شهرداری به دنبال حذف نام و آثار شهدا از معابر نبود
شهرداری به دنبال حذف نام و آثار شهدا از معابر نبود
فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران در حاشیه جلسه شورای شهر:
تعداد مشاهده: 149
1398/36/10
print
شهرداری به دنبال حذف نام و آثار شهدا از معابر نبود
شهرنوشت: فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران با اشاره به نتایج تحقیقات کمیته بررسی تابلوهای مزین به نام شهدا گفت: شهرداری و کسانی که امروز در شهرداری فعال هستند خدای نکرده به دنبال حذف نام یا آثار شهدا نبودند.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، سردار محمد یزدی فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران در حاشیه یکصد و هفتاد و نهمین جلسه شورای شهر با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که در رابطه با اعتراضات اخیر آقای آشنا مشاور رییس جمهور گفته است که همه کشته شده ها اغتشاشگر نبوده اند و شما تا چه میزان این حرف را تایید می کنید، اظهار کرد: بعضی از افراد در سطح جامعه توسط اغتشاشگران تیر خورده اند که این افراد از پشت تیر خورده اند، من این موضوع را تایید می کنم و بخشی هم البته اشوبگرانی بوده اند که کشته شده اند.
وی در باره کشته شدگان اضافه کرد: این افراد در حال شناسایی هستند و به خانواده آنها سرکشی می شود همانطور که صف آشوبگران از مردم جدا شد صف کسانی که جانشان را بی گناه از دست دادند از صف کسانی که به نوعی قصد تخریب اموال عمومی را داشتند از یکدیگر جدا می شود.
فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد این افراد به اشتباه از سوی ماموران کشته شده باشند، گفت: این موضوع در حال بررسی است و در حال حاضر در این مورد نه می توانیم اظهار نظر کنیم و نه وقت آن است، اما این را باید بگویم که به دقت این موضوع در حال بررسی است که کسانی که کشته شده اند علت کشته شدنشان چه بوده است.
وی در پاسخ به این سوال که بعد از اینکه بررسی شد آیا توسط دولت به خانواده های این افراد پاسخگویی خواهد شد، چراکه قشری به دلیل مسایل اقتصادی و بحث های مرتبط با اختلاس آقازاده ها به خیابان آمده بودند و مسؤولان دولت و مقامات امنیتی آیا در قبال آنها پاسخگو خواهند بود، عنوان کرد: قاعدتاً بحث مطالبه مردم راجع به مسایل معیشتی یک مطالبه و خواسته به حق است که هیچ کسی آن را انکار نکرده است و دولت هم آن را مورد تردید قرار نداده است، اما در ارتباط با کسانی که وارد عرصه اعتراض شدند اینها باید صفشان از یکدیگر جدا شود.
سردار یزدی تاکید کرد: ما عده ای را داشتیم که اصلا بحثشان اعتراض نبود و برخی از کسانی که امروز دستگیر شدند از مرفه ترین افراد هستند. آنها کسانی هستند که اصلا دغدغه مالی نداشته اند و فقط آمده بودند که آشوب کنند و کاری را انجام بدهند که کشور را بهم بریزند. اینها از بیرون از کشور هم حمایت می شدند.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا در نقاط بالای شهر این اتفاق نیفتاده است و تنها در پایین شهر و مناطق کم تر بهره مند این اتفاق افتاده است، گفت: دشمنان ما نقطه گذاری هایشان در مکان هایی بوده است که زمینه های اجتماعی در آن موجود است. دشمن وارد فضایی می شود که آن فضا توسط مردم عادی رقم زده شده است و بر آن موج سوار می شود و وظایف خود را انجام می دهد.
سردار یزدی با بیان اینکه در روز اول اغتشاشات وقتی که مردم وارد شدند بسیار مسالمت آمیز رفتار کردند، تصریح کرد: ولی عده ای بر این موج سوار شدند و شروع به آتش زدن کردند و فیلم های آن هم موجود است. در برخی موارد حتی مردم به این افراد اعتراض می کنند و می گویند ما برای اعتراض آمده ایم چرا بانک را آتش می زنید.
وی به طرحی سوالی در این باره پرداخت و گفت: کدام فرد عاقل و مشکل دار از نظر معیشتی برای رفع مشکل خود پمپ بنزین آتش می زند؟ شما باور می کنید که کسی به دلیل اعتراض پمپ بنزین آتش بزند؟
سردار یزدی درباره شباهت این شیوه اعتراض میان ایران و سایر کشور ها گفت: مقایسه کشور ما با سایر کشورها قیاسی اشتباه است و ما نباید این مقایسه را انجام دهیم.
فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران ادامه داد: مردم ما فهیم هستند و کاملا تشخیص می دهند چه کسی به نفع آنها کار می کند. آنها تشخیص می دهند کشورهای دنیا چگونه برای اینکه کشور ما را بهم بزنند دست به دست هم داده اند. مقایسه این اعتراض با کشور فرانسه مقایسه اشتباهی است بهتر است این اعتراضات را با سال ۲۰۰۵ فرانسه مقایسه کنید.
وی درباره همکاری سپاه با شهرداری تهران نیز گفت: ما با شهرداری تهران و آقای حناچی بسیار هماهنگ عمل کرده ایم و در مواقع مختلف حضور بچه های ما و شهرداران مناطق کمک خوبی برای مردم بوده است.
سردار یزدی گفت: در همین برف اخیر و روزی که اغتشاشات اتفاق افتاد ارتباط خوبی با شهرداری داشتیم و آقای حناچی به دفتر من آمدند و چون موضوع برف و سرما ادامه داشت بحث شد که چگونه در شمال شهر تهران و مکان هایی که ممکن است برف و یخبندان باعث بروز ترافیک و مشکل شود، اقدام کنیم.
وی درباره گزارش اخیر کمیته ویژه بررسی حذف نام شهدا توضیح داد: گزارش بسیار خوبی ارایه شد و پیش بینی ما هم این بود که این گزارش همین شکل باشد.الحمدالله شهرداری و کسانی که امروز در شهرداری فعال هستند دنبال این نبودند که خدای نکرده به دنبال حذف نام یا آثار شهدا باشند و تحقیق و پژوهش خوبی بود.سردار یزدی در صحن شورای شهر:
از نقش مردم در رفع مشکلات اجتماعی و شهری غافل نباشیم/بسیج برای مقابله با آسیب های اجتماعی پایتخت وارد عمل شده است
شهرنوشت: فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران با بیان اینکه از شورای شهر و شهرداری درخواست داریم که از نقش مردم در رفع مشکلات اجتماعی و شهری غافل نشوند، گفت: چرا که این قشر بسیار حائز اهمیت است و تجربه در 40 سال اخیر نشان داده هر جا مردم پای کار آمده اند، موفقیت حاصل شده است.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، سردار محمدرضا یزدی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران صبح امروز با حضور در صحن شورای شهر تهران به مناسبت گرامیداشت سالروز بسیج مستضعفین با اشاره به یاد و خاطره شهدای مظلوم ترور، حرم و شهدای امنیت و آرامش در کشور اظهار کرد: 40 سال از زمان تاسیس بسیج در کشور می‌گذرد و هنوز وقتی نامی از بسیجیان برده می‌شود موضوع ایمان، اخلاص،‌ از خود گذشتگی،‌ مردم داری، مردم دوستی، صداقت مقابل مردم، شهامت و شهادت به ذهن همگان متبادر می‌شود.
وی با بیان اینکه اگر بسیجیان در دوران دفاع مقدس نبودند شرایط جنگ به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد و امروز هم در صحنه‌های مختلف در وقایعی چون سیل و زلزله بسیجیان حضور پررنگی دارند، گفت: در سیل گلستان، خوزستان، مازندران و آق‌قلا بسیجیان نخستین افرادی بودند که برای خدمت رسانی به مردم حاضر شدند و اگر بسیجیان نبودند سوسنگرد به دلیل سیل در آب فرو می‌رفت.
سردار یزدی تاکید کرد: شبی که بسیجیان جهت نجات سوسنگرد تلاش کردند یاد دوران کودکی و کتاب درسی و موضوع اقدامات پطروس فداکار افتادم و با خود گفتم که ای کاش اسم بسیجیان هم در کتاب‌ها می‌آمد. چرا که در این زمینه می‌توان فیلم‌ها و داستان‌های زیادی نوشت ولی معمولا یا این موضوع مورد توجه قرار نمی‌گیرد یا با بی‌مهری همراه است.
وی با بیان اینکه بسیج تهران امروز در خدمت رسانی و همراهی با دستگاه‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله امنیت، دفاع، بهداشت و درمان، اقتصاد مقاومتی و موضوعات دیگر همکاری داشته و حتی در شرکت‌های دانش بنیان هم فعال است، تصریح کرد: بسیج تهران برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی وارد فضاهای جدید شده و در موضوع اعتیاد هم ورود یافته که در این زمینه مقبول مسئولین و مردم قرار گرفته است. آموزش و پیشگیری از اعتیاد را در مدارس، دانشگاه‌ها، بوستان‌ها و مکان‌های دیگر بیش از دو سال است که آغاز کرده‌ایم که این اقدامات نتایج مؤثری داشته‌ است.
سردار یزدی ادامه داد: در این حوزه علاوه بر اینکه به نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با مواد مخدر کمک می‌کنیم، مرکز درمان، صیانت و اشتغال برای معتادین در شرق تهران را ایجاد کرده‌ایم که از همین تریبون از شورای شهری‌ها می‌خواهم بازدیدی از این مرکز داشته باشند.
به گفته وی روش‌های نوینی در مرکز درمان، صیانت و اشتغال برای معتادین اجرایی می‌شود که مورد تائید مراکز علمی، پزشکی و متخصصین و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر است.
سردار یزدی عنوان کرد: امروز محکم می‌توانیم ادعا کنیم 70 درصد از کسانی که در این مرکز صیانت می شوند، حرفه‌آموزی شده و اشتغال فرا گرفته‌ و جامعه‌پذیر شده‌اند. همچنین علاوه بر درمان آن ها، روانپزشکی معتادان بهبود یافته هم مورد توجه قرار گرفته است.
فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران با بیان اینکه از مشکلات جدی که در حوزه معتادان وجود دارد این بوده که به این افراد به چشم فرد هنجارشکن نگاه می‌شد، گفت: ولی امروز با اقدامات ما معتادان بهبودیافته با دسته گل از جانب خانواده‌هایشان استقبال می‌شوند و حمایت‌های محلی دارند. 30 درصد دیگر که موضوع برایشان محقق نشده متعلق به تهران نیستند و نمی‌توان شرایط آنها را کنترل کرد.
سردار یزدی ادامه داد: بسیج همچنین در زمینه پیشگیری از طلاق به صورت جدی ورود پیدا کرده و با برگزاری 200 کارگاه در فراهنگسراها، مدارس و بوستان‌ها اقدامات مؤثری انجام گرفته است.
وی در خصوص محرومیت‌زدایی در تهران توسط بسیج توضیح داد: علیرغم اینکه برخی معتقدند تهران شهری برخوردار است ولی این چنین نیست و برخی مناطق نیاز به حمایت دارند. از یک سال گذشته تاکنون حدود 2500 جهیزیه توسط بسیج با همکاری مردم در اختیار محرومین قرار گرفته و 70 هزار سبد کالا توزیع شده است که تا پایان سال این تعداد به 100 هزار مورد خواهد رسید.
فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران با تاکید براینکه برای موفقیت در شهر نیازمند توجه شهروندان هستیم، اضافه کرد: نقش خیرین در کمک به محرومان بسیار مؤثر است و با همت آنها امروز در سوسنگرد و دشت آزادگان 138 منزل مسکونی را از صفر بازسازی و نوسازی کرده‌ایم. در خوزستان نیز 40 مورد به همت بسیجیان، در لرستان 20 منزل مسکونی و در ایلام 20 مورد دیگر در حال ساخت است.
سردار یزدی گفت: به همت هزار و 600 گروه جهادی در تهران که 850 مورد محله محور و 750 مورد جغرافیا محور هستند نسبت به کمک به محرومین،‌آبرسانی، ساخت منازل مسکونی و... در مناطق حادثه دیده و محروم اقدام شده است.
به گفته وی؛ در حوزه فرهنگ هم اقدامات بزرگی صورت گرفته و در حوزه سبک زندگی و مهارت‌های آن برنامه‌های فرهنگی زیادی تولید شده است.
فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران با بیان اینکه از شورای شهر و شهرداری درخواست داریم که از نقش مردم در رفع مشکلات اجتماعی و شهری غافل نشوند، گفت: چرا که این قشر بسیار حائز اهمیت است و تجربه در 40 سال اخیر نشان داده هر جا مردم پای کار آمده اند، موفقیت حاصل شده که نمونه اخیر آن هفته‌های پیش بود و اگر مردم نبودند مشکلات دوچندان می‌شد، بنابراین حضور مردم آتش آشوب‌ها را خاموش کرد. 
سردار یزدی با اشاره به نقش بسیج در اقتصاد مقاومتی اضافه کرد: ‌علاوه بر این، بسیج در حوزه حمایت از خانواده‌های بدسرپرست و بدون سرپرست ورود کرده و تلاش شده مشاغل خانگی برای این افراد ایجاد شود. بازاریان و کارخانجات هم با شناخت از اقدامات ما امروز کمک‌های زیادی کردند و اوایل امسال بیش از 400 خانوار را شاغل کرده‌ایم.