دولت قصد واگذاری اختیارات خود به کلانشهرها را ندارد
دولت قصد واگذاری اختیارات خود به کلانشهرها را ندارد
هاشمی در همایش ملی بهره‌وری در مدیریت شهری:
تعداد مشاهده: 103
1398/15/09
print
دولت قصد واگذاری اختیارات خود به کلانشهرها را ندارد
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه خواستار مدیریت یکپارچه شهری در شهرها هستیم، گفت: دولت قصد واگذاری اختیاراتش را ندارد و این اختیار را باید به زور از دولت بگیریم. 

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، محسن هاشمی ‌رفسنجانی  در همایش ملی بهره‌وری در مدیریت شهری که در مرکز همایش‌های رایزن برگزار شد، کارایی و اثر بخشی را به عنوان دو لغت مهم بهره‌وری عنوان کرد و با اشاره به تعریف و کاربرد بهره‌وری در بعد اجتماعی و سیاسی گفت: سیاسیون می‌گویند ما مشروعیت را از انتخابات به دست می‌آوریم اما اگر کارایی نداشته باشیم مشروعیت را از دست می‌دهیم. 
رییس شورای شهر تهران بهره‌‌وری در مدیریت شهری را به معنی تصمیم درست عنوان کرد و توضیح داد: اگر تصمیم درست گرفتیم باید بتوانیم ‌با کارایی زیاد آن تصمیم را به نتیجه برسانیم‌ تا موجب ارتقای شاخص‌های مدیریت شهری شود. 
هاشمی‌رفسنجانی ادامه داد: مردم تهران یا کلانشهرها در نظر سنجی‌هایشان اولین موردی که مطرح می‌کنند آلودگی هوا و ترافیک است. اگر در شهرمان به این موضوعات توجه نکنیم و حمل و نقل مبتنی بر خودرو را ترویج کنیم تصمیم نادرستی گرفته ایم. این در حالی است که متاسفانه در ۳۰ سال گذشته خودورمحوری را ترویج کرده‌ایم. 
وی با یادآوری اینکه در دو دوره متوالی که قیمت بنزین افزایش پیدا کرد، به هیچ وجه به موضوع تخصیص بودجه به حمل و نقل عمومی توجه نشد، اظهار کرد: شهرداران کلانشهرها باید نامه بنویسند و این موضوع را از دولت طلب کنند. دولت باید سالانه چهار هزار میلیارد تومان از محل درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها به کلانشهرها پرداخت کند. می‌توان گفت در یک تصمیم غلط چه مشکلی در مورد بهره‌وری مدیریت شهری ایجاد شده است. 
هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه خواستار مدیریت یکپارچه شهری در شهرها هستیم، گفت: دولت قصد واگذاری اختیاراتش را ندارد و این اختیار را باید به زور از دولت بگیریم. 
وی تصریح کرد: هم اکنون مصوبات خوبی در دولت است که به دلیل ناهماهنگی ها اجرا نشده است. مثلا دو مصوبه داریم که بر مبنای آن ۱۹ هزار اتوبوس برای کل شهرها و دو هزار واگن قطار برای تهران ‌و کلانشهرها باید داده شود اما به دلیل ناهماهنگی وزارتخانه ها و بانک مرکزی دو سال است که به نتیجه نرسیده است. واقعیت این است در ابتدا باید این زیرساخت ها  در اختیار شهرها قرار می گرفتند بعد قیمت بنزین افزایش پیدا می‌کرد.