ارائه گزارش کمیته ویژه بررسی تابلوهای مزین به نام شهدا در جلسه آتی شورای شه...
ارائه گزارش کمیته ویژه بررسی تابلوهای مزین به نام شهدا در جلسه آتی شورای شهر
اعطا در نشست خبری مطرح کرد
تعداد مشاهده: 107
1398/56/05
print
ارائه گزارش کمیته ویژه بررسی تابلوهای مزین به نام شهدا در جلسه آتی شورای شهر
سخنگوی شورای شهر تهران از ارائه گزارش کمیته ویژه بررسی موضوع تابلوهای مزین به نام شهدا در جلسه آینده شورای شهر خبر داد.

 

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، علی اعطا در دهمین نشست خبری سخنگوی شورای شهر تهران ضمن گرامیداشت هفته بسیج که از سی‌ام آبان ماه آغاز شده است، اظهار کرد: به همین مناسبت در جلسه آینده شورای شهر تهران (روز یکشنبه) سردار یزدی فرمانده سپاه پاسداران تهران بزرگ برای ایراد سخنرانی در رابطه با مناسبتی که در این هفته وجود دارد به صحن شورای شهر می‌آیند.
وی با بیان اینکه در این جلسه ارائه گزارش کمیته ویژه بررسی موضوع تابلوهای مزین به نام شهدا در دستور کار شورای شهر قرار دارد، اضافه کرد: این موضوع بر اساس تصمیمی که ریاست شورا گرفته بود و بر اساس پیشنهاد رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر تهران منجر به تشکیل کمیته‌ای شد تا ابعاد مختلف آن با توجه به اینکه حساسیت‌های مختلف را برانگیخته بود مورد بررسی قرار گیرد و گزارش دقیقی برای توضیح روشن به افکار عمومی در این رابطه تهیه و ارائه شود.
سخنگوی شورای شهر تهران اضافه کرد: این گزارش مدتی است که آماده است و قرار بود در جلسه گذشته در دستور کار صحن قرار گیرد اما به درخواست خود من که احساس می‌کردم به دلیل قطع اینترنت امکان اطلاع‌رسانی شایسته‌ای وجود ندارد این موضوع به تعویق افتاد و به هفته آینده موکول شد تا نتایج بررسی کمیته را که در آن یک کار جدی انجام شده است به استحضار افکار عمومی برسانیم. علاوه بر ارائه گزارش در صحن شورای شهر، به تفصیل گزارشی در این رابطه برای دستگاه‌های مختلف ارسال می‌شود و همچنین گزارش مفصل در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد تا به نحوی که مناسب می‌دانند اطلاع‌رسانی کنند.
اعطا تأکید کرد: تلقی ما این بود که تا پیش از ارائه این گزارش در صحن شورای شهر، مجموعه اطلاعات محرمانه است و من و سایر اعضای شورای شهر در این باره مصاحبه‌ای نداشته‌ایم.
اعطا در ادامه با اشاره به برگزاری جلسات کمیسیون تلفیق توضیح داد: جلسات کمیسیون تلفیق متشکل از هیأت رئیسه و رؤسای کمیسیون‌ها از حدود دو ماه پیش به صورت فشرده برگزار می‌شود تا در مدت زمانی که باقی مانده با توجه به برنامه پنج ساله سوم اولویت‌ها برای مدیریت شهری مدنظر قرار گیرد. به همین منظور جلساتی در کمیسیون‌ها برگزار شده و هر کمیسیون موظف است که برنامه اولویت‌محور خویش را احصا و اعلام کند. به همین دلیل با وجود شش کمیسیون در مجموع 18 برنامه اولویت‌‌محور اعلام خواهد شد که به دنبال توافق با شهرداری تهران در چهار ماه باقیمانده از سال 98، سال 99 و مدت زمان باقیمانده از شورای پنجم در سال 1400 این برنامه‌ها به نتیجه خواهند رسید.
سخنگوی شورای شهر تهران با تأکید بر این نکته که در هر هفته دو جلسه فشرده در کمیسیون تلفیق برگزار می‌شود تا کمیسیون‌ها نسبت به احصا برنامه‌های خود اقدام کنند، تصریح کرد: این برنامه‌ها تقریباً به جمع‌بندی نهایی رسیده‌اند. به عنوان مثال کمیسیون فرهنگی، برنامه‌های خود را به همراه زمان به نتیجه رسیدن آن ها احصا و اعلام کرده است. این برنامه‌ها در راستای برنامه پنج ساله سوم و همچنین بودجه در نظر گرفته شده است.
سخنگوی شورای شهر تهران با تأکید بر این نکته که در جلسه غیررسمی هم‌اندیشی روز یکشنبه پیش از آغاز صحن علنی شورای شهر این اولویت‌ها به شهردار تهران منتقل شده است، عنوان کرد: امشب هم قرار است جلسه غیررسمی دیگری با حضور شهردار تهران و معاونان وی برگزار شود و این موضوعات مدنظر قرار گیرند. در گذشته جلساتی به صورت فصلی با شهردار تهران برگزار می شد که این موضوع مدتی است متوقف شده است.
اعطا در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه موضوع اصلاح ساختار شهرداری تهران یکی از مصوبات شورای اسلامی بوده است، تصریح کرد: در شورا در این باره نظرات مختلفی مطرح بود و عده‌ای مخالفت و موافقت خود را در این باره اعلام کرده بودند، اما اگر یک موضوعی در شورای شهر به تصویب برسد مخالفان و موافقان به طور حتم از آن مصوبه دفاع خواهند کرد و امروز اصلاح ساختار شهرداری تهران امری است که در شورای شهر به تصویب رسیده و همه اعضای شورا از آن دفاع می‌کنند.
اعطا اضافه کرد: گلایه‌ ما از شهرداری تهران این است که در خصوص ارائه این لایحه تعلل صورت گرفته و بارها در این خصوص در صحن شورای شهر تذکر داده شده و این موضوع را در جلسات هم‌اندیشی نیز مطرح کرده‌ایم اما نتیجه‌ای حاصل نشده است.
سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه طراحان این پیشهاد می‌دانستند این اقدام به طور حتم سخت خواهد بود، افزود: اما این موضوع یک تکلیف برای شهرداری تهران است و پذیرفته نیست که به دلایل مختلف شهرداری تهران ارسال این لایحه را به تعویق بیاندازد و قویاً از شهرداری می‌خواهیم تا این لایحه را ارسال کند.
سخگوی شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه این ظرفیت قانونی در این باره برای شورای شهر پابرجاست اضافه کرد: اگر لایحه از طرف شهرداری تهران ارائه نشود شورا می‌تواند این موضوع را به عنوان یک طرح به صحن بیاورد البته این انتخاب آخر ماست و مناسب است تا شهرداری خود لایحه تغییر ساختار را ارائه کند. 

طلب 40 هزار میلیارد تومانی حوزه حمل و نقل در 10 سال گذشته 
سخنگوی شورای شهر تهران در ادامه جلسه با اشاره به افزایش نرخ بنزین و فشاری که این امر روی حمل‌ونقل عمومی از جمله مترو و اتوبوس به وجود می‌آورد، توضیح داد: مشخص است که این فشار در تهران و سایر کلان‌شهرها بیشتر خود را نشان می‌دهد زیرا مترو و اتوبوس دارای ظرفیت محدودی هستند. توقع این بود که وقتی نرخ سوخت افزایش پیدا می‌کند بخشی از آن به توسعه حمل‌ونقل عمومی اختصاص داده شود.
وی ادامه داد: از گذشته و از زمانی که طرح هوشمندسازی یارانه‌ها مطرح شد در قانون مبلغی برای توسعه حمل‌ونقل عمومی پیشنهاد شده است اما به هیچ وجه تا به امروز اختصاصی صورت نگرفته است.
سخگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه در آن زمان 4 هزار میلیارد تومان به صورت سالانه برای توسعه حمل‌ونقل عمومی در نظر گرفته شده بود، تصریح کرد: در ده سال گذشته حوزه حمل‌ونقل عمومی 40 هزار میلیارد تومان مطالبه دارد اما هیچ مبلغی تعلق نگرفته است و امروز در طرح مصوب شده در حوزه افزایش سوخت هیچ مبلغی برای توسعه حمل‌ونقل عمومی نیز در نظر گرفته نشده است.
اعطا با اشاره به جلسه‌ای که رئیس شورای شهر تهران و جمالی‌نژاد معاون وزارت کشور با جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار کرده‌اند، اضافه کرد: در این جلسه این گلایه مطرح شده و آنها اعلام کره‌اند این موضوع به ترتیبی که انتظار می‌رفته پیش نرفته است. همچنین مصوبه شورای اقتصاد که دو سال پیش به تصویب رسیده همچنان معطل مانده و در حوزه ناوگان اتوبوس عملیاتی نشده است. اگرچه در این باره جلساتی هم در سازمان برنامه و بودجه برگزار شده است.
اعطا با بیان اینکه خدشه‌دار شدن حمل‌ونقل عمومی فشار بیشتری را روی قشری که درآمد کمتری دارند به وجود می‌آورد، گفت: این موضوع باید به صورت جدی پیگیری شود و به جد از سران سه قوه این درخواست را داریم که موضوع را مدنظر قرار دهند زیرا قشر آسیب‌پذیر بابت عدم توسعه حمل‌ونقل عمومی و افزایش قیمت سوخت دچار مشکل می‌شوند. 

رای صادره برای پروژه ایران مال به طور کامل اجرا شد
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به سوالی در مورد قطعی برق بام لند گفت: طی پیگیری های شورای اسلامی شهر تهران قطعی برق بام لند صحت ندارد، اما موضوع بام لند قراردادی است میان شهرداری و بخش خصوصی که تخلفاتی در آن دیده شده است و باید این موضوع مورد بررسی دقیق تری قرار بگیرد.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در مورد اولویت های شورای اسلامی شهر تهران بیان داشت: یکی از اولویت های شورای اسلامی شهر تهران رسیدن به یک نظر مشترک با شهرداری با توجه به بودجه سالانه است.
وی افزود: اما گاهی مشاهده می شود در برخی از معاونت های شهرداری تهران اولویت ها متفاوت است که در موضوع بودجه مقاومت می کنند، اما شورای اسلامی شهر تهران در تلاش است که به یک جمع بندی با شهرداری برسد.
اعطا با اشاره به دیگر اولویت های شورای اسلامی شهر و شهرداری تهران گفت: در طرح های بازآفرینی شهر، توسعه میدانگاه ها، تامین مالی مترو، ایجاد مجتمع های ایستگاهی در ۱۲ نقطه مطرح شد که شهرداری تهران نیز در این موضوعات با شورای اسلامی شهر تهران توافق دارد.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در مورد پروژه ایران مال عنوان کرد: در مورد ایران مال رای صادر و اجرا شد که رای ایران مال را کمیسیون ماده ۱۰۰ صادر و اجرا کرد. مالک نیز در مورد رای ایران مال اعتراضی نکرد و این رای به طور کامل اجرا شد.
اعطا در مورد مجتمع تجاری پالادیوم نیز گفت: مضمون کلی رای صادر شده در مورد مجتمع تجاری پالادیوم تجاوز به معبر عمومی و ساخت غیرمجاز بود که حاکی از این موضوع است که این مجتمع تجاری مهندس ناظر و طراح نداشته است که این امر مورد تایید نیست.
وی در مورد برج مجاور دریاچه چیتگر عنوان کرد: من در ۱۸ تیر ماه امسال تذکری دادم که شهرداری منطقه ۲۲ به این تذکر رسیدگی نکرد اما این موضوع توسط رییس شورای اسلامی شهر تهران در حال بررسی است تا شهرداری منطقه ۲۲ پاسخگو باشد.

گزارش تحقیق و تفحص از همشهری به دستگاه قضا ارائه می شود
اعطا در پاسخ به وضعیت تحقیق و تفحص موسسه همشهری نیز گفت: گزارش تحقیق و تفحص تهیه شده و در صحن هم ارائه شده است. تیمی حقوقی بر روی متن آن مشغول کار بودند، اما در نظر داشته باشیم که هر تحقیق و تفحصی لزوماً برای ارائه به دستگاه قضایی نیست. گاهی این تحقیق و تفحص برای آگاهی عمومی است. این موضوع نیز در اختیار یک تیم حقوقی قرار گرفته که در مرحله کارشناسی این تحقیق و تفحص هم بودند. این گزارش به محض آماده شدن به دستگاه قضایی ارائه می‌شود که گویا هنوز آماده نشده است.

توضیحات اعطا درباره مصوبه تعیین محل تجمعات صلح آمیز در تهران 
وی در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا شورای شهر تهران مکانی را برای تجمعات صلح آمیز شهروندان تعیین نمی‌کند، بیان کرد: تعیین محل تجمعات در نیمه‌ی دوم دی ماه سال ۹۶ توسط شورای شهر مصوب شد و در ادامه هم شهرداری ملزم به تهیه لایحه‌ و ارائه آن به صحن شورا شد. اما هیئت تطبیق مصوبات به این مصوبه اشکال گرفت و ‌موضوع منتفی شد. در خردادماه سال ۹۷، هیت دولت هم مصوبه‌ای در این خصوص ارائه و چند نقطه را به عنوان محل تجمعات پیشنهاد داد. در شهریورماه امسال به استناد اصل ۲۷ قانون اساسی این پیشنهاد توسط دیوان عدالت اداری باطل و مصوبه هیئت وزیران رد شد.
اعطا ادامه داد: امکان تعیین محل تجمعات به لحاظ قانونی وجود دارد و بررسی و تعیین تکلیف آن هم به استناد قانون نحوه فعالیت احزاب و‌گروه‌های سیاسی بر عهده ماده ۱۰ و برعهده شورای تأمین است. شورای شهر فقط می‌تواند در تعیین محل تجمعات با شورای تأمین همکاری کند چرا که وظیفه و مسئولیت اصلی برعهده شورای تأمین است. اما شورای شهر و مدیریت شهری به واسطه شناختی که از فضای شهری دارد، در صورتی که شورای تأمین و استانداری لازم بدانند برای همکاری و ارائه پیشنهاد برای تعیین محل تجمعات آمادگی لازم را دارند.

گزارش کمک های شهرداری تهران به مناطق سیل زده به شورا ارائه شده است
سخنگوی شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که چرا تاکنون گزارشی از کمک‌های ارسالی شهرداری و شورای شهر به افراد سیل زده در ماه‌های گذشته ارائه نشده است، گفت: گزارش به شورای شهر ارائه شده اما اینکه در صحن علنی مطرح شود یا نشود بحث وجود دارد. شاید موضوع هم به فراموشی سپرده شده است، اما همکاران مجددا مطرح کرده‌اند که این موضوع در دستور کار قرار گیرد.