ایجاد دبیرخانه دائمی در بخش مدیریت شهری و بهره وری
ایجاد دبیرخانه دائمی در بخش مدیریت شهری و بهره وری
عارف در همایش ملی بهره‌وری در مدیریت شهری مطرح کرد
تعداد مشاهده: 124
1398/36/09
print
ایجاد دبیرخانه دائمی در بخش مدیریت شهری و بهره وری
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و رییس مجمع نمایندگان استان تهران در «همایش ملی بهره‌وری در مدیریت شهری» بر تشکیل دبیرخانه ای دائمی در مقوله های مدیریت شهری و بهره وری تاکید و چالش های این حوزه را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت؛ محمد رضا عارف در همایش ملی بهره برداری در مدیریت شهری گفت: باید دبیرخانه ای دائمی برای دو مقوله بهره وری و مدیریت شهری تشکیل شود تا در این دو مقوله به نقطه ای مطلوب برسیم.
وی افزود: جمعیت شهری به ۷۵ درصد رسیده که این امر می تواند تهدید تلقی شود. باید به چالش های جدی مدیریت یکپارچه شهری و اولویت ها و انتظارات مردم توجه بیشتری شود.
عارف با اشاره به موانع تمرکز زدایی و واگذاری مسئولیت ها و مدیریت یکپارچه شهری، عنوان کرد: مهمترین مانع در این بحث تفسیری بود که از اصل ۴۴قانون اساسی در امور زیربناها و بخش های سودآور می شد که با تصحیح سیاست های کلی اصل ۴۴ به عنوان یک سند راهبردی این مشکل حل شد. همچنین در قانون اساسی فصل مترقی شوراها را داریم که جهت گیری یکپارچه و نظارت بر امور شهری را بر عهده دارند. مدیریت شهری نیاز به مرجعی برای نظارت و قانونگذاری دارد که آن شوراها هستند که می توان  آنها را پارلمان محلی نامید.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت مجاز است تا دروازه های شهر بیاید و باید اجازه دهد تمامی امور درون شهر با سازوکار قانونی و از طریق این پارلمان محلی به مدیران شهری واگذار شود، ادامه داد: تثبیت جایگاه مدیریت یکپارچه شهری و رابطه آن با دولت و مراجع حاکمیتی باید مشخص شود.
وی با اشاره به چالش های حوزه مدیریت شهری، اظهار داشت: لزوم بازنگری در قانون شهرداری ها و نقش و جایگاه شوراها و مدیریت شهری وجود دارد که در مجلس پیگیری شد.
وی ادامه داد: از دیگر چالش های این بخش باید به بحث در آمد پایدار برای شهرداری ها اشاره کرد. پیوند نامطلوب بین «شهرسازی» و «درآمد» فاجعه آفریده و شهر برای اداره شدن نیاز به درآمد پایدار دارد.
رییس مجمع نمایندگان استان تهران یادآور شد: آلودگی هوا و مسائل زیست محیطی، حمل و نقل عمومی، مدیریت بحران که در بحران های اخیر شاهد اعمال سلیقه هایی بودیم ، آسیب های اجتماعی که مسئول آن مشخص نیست و این مسئله ریشه در یکپارچه نبودن مدیریت شهری دارد، حاشیه نشینی که تهدیدی علیه امنیت ملی است و در حوادث اخیر نیز نقش آن را دیدیم و بافت فرسوده از دیگر چالش های پیش روی مدیریت شهری هستند.
عارف با بیان اینکه بهره یعنی اداره خوب شهر و رضایت شهروندان از اداره شهر، خاطر نشان کرد: امروزه بهره وری در دنیا مدل توسعه است و در کشورهای توسعه یافته سهم بهره وری از رشد اقتصادی به بالای ۵۰ درصد رسیده است که این عدد در کشور ما نیز روی کاغذ ۳۵درصد است.
وی در پایان با اشاره به جهت گیری های درست سازمان بهره‌وری در دهه گذشته، گفت: ارتقای بهره‌وری نیاز به کارهای علمی، پژوهشی و عزم ملی دارد. استفاده از تجربه موفق بهره وری در کشورهای دیگر،  آموزش و اطلاع رسانی درست به شهروندان، واگذاری حتی الامکان امور به مردم مانند بحث شورایاری ها که در آن امور مردم توسط خود مردم اداره می شود، هوشمند سازی و توسعه خدمات الکترونیک دولت با اتکای به دانش و فناوری بومی از اموری هستند که می تواند در ارتقای بهره‌وری موثر باشند.