حناچی: تهران در کنار مشکلاتش ویژگی‌های منحصربه‌فردی نیز دارد
حناچی: تهران در کنار مشکلاتش ویژگی‌های منحصربه‌فردی نیز دارد
در دیدار حناچی با رئیس سازمان شهرهای متحد مطرح شد:
تعداد مشاهده: 129
1398/38/18
print
حناچی: تهران در کنار مشکلاتش ویژگی‌های منحصربه‌فردی نیز دارد
شهرنوشت: شهردار تهران در حاشیه مراسم روز جهانی شهرها و چهارمین دوره اهدای جایزه جهانی خشت طلایی تهران با محمد سعید رئیس سازمان شهرهای متحد و دولت‌های منطقه غرب آسیا و خاورمیانه (UCLG MEWA) و هیأت همراه دیدار کرد.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، پیروز حناچی شهردار تهران در حاشیه مراسم روز جهانی شهرها و چهارمین دوره اهدای جایزه جهانی خشت طلایی تهران با محمد سعید رئیس سازمان شهرهای متحد و دولت‌های منطقه غرب آسیا و خاورمیانه (UCLG MEWA) و هیأت همراه دیدار کرد.
او در این دیدار  ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان گفت: امیدوارم در مدت حضورتان در تهران اوقات خوبی را سپری کرده باشید. گردهمایی امروز و فردا فرصت خوبیست برای انتقال تجارب میان شهرها. ما در دوره جدید سرمایه‌گذاری بالایی بر شرکتهای نوآور ایرانی انجام داده‌ایم و با راه‌اندازی سایت تهران من تلاش کردیم سرویس و خدمات را متمرکز کنیم؛ این شبکه در حال حاضر حدود ٢/۵ میلیون نفر عضو دارد. از مجوزهای ورود به محدوده کنترل طرح ترافیک تا معاینه فنی و دیگر سرویس‌های شهری در این شبکه متمرکز می‌شوند.
حناچی ادامه داد: بخشی از این اقدامات را می‌توانید در رصدخانه شهری تهران ببینید. همکارانم در شهرداری تلاش می‌کنند اطلاعات را به شکل لایه‌های روی یک نقشه در دسترس قرار دهند تا در رصدخانه شهری منشأ تصمیمات و تحلیل‌های تخصصی باشند. امروز و فردا برخی از این اقدامات معرفی خواهند شد. به عنوان مثال یک شرکت جدید و دانش‌بنیان سرویس ویژه‌ای را حول محور دوچرخه‌های شهری ارائه می‌دهد که در چارچوب اپلیکیشن موبایلی، شهروندان می‌توانند در هر کجای دوچرخه تحویل بگیرند و پس از استفاده آن را در هر جای شهر که خواستند بگذارند. ما از این اپلیکیشن برای کاهش استفاده از خودروهای شخصی در شهر استفاده می‌کنیم. با قابلیت‌های این سرویس، دوچرخه‌سواری به شکل قابل قبولی در حال رشد است.
شهردار تهران گفت: دانش‌آموزان مدارس، دانشجویان و مردم از این دوچرخه‌ها به خوبی استفاده می‌کنند. ما به موازات این سرویس در حال توسعه مسیرهای امن دوچرخه‌سواری نیز هستیم. تجربیات دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که در ادامه خدمتتان ارائه خواهد شد.
رئیس سازمان شهرهای متحد نیز در این دیدار گفت: می‌خواهم در ٣ محور صحبتم را ارائه دهم. اولین محور درمورد شهرهای هوشمند است. اقدامات بسیار خوبی در تهران دیدم که در چارچوب تعاریف شهر هوشمند است. این نشان می‌دهد تیم شما تلاش بسیار خوبی در این حوزه دارند. مخصوصا دوست عزیزم جناب آقای مظفری بخش عمده‌ای از خدمات شهرداری به شهروندان را به من گفته‌اند که بر روی شبکه جی‌آی‌اس در اختیار مردم قرار گرفته‌. ما در اکثر اجلاسی که برگزار می‌شوند درباره مسایل شهرها با همکارانتان صحبت‌های بسیاری داشته‌ایم. صحبت‌هایی که درباره بهبود وضعیت زندگی شهری بوده‌اند. معتقدم وجه اشتراک میان ما بسیار زیاد است. جدای از مسأله شهرها و زندگی شهری و ارایه خدمات شهری، ما اشتراکات بسیار زیادی داریم.
سعید افزود: این را یک افتخار می‌دانم که امروز در خدمت شما هستیم. ان‌شاءالله دفعه دیگر که به کشور عزیز ایران می‌آییم شاهد پروژه‌های بهتر و بیشتر شهری باشیم. محور دیگر که می‌خواهم درباره‌اش صحبت کنم درخصوص شهرهای آسیایی متحد است که جنابعالی رییس این سازمان در ایران هستید. در این سازمان که ١۴۶ عضو دارد سعی خواهیم کرد که پیام‌آور و نماینده شما باشیم. در اجلاسی که هفته آینده در آفریقای جنوبی برگزار می‌شود سخنرانی‌ای با عنوان «شفافیت مطلق» خواهم داشت. در این سخنرانی به شفافیت مطلق موجود در تهران و باقی شهرهای ایران نیز خواهم پرداخت. به نظر من این یک مسأله بسیار مهم است که به عنوان رییس این سازمان درباره خدمات ارزنده و چشمگیر تهران و ایران سخن بگویم. در اجلاس آفریقای جنوبی بسیاری از کشورهای جهان حضور خواهند داشت. امیدوارم نه فقط تهران بلکه تمامی شهرهای ایران عضو این سازمان شوند تا دنیا بفهمد که ایران یک کشور پیشرفته در زمینه خدمات شهری است.
او گفت: مسأله سوم این است که ما به عنوان شهروندان لبنانی با ایران روابط مستحکم و عمیقی داریم و ایران را مرکز پیشرفت و توسعه می‌دانیم. ما شهروندان لبنانی مهمان‌پذیری ایران را دوست داریم و به آن افتخار می‌کنیم. گرچه این اولین بار است که من به ایران می‌آیم اما همکارانم بارها به این کشور بزرگ و عظیم آمده‌اند و شاهد پیشرفت‌های مهم شما بوده‌اند. بنابراین اجلاسی را که در حال برگزاریست به فال نیک می‌گیریم و از آن به عنوان زمینه توسعه همکاری‌ها استفاده می‌کنیم. امیدواریم که این همکاری و تفاهم هر چه بیشتر میان ما وجود داشته باشد. اگرچه این نخستین دیدار میان ماست اما امیدواریم که همکاری‌های ما توسعه پیدا کند.
حناچی در ادامه گفت: هر سه محور مورد تایید و تاکید ما نیز هستند و حتما آنها را پیگیری می‌کنیم. امیدوارم مدتی که در تهران هستید اوقات بسیار خوبی داشته باشید و بتوانید ارزش‌های منحصربه‌فرد تهران را ببینید. تهران در کنار مشکلاتش، ویژگی‌های خاصی نیز دارد. ارتفاعاتی در شمال تهران وجود دارند که تقریبا ۴۴٠٠ متر بالاتر از سطح دریا هستند و اگر همین الان در راس قله توچال باشید می‌بینید که دما کمتر از ١۵ درجه زیر صفر است؛ این در حالی است که در جنوب تهران کویر و شن‌های روان داریم که در آنها شتر پرورش داده می‌شود. این تنوع جغرافیایی در آن واحد، کمتر در شهرها دیده می‌شود. در مرکز تهران نیز جاذبه‌های تاریخی شهر تهران وجود دارند که بازار تهران یکی از مهم‌ترین آنهاست.

0818-200 (1)
 
0818-200 (2)
 
0818-200 (3)
 
0818-200 (4)
 
0818-200 (5)
 
0818-200 (6)
 
0818-200 (7)
 
0818-200 (8)
 
0818-200 (9)
 
0818-200 (10)