشتیم. باید به سمت تیزرهایی برویم که مردم، مسئولیت اجتماعی‌شان را بپذیرند.

صبوری دیلمی: دوسوم نهرها زباله می‌برند
صفا صبوری دیلمی معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران نیز در این نشست گفت: باید دید ظرفیت نهرهای درون‌شهری ما برای چه حجمی از آب طراحی شده است. ما 10 هزار کیلومتر انهار فرعی داریم که توسعه آن کاری علمی نیست.
وی تأکید کرد: اگر حجم آب بیشتر از حجم نهرهاست کار عمرانی برای توسعه آن ها هزینه سرسام‌آور دارد لذا باید دنبال طرح‌های مبتکرانه باشیم.
وی تأکید کرد: با وضع موجود کنترل بهینه جریان آب‌های سطحی و فرهنگ‌سازی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.
صبوری با بیان اینکه متأسفانه دوسوم نهرها زباله با خود می‌برند، گفت: اگر در این زمینه فرهنگ‌سازی مناسب صورت گیرد نیاز به هزینه‌کرد بالا و افزایش ظرفیت نهرها نداریم. 

رستمی: تأکید بر ورود شهرداران مناطق به فرایند حذف نقاط آب‌گیر
شاپور رستمی معاون هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران نیز در این جلسه با بیان این مطلب که 64 نقطه ویژه در باران‌های اخیر شناسایی شد، گفت: این نقاط به شهرداران مناطق ابلاغ شد و شهرداران مناطق باید نسبت به رفع آن ورود کنند.
وی اضافه کرد: در مواقع بحرانی شهرداری نیاز به سخنگو دارد تا اطلاعات درون‌سازمانی به صورت منسجم در اختیار شهروندان و رسانه‌ها قرار گیرد.
معاون شهردار تهران گفت: یکی از مشکلات در بارندگی‌های اخیر مرز بین مناطق بود. باید صورتجلسه‌ای تنظیم شود تا نقاط بحرانی در مرزهای مناطق شناسایی و تعیین تکلیف شوند.

یزدانی: لایروبی نهرها و روددره‌ها به طور منظم انجام می‌شود
مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و محیط‌زیست شهرداری تهران نیز در این نشست گفت: لایروبی روددره‌ها قبل از بارندگی‌های آغاز سال انجام شد و نیروهای ما به طور ثابت در این روددره‌ها مستقر هستند.
وی اضافه کرد: داخل کانال‌ها هم زباله‌گیرهایی نصب شده و باید در همه کانال‌ها این اتفاق بیفتد. ضمن اینکه تأکید ما این است که مهم‌ترین موضوع در این زمینه بحث فرهنگی و آموزشی به شهروندان است.
یزدانی با اشاره به دعوت وزارت نیرو از معاونت خدمات شهری در هفته پیش رو گفت: در این دیدار درباره آب‌های سطحی که در اختیار شهرداری نیست و استفاده از آن ها برای آبیاری بوستان‌ها صحبت می‌کنیم.
وی درباره قنوات سطح شهر نیز تصریح کرد: ما نقشه کامل قنوات شهر تهران را داریم. در منطقه 5، 60 درصد فضای سبز با استفاده از قنوات آبیاری می‌شود. باید در تمام مناطق از آب قنوات‌ برای آبیاری فضای سبز بهره ببریم.

0813-shor (1)
 
0813-shor (2)
 
0813-shor (3)
 
0813-shor (4)
 
0813-shor (5)
 
0813-shor (6)
 
0813-shor (7)
 
0813-shor (8)
 
0813-shor (9)
 
0813-shor (10)