واگذاری ۱۰۵۷ واحد مسکونی به معلولان در آینده نزدیک
واگذاری ۱۰۵۷ واحد مسکونی به معلولان در آینده نزدیک
شریعتمداری در مراسم روز جهانی معلولان:
تعداد مشاهده: 94
1398/36/10
print
واگذاری ۱۰۵۷ واحد مسکونی به معلولان در آینده نزدیک
وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: تمام آیین‌نامه‌های مربوط به قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در کمیسیون اجتماعی دولت به تصویب رسیده و به زودی اجرایی خواهد شد.

به گزارش شهرنوشت، شریعتمداری وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در مراسم روز جهانی معلولان که در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد، ضمن تبریک این روز به همه معلولان گفت: موضوع معلولیت و معلولان در کشور نیازمند اقدامی جمعی و اجتماعی است که لازم است همه آحاد جامعه با آن همراهی کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: برای رسیدن به شرایط ایده‌آل در حوزه مناسب‌سازی فضای معلولان باید فرهنگسازی انجام شود و همه ما باید خوب بدانیم که تا معلولیت یک قدم فاصله داریم. 
شریعتمداری افزود: بسیار خشنودیم که با همکاری معلولان که هم قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در مجلس به تصویب رسید و توسط رئیس جمهور ابلاغ شد و آئین‌نامه‌های مربوط به آن را نیز با همراهی دولت به تصویب رسانده‌ایم و موفقی شدیم تمامی آئین‌نامه‌های مربوط به این قانون را به تصویب هیئت وزیران برسانیم. 
وی ادامه داد: این قدم موثری در جهت رفع مشکلات معلولان است. ضمن این که جا دارد از دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص فراهم کردن شرایط تحصیل دانشجویان دارای معلولیت قدردانی می‌کنم. 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: افزایش یارانه بیماران ضایعه نخاعی از ۲۰۰ هزار تومان به ۵۵۴ هزار تومان و همچنین افزایش یارانه مراکز نگهداری معلولان از جمله اقداماتی است که در چند روز گذشته انجام شده و همچنین واگذاری ۱۰۵۷ واحد مسکونی به معلولان از جمله اقداماتی است که در آینده نزدیک عملیاتی خواهد شد. 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ماده ۹ قانون حمایت از حقوق معلولان درخصوص آموزش رایگان این افراد، گفت: دانشجویان معلول دانشگاه‌های دولتی امسال برای نخستین‌بار کمک‌هزینه تحصیلی دریافت می‌کنند. 
وی با بیان اینکه افراد دارای معلولیت در جامعه باید بیشتر مشارکت داشته باشند اظهار کرد: اگرچه مناسب‌سازی محیط و اقدامات شهرداری در این خصوص یک ضرورت است اما مهم مناسب‌سازی افکار و اندیشه‌های مردم است. این کار نیازمند ایجاد ظرفیت‌ها و همکاری‌ نهادهای مختلف از جمله صداوسیما است. 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تنها بینش و فرهنگ ما در این زمینه کافی نیست، تصریح کرد: این نگاه باید تبدیل به یک فرهنگ در جامعه شود. نباید فراموش کنیم که فاصله ما با معلولیت تنها یک لحظه است. 
شریعتمداری با اشاره به اینکه بهبود زندگی معلولان نیازمند آگاه‌سازی همه آحاد جامعه است، افزود: هفته معلولان فرصت خوبی است تا به معضلات این گروه بپردازیم. امشب نیز بسیاری از معلولان از مشکل اشتغال، مسکن و ... صحبت کردند. با این وجود خوشحالیم که قانون حمایت از معلولان به تصویب رسیده است. 
به گفته وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی تمام آیین‌نامه‌های مربوط به این قانون نیز در کمیسیون اجتماعی دولت به تصویب رسیده و به زودی اجرایی خواهد شد. 
وی ادامه داد: براساس ماده ۹ این قانون همه افراد دارای معلولیت که در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند می‌توانند کمک‌هزینه تحصیلی نیز دریافت کنند و این اتفاق برای اولین بار از روز دانشجوی امسال محقق خواهد شد. همچنین پرداخت کمک هزینه معیشت به بیش از ۱۹۱ هزار و ۵۰۰ خانوار دارای معلولیت شدید و خیلی شدید به شکل ماهانه براساس بُعد خانوار پرداخت می‌شود. 
شریعتمداری در ادامه به افزایش حق پرستاری بیماران ضایعه نخاعی از ۲۰۰ هزار تومان به ۵۵۴ هزار تومان برای ۲۷ هزار نفر از اول آبان‌ماه امسال اشاره کرد و گفت: یارانه مراکز شبانه‌روزی نیز که در دی ماه گذشته از ۶۶۰ هزار تومان به ۷۷۰ هزار تومان افزایش یافته بود امسال به ۹۲۰ هزار تومان رسید و در آبان‌ماه امسال به حساب این مراکز واریز شد. 
به گفته شریعتمداری، ۱۰۵۷ منزل مسکونی نیز به معلولان طی این هفته واگذار می‌شود که از خبرهای خوش وزارت رفاه به معلولان به مناسبت هفته معلولان است. 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به معافیت ۵۰ درصدی مالیاتی والدین دارای فرزند معلول نیز اشاره کرد و گفت: تا این لحظه هر شش آیین‌نامه مربوط به قانون حمایت از حقوق معلولان به تصویب رسیده و به زودی اجرایی می‌شود. 
وی همچنین گفت: سال گذشته برای اجرای کامل این قانون به 12 هزارو 500 میلیارد تومان منابع نیاز داشتیم که در بودجه سال جاری تنها ۱۱۰۰ میلیارد تومان برای اجرای قانون پیش‌بینی شده است. همچنین سال آینده تنها برای اجرای وظایف سازمان بهزیستی برای اجرای قانون مذکور به حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان منابع نیاز داریم.