تجهیز چهارراه های اصلی شهر به سیستم پیام رسان صوتی
تجهیز چهارراه های اصلی شهر به سیستم پیام رسان صوتی
حناچی در نشست تخصصی با معلولان خبر داد
تعداد مشاهده: 124
1398/01/10
print
تجهیز چهارراه های اصلی شهر به سیستم پیام رسان صوتی
شهردار تهران گفت: تا سال آینده تمامی چهارراه های اصلی شهر به سیستم پیام رسان صوتی برای عبور عابران از چراغ قرمز مجهز خواهند شد.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، پیروز حناچی در نشست تخصصی با معلولان که عصر روز گذشته با حضور نمایندگانی از سمن های فعال در حوزه معلولان در برج میلاد برگزار شد، گفت: شیخ ابوالحسن خرقانی می گوید هر کس به سرای ابوالحسن آمد نانش دهید و از ایمانش نپرسید که هر کس به درگاه خداوند به جان ارزد بر خوان بوالحسن به نان ارزد. بر همین اساس معتقدم به جان ارزندگان این شهر موضوع بحث ما هستند؛ فارغ از این که معلول هستند یا نه. هر شهروندی که در این شهر زندگی می کند ما وظیفه داریم به او سرویس و خدمات بدهیم.
وی افزود: علی رغم همه اقداماتی که در زمینه مناسب سازی انجام داده ایم، نمی توانیم بگوییم وضعیت مطلوبی داریم، این امر نیاز به ریشه یابی دارد و ریشه یابی آن به حل مشکل کمک می کند. یکی از ریشه ها به نگاه ما به کرامت انسانی برمی گردد. با نگاه به کرامت انسانی در همه عرصه ها می توان شرایط را تغییر داد. یکی دیگر از ریشه ها آموزش است؛ من به عنوان یک مدرس دانشکده معماری کمتر می بینم در طراحی فضاهای عمومی در دانشکده ها به ضوابط مناسب سازی توجه شود. در حالی که در بسیاری از دانشکده های دنیا دانشجویان را مجبور می کنند روی ویلچر بنشینند یا با چشمان بسته حرکت کنند.
حناچی تصریح کرد: بسیاری از این دانشجویان پیمانکاران فردا می شوند در حالی که تخصص لازم در امر مناسب سازی را ندارند.
شهردار تهران در پاسخ به سوال ناشنوایی درباره اپلیکیشن ویژه برای استفاده ناشنوایان در معابر شهری گفت: اپلیکیشن ناشنوایان در حال آماده سازی است و به زودی ارائه خواهد شد.
وی همچنین در پاسخ به یکی از حاضران که گفت از سال گذشته تاکنون اقدامی در زمینه مناسب سازی معابر انجام نشده است، عنوان کرد: در یک سال گذشته اتفاقاتی افتاده است، اما حجم انتظارات و کارهایی که باید انجام شود بسیار بیشتر است . متاسفانه شهر تهران را چندین دهه بدون توجه به این موضوع ساخته ایم. به عنوان مثال در ساخت و ساز ها، «بر» را بررسی می کردیم اما به کف توجهی نداشتیم، اما همکاران تلاش می کنند در پروانه های ساختمانی جدید این موضوع را ببینند. به هر حال حجم موضوع آنقدر بزرگ است که باید دسته بندی و درجه بندی کنیم.
به گفته شهردار تهران؛ در مرتبه نخست ساختمان های پرمراجعه و ساختمان هایی که شهردرای می سازد باید در اولویت مناسب سازی قرار بگیرند.
وی گفت: همچنین، همکاران من در مترو 40 ایستگاه را به آسانسور مجهز می کنند.
حناچی در پاسخ به فردی که خواست تا شهردار یک بار روی ویلچر بنشینید یا با چشمان بسته در معابر تردد کند، گفت: پیشنهاد خوبی است و بررسی می کنیم.
شهردار تهران در پایان اعلام کرد تا سال آینده تمامی چهارراه های اصلی شهر به سیستم پیام رسان صوتی برای عبور عابران از چراغ قرمز مجهز خواهند شد.

عضو شورای شهر تهران در مراسم روز و هفته جهانی معلولین مطرح کرد
تبدیل مناسب سازی فضاهای شهری برای معلولین به مطالبه ای عمومی
شهرنوشت: رئیس کمیته شهرسازی و بافت فرسوده شورای اسلامی شهر تهران در مراسم هفته جهانی معلولان در برج میلاد اقدامات مدیریت شهری جدید در راستای مناسب سازی فضاهای شهری را در بخش های مختلف تشریح کرد.
به گزارش خبرنگار شهر نوشت؛ زهرا نژادبهرام در این مراسم با اشاره به دغدغه های مدیریت شهری برای ایجاد امکانات و تجهیزات جهت استفاده همه اقشار، گفت: شهر ما یک روزه ساخته نشده و سابقه ۲۳۰ ساله تهران موید این نکته است که این معابر و خیابان ها و ساختمان ها یک روزه ساخته نشده که بتوان یک روزه آن را برای معلولین مناسب سازی کرد.
وی با بیان اینکه باید در این مسیر گام به گام حرکت کنیم، افزود: از سال ۹۷ اقداماتی برای مناسب سازی در سه حوزه بوستان ها، معابر و ساختمان های اداری آغاز شده تا الگوسازی برای سایر حوزه ها و عرصه ها انجام شود. 
وی با اشاره به اینکه شهرداری حدود ۱۸۰۰ ساختمان دارد و مناسب سازی یکباره همه ساختمان ها امکان پذیر نیست، گفت: با وجود همه مشکلات اما امروز در هر منطقه حدود ۸ ساختمان شهرداری مناسب سازی شده و امکان تردد در آن برای معلولان وجود دارد.در هر منطقه دو معبر مناسب سازی شده وجود دارد و این گام های اولیه است و با صبر و حوصله بیشتر عزیزان معلول می توانیم گام های دیگر را نیز برداریم. 
وی اقدامات مدیریت شهری جدید را در حوزه معلولین و مناسب سازی فضاهای شهری برای اقشار خاص جامعه مناسب توصیف کرده و افزود: مدیریت شهری جدید حساس سازی اجتماعی را ارتقا داده و امروز همه شهروندان و رسانه ها خواهان شهر مناسب سازی شده برای معلولان هستند و این مسئله به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است. 
وی ادامه داد: استفاده از خود معلولان به عنوان کاربران و عناصر اصلی در کمیته های مناسب سازی در مناطق و نظارت آنها بر امر مناسب سازی از دیگر اقدامات مدیریت شهری بوده است. 
نژادبهرام اظهار داشت: کمک و همدلی معاونت اجتماعی شهرداری تهران برای ترویج و اطلاع رسانی چگونگی برخورد با کم توانان و معلولان نیز یکی از اقدامات مهم در راستای مناسب سازی بوده است. 
عضو شورای شهر تهران در پایان با اشاره به همکاری و جلب مشارکت بخش خصوصی ، یادآور شد: با توجه به محدودیت های موجود از ظرفیت بخش خصوصی در مناسب سازی ناوگان حمل و نقل استفاده کردیم. اولین قدم در این زمینه تفاهم‌نامه ای است که با «اسنپ» در خصوص در نظر گرفتن تخفیفی ویژه برای معلولین امضا شده و گام‌های بعدی را نیز در سایر بخش ها خواهیم گرفت.

0910-mm (2)
 
0910-mm (3)
 
0910-mm (4)
 
0910-mm (5)
 
0910-mm (6)
 
0910-mm (7)
 
0910-mm (8)
 
0910-mm (9)
 
0910-mm (10)
 
0910-mm (11)