در زمینه بهره وری بیشتر شعار می دهیم
در زمینه بهره وری بیشتر شعار می دهیم
حناچی در اولین همایش ملی «بهره‌وری در مدیریت شهری»:
تعداد مشاهده: 85
1398/09/09
print
در زمینه بهره وری بیشتر شعار می دهیم
 شهردار تهران تاکید کرد که در کشور در حوزه بهینه سازی بیشتر شعار می دهیم تا عمل کنیم. 

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، پیروز حناچی شهردار تهران برای شرکت در اولین همایش ملی بهره‌وری در مدیریت شهری به مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن در خیابان کاشانک رفت که با حضور محمدرضا عارف نماینده مردم تهران در مجلس، مرتضی الویری رئیس شورای‌عالی استان‌ها و جمعی از دست‌اندرکاران و متخصصان مدیریت شهری برگزار شد.
وی در این همایش با اشاره به این‌که بهره‌وری یک موضوع کشوری است و در تمام حوزه‌ها به این نگاه نیازمندیم، گفت: عادت داریم که همیشه به عقبه تاریخی‌مان ببالیم، که حق هم داریم، اما مدت‌هاست که دیگر هیچ تناسبی بین زندگی امروز و آن عقبه تاریخی وجود ندارد.
حناچی افزود: اگر به منطقه بیستون بروید، کتیبه‌ای می‌بینید در ١۵٠ خط و به ٣ زبان که حدود ۵٠٠ سال پیش از میلاد مسیح (ع) توسط داریوش به رشته تحریر درآمد؛ داریوش در این کتیبه دعا کرده است که خداوند این سرزمین را از خشکسالی و دروغ نجات دهد. خشکسالی سالیان سال است که سرزمین ما را درگیر کرده؛ عارضه بی‌آبی از قدیم در این سرزمین نمود داشته و در چنین وضعیتی شیوه مدیریت از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. به همین دلیل است که باید در مورد قنات‌ها به‌درستی مطالعه کنیم.
شهردار تهران گفت: در ایران قنات زارچ داریم با طول ١٠٠ کیلومتر که از زیر شهر یزد عبور می‌کند و از عجایب سرزمینی است. این قنات تا قبل از ثبت جهانی یزد وضعیت بسیار بدی داشت و محل انباشت فاضلاب و گنداب بود. واقعیت این است که ما با تاریخ و آموزه‌های تاریخی‌مان برخورد بدی داشته‌ایم.  
حناچی گفت: در ١۵ ژوئن ٢٠١۵ این مجموعه شبکه در جهان به عنوان بخشی از میراث تمدن جهانی ثبت شد، قنات دیگری در گناباد داریم با قدمت ٢ تا ٣ هزار سال. در کشور ما ٣۶ هزار و ۶٠٠ رشته قنات وجود دارد که ٢١ هزار و 780 کیلومتر طول دارند. این به زمانی مربوط می‌شود که دستگاه حفاری و علم مدرن مهندسی وجود نداشت؛ طول میله‌های این قنات‌ها ١۵٨ هزار کیلومتر تخمین زده می‌شود. ما سرزمینی بودیم خشک و کم‌آب که از حداکثر ظرفیت‌هایمان برای مدیریت منابع استفاده می‌کردیم.
وی ادامه داد: وقتی در شورای‌عالی شهرسازی بودیم به گناباد رفتیم تا احداث یک کارخانه ذوب‌آهن را در آن‌جا بررسی کنیم. می‌خواستیم به‌خاطر تشنگی صنعت ذوب‌آهن به آب، جواب منفی بدهیم که متوجه شدیم غیر از آن مورد ۶ مجوز دیگر از قبل داده شده بود. حقیقت این است که تقریبا با تمام منابعمان همین‌طور برخورد می‌کنیم و با این اوصاف طبیعی است که با واکنش‌های طبیعی سختی مثل سیل مواجه شویم.
شهردار تهران با تاکید بر این‌که صرفه‌جویی در مصرف انرژی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد، توضیح داد: ٣٣ درصد اتلاف انرژی در شهرها اتفاق می افتد که ارزش آن روزانه معادل ٣٠٠ هزار بشکه نفت است. این رقم بسیار بزرگی است که مدیریت شهری نقش مستقیم در مدیریت آن دارد.
حناچی گفت: اگر بپرسیم چقدر در زمینه بهره‌وری تلاش می‌کنیم، باید پاسخ دهیم که شعار زیاد می‌دهیم اما باید صادقانه از خود بپرسیم که چقدر در نظام مدیریتی‌مان دغدغه این مهم را داریم. در حال حاضر ٢ لایحه در مجلس مطرح است؛ نقطه هدف اولین لایحه به طور مستقیم نظام مدیریت شهری نیست اما در آن سهیم است چرا که در تمام دنیا بخشی از مالیات‌های محلی سهم مدیریت شهری است، اما دومین لایحه مشخصا با هدف حل مشکل مدیریت شهرها تدوین شده است. امیدوارم هر دو به شکل قابل دفاعی به تصویب برسند، اما در همین شرایط سخت که دولت راضی شد تا این لوایح را پس نگیرد، مثل سوزنی است که دولت زد؛ حالا نوبت جوالدوز است تا ما به خودمان بزنیم. باید اداره بهینه شهرهایمان را شروع کنیم. هر کاری که می‌کنیم باید به بهینه‌سازی نیز در آن بیاندیشیم. 
شهردار تهران اظهار داشت: ژاپنی‌ها سیاست 3R را در پیش گرفته‌اند که reduce، reuse و recycle است؛ کاهش، مصرف دوباره و بازیافت. در هر تصمیم خود نیز این ٣ عنصر را لحاظ می‌کنند. آن‌ها موقع فروش جنس هزینه امحاء و پسماند را همان لحظه از مشتری می‌گیرند تا در صندوقی واریز شود که مختص موضوع پسماند است. واقعیت این است که کیفیت اتفاقی نیست؛ کیفیت نتیجه زمان و منابعی است که برای آن هزینه می‌کنیم.
وی گفت: میزان شدت خورشید در آلمان یک‌دهم ایران است اما بخش عمده انرژی ساختمان‌های عادی از طریق خورشید تامین می‌شود، یا روش‌های دیگری که در نظام مدیریت شهری جهان مرسوم است. وقتی زباله در سطل می‌اندازید، حجم واقعی سطل را پر نمی‌کند چون فشرده نیست؛ در دنیا از سطل‌های زباله‌ای استفاده می‌کنند که با انرژی خورشید زباله‌ها را فشرده‌سازی می‌کند تا ظرفیت سطل تا ١٠ برابر افزایش یابد.  
حناچی تاکید کرد: مزیت مهم کشور ما وجود جمعیت جوان و تحصیلکرده است و سیاست دولت مبنی بر حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان امیدوارکننده است. همه باید این مسیر را تعقیب کنیم.
وی موضوع نیروی انسانی را نیز واجد اهمیت خواند و ادامه داد: همه شهرداری‌ها با موضوع نیروی انسانی دست‌به‌گریبان اند. به یاد دارم که اواسط دهه ٨٠ شهرداری اهواز ٨ هزار نیرو داشت اما الان ١٨ هزار نیرو دارد؛ تهران در همان دوره حدود ٢۴ هزار نیرو داشت اما آمار رسمی، الان از وجود ۶۵ هزار نیروی انسانی در شهرداری تهران حکایت می‌کند. حالا اگر پرسیده شود که آیا خدمات ویژه‌تری نسبت به آن دوران ارایه می‌شود، بدون شک پاسخ منفی است.  
پیروز حناچی شهردار تهران در پایان خاطرنشان کرد: اگر یک سوزن به دولت می‌زنیم، باید یک جوالدوز هم به خودمان بزنیم و شهرهایمان را بهینه مدیریت کنیم.حناچی در حاشیه اولین همایش ملی «بهره‌وری در مدیریت شهری»:
پروژه پلاسکو اگر تا الان هم پیشرفتی داشته به خاطر همکاری شهرداری بوده است
شهرنوشت: شهردار تهران گفت: پلاسکو اگر تا الان هم پیشرفتی داشته به خاطر همکاری شهرداری بوده است، اما طبیعی است که هر ساختمانی برای ساخت نیاز به پروانه دارد تا اگر اتفاقی حادث شد، فردی باشد که مسئولیت‌ها را بپذیرد. دوستانمان در بنیاد در پاسخ به مواردی که شهرداری منطقه مطرح کرده، به یکی از مصوبات استانداری اشاره می‌کنند که با احترام باید بگویم مصوبات استانداری نمی‌تواند فراتر از قانون باشد.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، پیروز حناچی در حاشیه اولین همایش ملی بهره‌وری در مدیریت شهری که در مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن برگزار شد، با حضور در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به این‌که در کنار این همایش نشستی نیز با مجمع کلان‌شهرهای کشور داشتیم، گفت: امروز در این همایش موضوع حیاتی و مهم بهره‌وری مطرح شد که در تمام ساحت‌های کشور اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد؛ به ویژه در اداره امور شهرها که استفاده بهتر از بودجه مردم در آن موضوعیت فراوانی دارد.
شهردار تهران تاکید کرد: در این همایش درمورد تجربیات جهانی نیز بحث شد و من هم اشاره کردم که مدت‌ها پیش از این، ایران در زمینه بهره‌وری حرف‌های زیادی برای گفتن داشت؛ در این مورد مثال قنات‌ها را مطرح کردم که نشانه استفاده بهینه از آب در یک سرزمین خشک بود. این نگاه و رویکرد مهمی است که انگار در مدیریت کشور به فراموشی سپرده‌ایم. باید کاری کنیم که با همین درآمدهای محدود به حداکثر بهره‌وری دست پیدا کنیم.
وی اضافه کرد: مثلا در بعضی از نقاط جهان زباله را به‌جای هر شب، هفته‌ای یک بار جمع‌آوری می‌کنند که البته این کار به تدارکات و مقدماتی نیز نیاز دارد؛ همکارانم در حوزه پسماند و وزارت کشور مقدمات افزایش بهره‌وری در کاهش و مدیریت پسماند را فراهم می‌کنند.
حناچی در بخش دیگری از اظهارات خود درمورد استخدام‌ها در شهرداری تهران گفت: هنوز کار گسترده‌ای در زمینه استخدام‌ها و قراردادها انجام نداده‌ایم و اگر کاری کنیم قطعا از طریق فراخوان انجام می‌دهیم؛ اگر هم مواردی بوده، براساس ضرورت و کاملا محدود بوده است. واقعیت این است که موضوع نیروی انسانی از معضلات جدی شهرداری‌های کشور است.
وی درباره گمانه‌زنی‌ها درخصوص تعدیل نیرو در شهرداری تهران نیز عنوان کرد: نیروی انسانی یکی از مسائل مهم شهرداریست، اما هنوز به جمع‌بندی روشن و نهایی در این مورد نرسیده‌ایم که چطور باید با موضوع مواجه شویم.
شهردار تهران همچنین درباره آلودگی هوای امروز پایتخت گفت: امروز در شرایط هشدار بودیم که مدارس نیز به همین خاطر تعطیل شدند.
حناچی در ادامه به موضوع پلاسکو پرداخت و تصریح کرد: پلاسکو اگر تا الان هم پیشرفتی داشته به خاطر همکاری شهرداری بوده است، اما طبیعی است که هر ساختمانی برای ساخت نیاز به پروانه دارد تا اگر اتفاقی حادث شد، فردی باشد که مسئولیت‌ها را بپذیرد. دوستانمان در بنیاد در پاسخ به مواردی که شهرداری منطقه مطرح کرده، به یکی از مصوبات استانداری اشاره می‌کنند که با احترام باید بگویم مصوبات استانداری نمی‌تواند فراتر از قانون باشد.
شهردار تهران در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درمورد گود برج میلاد گفت: گود برج میلاد یکی از گودهای پرخطر است و در شرایطی که به عنوان یک پروژه سرمایه‌گذاری دست ناجا بود، مدیریت آن به شکل ایده‌آل امکان نداشت، اما حالا که از دوستانمان در ناجا تحویل گرفتیم به‌زودی به آن رسیدگی می‌کنیم.
حناچی در پاسخ به پرسشی درباره آرامستان‌های پایتخت نیز عنوان کرد: آرامستان‌ها چند بعد دارند؛ تعدادی از آن‌ها داخل شهر هستند و در حال حاضر موجوداند. دیگری هم بحث ظرفیت محدود بهشت‌زهرا (س) است که باید درمورد آن مکان‌یابی و امکان‌سنجی‌های لازم صورت پذیرد. از آن‌جا که بعد دوم ارتباط مستقیم با حمل‌ونقل و شهرسازی دارد، باید مطالعات و گفت‌وگوها و بررسی‌های تخصصی بیشتری درمورد آن انجام دهیم.
شهردار تهران در پایان ضمن تاکید بر این‌که شهرداری تهران همواره از موسسات نوآوری حمایت می‌کند، خاطرنشان کرد: در این مورد لایحه‌ای نیز به شورای‌شهر فرستاده‌ایم تا چارچوب قانونی آن مستحکم شود. 

0909-ham (2)
 
0909-ham (3)
 
0909-ham (4)
 
0909-ham (5)
 
0909-ham (6)
 
0909-ham (7)
 
0909-ham (8)
 
0909-ham (9)
 
0909-ham (10)
 
0909-ham (12)