لزوم وجود مدیریت یکپارچه شهری برای افزایش بهره‌وری
لزوم وجود مدیریت یکپارچه شهری برای افزایش بهره‌وری
در همایش ملی «بهره‌وری در مدیریت شهری» مطرح شد
تعداد مشاهده: 202
1398/38/06
print
لزوم وجود مدیریت یکپارچه شهری برای افزایش بهره‌وری
برخی شهرداران کلانشهرها مهم‌ترین مشکل شهرداری‌ها به خصوص در زمینه بهره‌وری را فقدان مدیریت یکپارچه شهری می‌دانند.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، محمدکریم شفیعی شهردار اراک در پنل تخصصی کلانشهرها که در حاشیه نخستین همایش ملی بهره‌وری در مدیرت شهری برگزار شد، یکی از مهم‌ترین ‌‌ساده‌ترین روش‌های افزایش بهره‌وری در مدیریت شهری را استفاده از تجربیات کلانشهرهای بزرگ در اداره شهر دانست.
او با اشاره به ضرورت شفاف‌سازی در مسایل شهری گفت: شهرداری‌ها بیش از ۳۵۰ فعالیت انجام می‌دهند. در پایبن‌تر سطح اگر این نهاد را یک بنگاه اقتصادی در نظر بگیریم، باید رضایتمندی مشتری را در پی داشته باشد.
شهردار اراک توضیح داد: تمام مدیران و امکانات و ساختمان‌ها و هر‌ آنچه که در اختیار مدیریت شهری است تلاش برای خدمت و جلب رضایتمندی مردم است.
شفیعی با تاکید بر حرکت به سمت دولت الکترونیک و شهرهای هوشمند، اظهار کرد: امروزه در شهرهای هوشمند توجه زیادی به ارایه خدمات غیرحضوری می شود که همین امر‌ سبب کاهش فساد در ادارات خواهد شد.
به گفته او؛ در شهر هوشمند تلاش می کنند شهرها زیست پذیر،  شاد و باکیفیت‌تر شوند.
کمالی‌زاده شهردار کرج هم در این پنل، نسبت به تاخیر ورود تکنولوژی‌ها در حوزه مدیریت شهری انتقاد کرد و گفت: همایش بهره‌وری که سالهاست در سازمان های مختلف در حال برگزاری است تازه به شهرداری رسیده است.
به گفته او؛ ایران در زمینه بهره‌وری هم از متوسط جهانی و هم اقتصادهایی که در حال پیشرفت هستند، عقب است. مثلا متوسط ‌پروژه‌های عمرانی ما ۶ برابر کمتر از هند است. دلیل این عقب بودن هم نبود ثبات اقتصادی، تورم و تغییرات مدیریتی و نبود وجود مدیریت واحد یکپارچه شهری است.
جمال‌الدین عزیزی بندآبادی شهردار یزد در پنل تخصصی کلانشهرها با بیان اینکه شهرداری‌های ایران بسیار بهره‌ور عمل می‌کنند، توضیح داد: این بهره‌وری از نظر شاخصه ای جهانی نیست بلکه با توجه به محدودیت‌های حوزه مدیریت شهری، شهرداری‌ها خوب عمل کرده‌اند.
به گفته او؛ کجای دنیا آنقدر قوانین دست و گیر وجود دارد که هر کدام مانع بهره وری است. باید  اساس کار را درست کنیم و آن هم وجود مدیریت یکپارچه شهری است.
شهردار یزد معتقد است: بهره‌وری در حوزه مدیریت شهری دارای سه مفهوم بهره‌وری شهر، شهروند و شهرداری بهره ور است.
او با اشاره به بهره وری شهر بر لزوم توجه به ویژگی های شهر، تاکید کرد و گفت: شهر متاثر از تغییرات درون سازمانی و رخدادهای بیرونی است. شهرها دارای ورودی ها و خروجی های زیاد غیرقابل کنترلی هستند که انجام کارها را کمی با مشکل مواجه می‌کند.
شهردار یزد ادامه داد: شهرداری ها وظایفشان بسیار زیاد و نامتجانس است به طوری که هیچ سازمان و ارگانی‌با این تعداد وظایف نداریم.

نبود تعریف مشخص از وظایف شهرداری ها
حامد مظاهریان معاون شهردار تهران هم به عنوان مدیر این پنل، با بیان اینکه شهرداری ها از بلاتکلیفی کلان مدیریت شهری رنج می‌برند، گفت: نه در قانون و نه در عمل تعریف درستی از شهرداری‌ها وجود ندارد؛ شهرداری متولی امور خدماتی است که دغدغه اجتماعی دارد یا یک نهاد و دولت محلی است؟
او ادامه داد: در جایی شهرداری در حد یک دولت محلی است که از آن انتظار می رود متولی همه امور در شهر است. در اینجا مدیریت شهری به ازای این وظایف بزرگی که دارد اختیارات متناسب با آن را نیز دارد. دیدگاه دیگر این است که شهرداری یک نهاد خدماتی است اما در طی زمان نشان می دهد انتظار از شهرداری به عنوان نهاد خدماتی فراتر رفته است.
معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران معتقد است: اگر در شهر معضلات شهری دیده شود، مدیریت های شهری مورد عتاب قرار می گیرد، اما به درستی وظایف شهرداری‌ها در امور اجتماعی تعریف نشده است.
مظاهریان همچنین بر لزوم برقراری عدالت شهری و توجه به خواسته‌های مردم در حوزه مدیریت شهری تاکید کرد.