لزوم ترسیم آینده روشن با توجه به میراث معنوی گذشتگان
لزوم ترسیم آینده روشن با توجه به میراث معنوی گذشتگان
معاون وزیر کشور در همایش بهره وری در مدیریت شهری تاکید کرد
تعداد مشاهده: 155
1398/28/06
print
لزوم ترسیم آینده روشن با توجه به میراث معنوی گذشتگان
 شهرنوشت: معاون وزیر کشور گفت: مشکل اساسی ما این است که گذشته و اصالت خود را فراموش کرده ایم و هر شهر، جامعه و مجموعه ای که گذشته و اصالت، میراث معنوی و ثروت های غنی گذشته اش را فراموش کند در آینده نیز نمی تواند درست تصمیم گیری کند.  

 به گزارش خبرنگار شهرنوشت، مهدی جمالی نژاد در نخستین همایش ملی «بهره وری در مدیریت شهری» که صبح امروز در محل مرکز همایش‌های رایزن برگزار می شود، با بیان اینکه وقتی موضوعی مطرح می شود همه به سراغ اسناد بالادستی می روند، گفت: «سیاست های کلی نظام در زمینه اصلاح الگوی مصرف» و «سیاست های کلی نظام اداری با تاکید بر نهادینه کردن و اثر بخشی فرآیندها» دو سند بالادستی مطرح شده در موضوع بهره وری است.

وی افزود: عوامل داخلی مانند محیط و سیستم داخلی شهرداری و شورای شهر و عوامل خارجی شامل سیستم فراگیر و مجموعه ای که شهرداری به عنوان بازیگر در آن کار می کند و مجموعه شهری و شهروندان از عواملی هستند که بر بهره وری در مدیریت شهری موثر هستند.
جمالی نژاد توجه به سه عنصر اصلی «نیروی انسانی»٬ «سرمایه» و «فناوری» به عنوان عناصر ایجاد کننده بهره وری را لازم دانست و افزود: اصلاح فرایند ها و روش های مدیریتی در امور شهر، آینده نگری و آینده پژوهی، کنترل کیفی محصولات و خدمات حوزه شهری، توجه به رضایت مندی شهروندان به عنوان محصول بهره وری در مدیریت شهری، دانش محوری اقدامات، بکارگیری روش های ابتکاری و خلاقانه و استفاده از فناوری های نوین محورهای کلیدی مبحث بهره وری هستند.
معاون وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: مشکل اساسی ما این است که گذشته و اصالت خود را فراموش کرده ایم و هر شهر، جامعه و مجموعه ای که گذشته و اصالت، میراث معنوی و ثروت های غنی گذشته اش را فراموش کند در آینده نیز نمی تواند درست تصمیم گیری کند.
جمالی نژاد با بیان اینکه در حال حاضر بسیار شتاب زده عمل می کنیم و وقتی را به تفکر کردن اختصاص نمی دهیم، توضیح داد: در شهرسازی، معماری ما از یک مکتب اصیل سرچشمه نمی گیرد و معماری ایرانی- اسلامی در آن مشاهده نمی شود در حالی که سیستم های شهری و معماری سنتی با بهره وری عجین بود.
وی در پایان یادآور شد: در حوزه شهرسازی و اداره شهر ها به بازاندیشی و بازخوانی و بعد از آن به بازآفرینی نیاز داریم و باید بازگشتی به گذشته و هویت خود داشته باشیم چرا که توجه به گذشته و ثروت های معنوی می تواند آینده و راه پیش رو را برای ما روشن کند.