نتایج تحقیقات «کمیته ویژه بررسی موضوع تابلوهای مزین به نام شهدا» قرائت شد
نتایج تحقیقات «کمیته ویژه بررسی موضوع تابلوهای مزین به نام شهدا» قرائت شد
در یکصد و هفتاد و نهمین جلسه شورا؛
تعداد مشاهده: 160
1398/05/10
print
نتایج تحقیقات «کمیته ویژه بررسی موضوع تابلوهای مزین به نام شهدا» قرائت شد
سخنگوی شورای شهر تهران نتایج تحقیقات «کمیته ویژه بررسی موضوع تابلوهای مزین به نام شهدا» را قرائت کرد.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، علی اعطا در جلسه امروز شورای شهر با اعلام نتیجه بررسی های دو ماهه کمیته ویژه بررسی موضوع تابلوهای مزین به نام شهدا، اظهار کرد: همزمان با انتشار اخباری مبنی بر فقدان واژه مقدس شهید در برخی از معابری که با نام شریف شهدا نامگذاری شده اند، موجی از حساسیت ها پدید آمد. عموم شهروندان و به ویژه خانواده های گرانقدر شهدا، شخصیت های سیاسی و مذهبی و مدیران اجرایی نسبت به عملکرد مدیریت شهری دچار ابهام شدند و خواستار بررسی و پیگیری جدی موضوع، بررسی صحت و سقم اخبار منتشر شده و برخورد با مسببین احتمالی آن شدند.
وی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع و همچنین میزان و عمق حساسیت ها در فضای اجتماعی، به پیشنهاد رییس محترم کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران آقای امینی و با حکم ریاست محترم این شورا آقای هاشمی رفسنجانی «کمیته ویژه بررسی موضوع تابلوهای مزین به نام شهدا» در شورای اسلامی شهر تهران تشکیل شد و به موجب این حکم، مسوولیت کمیته به اینجانب محول شد.
اعطا تصریح کرد: مبنای تشکیل کمیته، جایگاه نظارتی شورا و نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر تهران نسبت به شهرداری و مسوولیت بررسی عملکرد شهرداری از منظر نظارتی است. بر این اساس «کمیته ویژه بررسی موضوع تابلوهای مزین به نام شهدا» ماموریت یافت ضمن بررسی ابعاد مختلف موضوع فقدان واژه مقدس شهید در برخی از معابر و بررسی صحت و سقم اخبار منتشره، ظرف مدت یک ماه گزارش بررسی ها را جهت آگاهی مردم ارایه کند.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران بیان داشت: کمیته با عضویت پنج نفر از اعضای شورای اسلامی شهر تهران، آقایان محمد سالاری، حسن خلیل آبادی، حجت نظری و سرکار خانم زهرا صدراعظم نوری و نیز اینجانب آغاز به کار کرد و تیم کارشناسی کمیته، بررسی های گسترده ای را بر اساس ماموریت های محوله آغاز کرد. کمیته ویژه در نخستین گام ضمن بررسی سناریوهای مختلف به منظور انجام ماموریت محوله، با طراحی و ترسیم مسیر چگونگی انجام این ماموریت، اقدامات خود را آغاز کرد.
اعطا مجموعه گسترده ای از داده ها را ارائه داد و گفت: وضعیت تابلوهای کلیه معابر مزین به نام شهدا، وضعیت معابر با حداقل یک تابلوی فاقد عنوان شهید، وضعیت فعلی معابری که از ابتدای شهریور ماه 1396 تاکنون به نام شهدا نامگذاری شده است، اسامی پیمانکاران ساخت و نصب تابلوهای معابر از سال 1390 تاکنون؛ از سطح مناطق 22گانه و نواحی 123گانه گردآوری شد.
وی ادامه داد: کمیته ویژه با شهرداران مناطق 22 گانه مکاتبه کرد تا اطلاعات معابر مزین به نام شهدا در شهر تهران را براساس فرم های طراحی شده، تکمیل و ارائه کنند. همچنین اطلاعات ارایه شده توسط تیم کارشناسی کمیته بررسی و صحت سنجی شد.
اعطا در مورد فراهم آوردن زمینه های مشارکت مردمی گفت: به منظور فراهم آوردن زمینه ای برای مشارکت مردمی، به موازات گردآوری اطلاعات از مناطق 22گانه، با هیأت رئیسه شورایاری محلات 352 گانه تهران مکاتبه شد و خواسته شد با بررسی میدانی معابر سطح محله خود، تابلوهای فاقد واژه مقدس «شهید» را شناسایی کرده و اطلاعات مربوطه را به کمیته ویژه ارسال کنند.
وی ادامه داد: همچنین با رسانه هایی که خبر حذف «شهید» از تابلوی معابر را منتشر کرده بودند مکاتبه شد و درخواست شد که این رسانه ها مستندات و اطلاعات تکمیلی در اختیار را برای بررسی در اختیار کمیته ویژه قرار دهند.
اعطا افزود: در نهایت با ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان های مرتبط با حوزه ایثار و شهادت مکاتبه به عمل آمد و از آنان درخواست شد اگر اطلاعاتی درباره حذف تعمدی و برنامه ریزی شده واژه مقدس «شهید» از تابلوی معابر در سطح شهر تهران در اختیار دارند، به «کمیته ویژه بررسی موضوع تابلوهای مزین به نام شهدا» ارایه کنند. از دیگر سو، پس از اینکه شهردار تهران در گفت و گو با رسانه ها از عموم شهروندان درخواست کرد که اطلاعات مربوط به تابلوهای فاقد عنوان «شهید» را به سامانه 137 شهرداری اطلاع دهند؛ کمیته ویژه گزارش تماس ها و پیام های مردمی مرتبط با موضوع را از سازمان بازرسی شهرداری تهران دریافت کرد و مورد بررسی قرار داد.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد:گروه کارشناسی کمیته ویژه از انواع ابزار روش شناختی نظیر تحلیل اسناد و اطلاعات دریافتی، جلسات استماع گزارش، پایش میدانی و برگزاری جلسات بحث گروهی را به کار گرفته است تا در نهایت گزارشی دقیق و اقناع کننده به محضر هموطنان گرامی و به ویژه شهروندان تهرانی ارایه کند.
اعطا تاکید کرد: کمیته ویژه از ابتدا به دنبال ورود به مقوله تقصیرها و آنچه در حیطه بررسی قضایی و انضباطی می تواند مطرح باشد، نبوده است. طبیعی است که در صورت ضرورت، نهادهای نظارتی پیگیری ها و اقداماتی را که لازم بدانند، انجام خواهند داد.
اعطا اظهار داشت: لازم می دانم از ریاست محترم شورا جناب آقای محسن هاشمی و ریاست محترم کمیسیون نظارت و حقوقی و نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران جناب آقای سیدابراهیم امینی قدردانی کنم که با دستور تشکیل کمیته ویژه، فرصتی برای بررسی گسترده موضوع فقدان واژه شهید در برخی از معابر شهر فراهم آوردند و با حسن ظن و حسن اعتماد، این مسوولیت را به اینجانب واگذار کردند. امیدوارم نتایج بررسی های کمیته ویژه برای همه مخاطبین آن، عموم شهروندان، خانواده گرانقدر شهدا، اشخاص و شخصیت های سیاسی و مذهبی و نیز مدیران اجرایی، اقناع کننده بوده و همه مخاطبان این گزارش، به نتایج بررسی های این کمیته با حسن ظن بنگرند.

وضعیت مناطق 22گانه از حیث تابلوهای مزین به نام شهدا
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران درمورد پرسش هایی که در گزارش مطرح شده بود گفت: در این گزارش به پنج پرسش زیر پاسخ داده خواهد شد؛ یک – در زمان طرح موضوع فقدان واژه مقدس شهید در برخی معابر شهر تهران (شهریور 98)، چه تعداد معبر به تفکیک مناطق 22گانه، و در کل شهر تهران چنین مساله ای داشته اند؟ دو – علل و عوامل موثر بر فقدان واژه شهید در برخی معابر چه بوده است؟ سه - آیا سوء نیت، تعمد و یا اهمال در کار بوده است؟ چهار – آیا حذف واژه شهید، در دوره فعلی مدیریت شهری صورت پذیرفته است؟ پنج – برای جلوگیری از تکرار حوادث مشابه، چه باید کرد؟
اعطا در مورد نتایج بررسی ها گفت: کمیته ویژه با دریافت اطلاعات از طریق شبکه مویرگی مدیریت شهری در سطح مناطق و نواحی و صحت سنجی چندباره آنان توسط کارشناسان کمیته و کنترل چندباره اطلاعات دریافتی با سازمان بازرسی شهرداری تهران، حراست کل شهرداری، معاونت امور مناطق، به آمار و اطلاعاتی قابل اتکا دست یافت.
وی ادامه داد: بررسی های کمیته ویژه نشان می دهد که در محدوده منطقه ۱، تعداد ۵۹۰ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده اند که از این تعداد ۱۳۲ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. نسبت تعداد معابر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید به کل معابر مزین به نام شهید در منطقه، نسبت به سایر مناطق بیشتر است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان می دهد که ۶۱ مورد به علت فرسودگی، ۶۱ مورد به دلیل عدم درج توسط پیمانکار و ۲ مورد به علت تخریب بوده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۱ که فاقد واژه شهید بوده اند، شناسایی و اصلاح شده است.
اعطا در مورد منطقه 2 تهران گفت: در محدوده منطقه 2، تعداد ۵۹۷ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده اند که هیچ موردی از فرسودگی، حذف یا عدم درج واژه شهید در تابلوهای معابر این منطقه گزارش نشده است.
مسوول کمیته رسیدگی به تابلوهای مزین به نام شهدا با اشاره به وضعیت منطقه 3 تهران گفت: در محدوده منطقه 3، ۳۲۸ معبر مزین به نام شهدا وجود دارد که از این میان در ۳۸ مورد واژه شهید از معابر حذف شده است. بررسی علت حذف واژه شهید در این منطقه نشان دهنده این است که تمامی موارد حذف، ناشی از عدم درج توسط پیمانکار بوده است. براساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۳ که فاقد واژه شهید بوده اند، شناسایی و اصلاح شده است.
اعطا در مورد وجود بیش از 1600 معبر با نام شهدا در منطقه ۴ گفت: در محدوده منطقه ۴، تعداد ۱۶۷۳ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده اند که بیشترین تعداد معابر مزین به نام شهدا در سطح شهر تهران است. از این تعداد ۷۵ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید از معابر گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید از تابلوهای معابر در این منطقه نشان میدهد که ۵۲ مورد به علت عدم درج توسط پیمانکار و ۲۳ مورد حذف به علت فرسودگی بوده است. در این منطقه گزارشی مبنی بر حذف واژه شهید به دلیل تخریب وجود نداشته است. براساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۴ که فاقد واژه شهید بوده اند، شناسایی و اصلاح شده است.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در مورد منطقه ۵ نیز عنوان کرد: در محدوده منطقه ۵، تعداد ۴۱۳ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده اند؛ از این تعداد ۷۰ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید از معابر گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در این منطقه نشان می دهد که در تمامی ۷۰ مورد گزارش شده، به علت فرسودگی واژه شهید از روی تابلوی معابر محو شده است. نسبت معابر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید ناشی از فرسودگی به کل معابر مزین به نام شهدا در این منطقه در مقایسه با سایر مناطق بیشتر است. تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۵ که فاقد واژه شهید بوده اند، شناسایی و اصلاح شده است.
وی بیان داشت: در محدوده منطقه ۶، تعداد ۲۴۲ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده اند که از این تعداد ۳۵ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در این منطقه نشان می دهد که ۲۶ مورد به علت فرسودگی و ۹ مورد به علت عدم درج توسط پیمانکار رخ داده است. در این منطقه گزارشی مبنی بر حذف واژه شهید به دلیل تخریب اعلام نشده است. تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۶ که فاقد واژه شهید بوده اند، شناسایی و اصلاح شده است.
اعطا ادامه داد: در محدوده منطقه ۷، تعداد ۵۶۹ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده اند که از این تعداد ۲۷ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان می دهد که ۱۴ مورد به علت فرسودگی و ۱۳ مورد به دلیل عدم درج توسط پیمانکار بوده است. در این منطقه گزارشی مبنی بر حذف واژه شهید به دلیل تخریب اعلام نشده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۷ که فاقد واژه شهید بوده اند، شناسایی و اصلاح شده است.
وی افزود: در محدوده منطقه ۸، تعداد ۸۶۲ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده اند که از این تعداد ۱۰ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان می دهد که ۱۰ مورد محو به علت فرسودگی و ۴ مورد حذف به دلیل تخریب بوده است. در این منطقه گزارشی مبنی بر عدم درج واژه شهید توسط پیمانکار اعلام نشده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۸ که فاقد واژه شهید بوده اند، شناسایی و اصلاح شده است.
اعطا با اشاره به منطقه ۹ تهران گفت: در محدوده منطقه ۹، تعداد ۴۶۶ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده اند که از این تعداد ۳۷ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوهای این منطقه نشان می دهد که ۳۲ مورد به علت عدم درج توسط پیمانکار و ۵ مورد محو به علت فرسودگی بوده است. در این منطقه گزارشی مبنی بر حذف واژه شهید به دلیل تخریب اعلام نشده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۹ که فاقد واژه شهید بوده اند، شناسایی و اصلاح شده است.
وی بیان داشت: در محدوده منطقه ۱۰، تعداد ۱۰۴۷ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده اند که از این تعداد ۵۴ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان می دهد که ۴۸ مورد به علت فرسودگی، ۴ مورد به علت تخریب و ۲ مورد به دلیل عدم درج توسط پیمانکار بوده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۱۰ که فاقد واژه شهید بوده اند، شناسایی و اصلاح شده اند.
اعطا گفت: در محدوده منطقه ۱۱، تعداد ۴۶۲ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده اند که از این تعداد ۶۱ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان می دهد که ۴۵ مورد به علت فرسودگی و ۱۶ مورد به علت عدم درج توسط پیمانکار بوده است. در این منطقه گزارشی مبنی بر حذف واژه شهید به دلیل تخریب اعلام نشده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۱۱ که فاقد واژه شهید بوده اند، شناسایی و اصلاح شده است.

توضیحات اعطا درباره تابلوهای مزین به واژه شهید در منطقه 12
وی در مورد منطقه ۱۲ نیز بیان داشت: در محدوده منطقه ۱۲، تعداد ۷۷۰ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده اند که از این تعداد ۳۳ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان میدهد که ۱۷ مورد به علت فرسودگی، ۱۶ مورد به علت عدم درج توسط پیمانکار و ۶ مورد به علت تخریب بوده است.
اعطا یادآور شد: در اخبار منتشر شده در رسانه ها، از دو معبر به نام های «معزی» و «نمازی» به عنوان معابری که عنوان «شهید» از تابلوی آنها حذف شده است، نام برده شد. اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران منطقه ۱۲ و ۱۳ شهر تهران طی مکاتبه شماره ۴۰۹۸۲/۹۸/۲۸۰۲۷ مورخ ۱۷/۰۶/۱۳۹۸ و در پاسخ به استعلام شماره ۴۴۷۶۷/۳۳/۵۱۲ مورخ ۱۷/۰۶/۱۳۹۸ شهرداری ناحیه سه منطقه ۱۲، شهید بودن اسامی یاد شده را تأیید نکرده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۱۲ که فاقد واژه شهید بوده اند، شناسایی و اصلاح شده است.
اعطا ادامه داد: در محدوده منطقه ۱۳، تعداد ۲۷ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده اند که از این تعداد ۷ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان میدهد که ۴ مورد به علت عدم درج توسط پیمانکار و ۳ مورد به علت فرسودگی بوده است. در این منطقه گزارشی مبنی بر حذف واژه شهید به دلیل تخریب اعلام نشده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۱۳ که فاقد واژه شهید بوده اند، شناسایی و اصلاح شده است.
سخنگوی شورای شهر با اشاره به وضعیت منطقه 14 گفت:در محدوده منطقه ۱۴، تعداد ۱۳۷۸ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده اند که از این تعداد ۱۳۳ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان میدهد که ۸۳ مورد به علت فرسودگی و ۵۰ مورد به علت عدم درج توسط پیمانکار بوده است. در این منطقه گزارشی مبنی بر حذف واژه شهید به دلیل تخریب اعلام نشده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۱۴ که فاقد واژه شهید بوده اند، شناسایی و اصلاح شده است.
اعطا همچنین در مورد منطقه ۱۵ عنوان کرد: در محدوده منطقه ۱۵، تعداد ۱۵۶۳ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده اند که از این تعداد ۲۳۷ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. لازم به ذکر است تعداد معابر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید در این منطقه به نسبت کلیه معابر مزین به نام شهدا در شهر تهران از سایر مناطق بیشتر است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان میدهد که ۲۳۶ مورد به علت فرسودگی و تنها یک مورد حذف به دلیل عدم درج توسط پیمانکار بوده است. در این منطقه گزارشی مبنی بر حذف واژه شهید به دلیل تخریب اعلام نشده است.
وی در مورد محدوده منطقه 16 اظهار کرد: تعداد ۹۲۵ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده اند که از این تعداد ۱۳۳ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان میدهد که ۱۱۸ مورد به علت فرسودگی و ۱۵ مورد به علت عدم درج توسط پیمانکار بوده است. در این منطقه گزارشی مبنی بر حذف واژه شهید به دلیل تخریب اعلام نشده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۱۶ که فاقد واژه شهید بوده اند، شناسایی و اصلاح شده است.
سخنگوی شورای شهر تهران ادامه داد: در محدوده منطقه ۱۷، تعداد ۸۹۹ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده اند که از این تعداد ۳۶ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان میدهد که ۳۳ مورد به علت فرسودگی و ۳ مورد حذف به علت تخریب بوده است. در این منطقه گزارشی مبنی بر فقدان واژه شهید به دلیل عدم درج توسط پیمانکار اعلام نشده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۱۷ که فاقد واژه شهید بوده اند، شناسایی و اصلاح شده است.
اعطا با اشاره به گزارش واصله از شهرداری منطقه ۱۸ نیز گفت: ، تعداد ۶۲۹ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده اند که از این تعداد ۸۶ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان میدهد تمامی موارد ناشی از فرسودگی بوده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۱۸ که فاقد واژه شهید بوده اند، شناسایی و اصلاح شده است.
وی افزود: در محدوده منطقه ۱۹، تعداد ۳۵۶ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا بوده اند که از این تعداد ۹ مورد معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان میدهد تمامی موارد ناشی از فرسودگی بوده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۱۹ که فاقد واژه شهید بوده اند، شناسایی و اصلاح شده است.
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در ادامه بیان کرد: در محدوده منطقه ۲۰، تعداد ۱۰۶۹ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا است که از این تعداد ۶ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. نسبت تعداد معابر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید به تمامی معابر مزین به نام شهید در منطقه، در مقایسه با سایر مناطق کمتر است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان میدهد تمامی موارد ناشی از فرسودگی بوده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۲۰ که فاقد واژه شهید بوده اند، شناسایی و اصلاح شده است.
اعطا افزود: در محدوده منطقه ۲۱، تعداد ۱۸۵ معبر در این منطقه مزین به نام شهدا است که این تعداد ۳۵ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. بررسی دلایل فقدان واژه شهید در تابلوی معابر این منطقه نشان میدهد که ۲۵ مورد به علت فرسودگی و ۱۰ مورد حذف به دلیل تخریب بوده است. لازم به ذکر است که نسبت معابر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید به علت تخریب از کل معابر مزین به نام شهدا در منطقه، در مقایسه با سایر مناطق بیشتر است. در این منطقه گزارشی مبنی بر حذف واژه شهید به دلیل عدم درج توسط پیمانکار اعلام نشده است. بر اساس گزارش شهرداری منطقه، تا زمان تدوین این گزارش کلیه تابلوهای معابر مزین به نام شهدا در منطقه ۲۱ که فاقد واژه شهید بوده اند، شناسایی و اصلاح شده است.
وی گفت: در محدوده منطقه ۲۲ شهرداری، ۷۳ معبر مزین به نام شهدا وجود دارد و بر اساس آمار گزارش شده از سوی شهرداری این منطقه، همه معابر مزین به نام شهدا در این منطقه دارای تابلوی واژه شهید بوده اند و هیچ موردی از حذف یا عدم درج واژه شهید در تابلوهای معابر این منطقه گزارش نشده است.

مناطقی که بیشترین و کم ترین معابر مزین به نام شهدا را دارند
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در مورد جمع کل بیان داشت: در جمع کل بر اساس گزارشهای واصله، ۱۵۵۴۲ معبر نامگذاری شده با نام شهدا در سطح شهر تهران وجود دارد. منطقه ۴ با ۱۶۷۳ معبر، منطقه ۱۵ با ۱۵۶۳ معبر و منطقه ۱۴ با ۱۳۷۸ معبر بیشترین و منطقه ۲۲ به عنوان یک منطقه جدیدالتأسیس با ۷۳ معبر، کمترین معابر مزین به نام شهدا را در سطح مناطق ۲۲گانه شهر تهران دارند.
وی افزود: بررسی ها حاکی از آن است که منطقه ۱۵ با اختلاف زیاد نسبت به سایر مناطق، بیشترین تعداد معابر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید را دارد. در این منطقه، ۲۳۷ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش شده است. پس از آن، منطقه ۱۶، ۱۴ و ۱ به ترتیب با گزارش ۱۴۰، ۱۳۳ و ۱۲۴ معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید، در رتبه های دوم تا چهارم قرار دارند. لازم به ذکر است در دو منطقه ۲ و ۲۲، معبر با حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید گزارش نشده است.
اعطا با اشاره به حذف واژه شهید به دلیل فرسودگی گفت: فرسودگی تابلوهای معابر عمدتا ناشی از گذشت زمان و کیفیت تابلوهای طراحی و نصب شده است. در بعضی موارد کیفیت نامناسب چاپ تابلوها و یا استفاده از برچسب برای واژه شهید، به جای چاپ کوره ای باعث شده با شستشوی تابلو به وسیله فشار آب توسط عوامل خدمات نواحی، تغییر فصل، تغییرات دما، تابش آفتاب و بارش باران واژه شهید حذف یا مخدوش شود. در این میان، الصاق برچسب برای واژه شهید در تابلوهای معابر شهر تهران، اصلی ترین دلیل فرسودگی بوده است. لازم به ذکر است به رغم اینکه مطابق با دستورالعمل نصب پلاک و تابلوهای پایه دار معرفی معابر ابلاغی ۱۳۹۳، چاپ تابلوهای معابر باید چاپ سیلک با رنگ کورهای یا الکترواستاتیک باشد، برخی پیمانکاران در این زمینه تخلف کرده و اقدام به چاپ واژه شهید با استفاده از برچسپ کرده اند.
وی با اشاره به حذف واژه شهید به دلیل تخریب بیان کرد: تخریب اموال عمومی مانند تابلوها یکی از پدیده هایی است که مدیران شهری در همه شهرها با آن روبه رو هستند. این پدیده با عنوان وندالیسم شهری در ادبیات علمی شهرسازی به صورت گسترده مورد بررسی محققان قرار گرفته است. از سوی دیگر برخی تخریب تابلوها ممکن است بر اثر عملیات عمرانی و ساخت و سازها حادث شده باشد.
اعطا اظهار داشت: حذف واژه شهید به دلیل عدم درج توسط پیمانکار عدم درج توسط پیمانکار به سه دلیل، ضعف نظارت بر عملکرد پیمانکاران، عدم ابلاغ دقیق شرح خدمات ساخت، نصب و نگهداشت تابلوها به پیمانکاران و نبود فرآیند مشخص برای ابلاغ دقیق اسامی معابر به پیمانکاران رخ داده است. نبود سامانه جامع اسامی معابر شهر تهران یکی از علت های زمینه ساز این امر است. از سوی دیگر فرآیندی که با کنترل آن بتوان متوجه شد که در کدام مرحله واژه شهید حذف شده نیز وجود ندارد.
وی ادامه داد: یکی از پیامدهای ضعف نظارت بر اجرای دستورالعمل های ساخت و نصب تابلوها، استفاده از برچسب برای درج واژه شهید بر روی تابلوها به دلیل هزینه کمتر آن به جای چاپ کوره ای است.

24.8 درصد معابر در تهران مزین به نام شهدا هستند
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در مورد تحلیل یافته های کمیته گفت: بر اساس سامانه اطلاعات مکانی، 62469 معبر در شهر تهران وجود دارد که 24.8 درصد از این معابر یعنی 15542 از این تعداد، به نام شهدا مزین گردیده است.
بر اساس گزارش های واصله و بررسی های این کمیته، از مجموع معابر مزین به نام شهدا به تعداد 15542 معبر، 8.1 درصد از معابر یعنی 1257 معبر، دارای حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید بوده اند.

شواهدی مبنی بر حذف سازماندهی شده نام شهدا از تابلوهای معابر وجود ندارد
وی افزود: بررسی و تحلیل علل و عوامل فقدان واژه شهید در برخی از معابر شهر تهران به لحاظ آماری، دلیل قابل اتکایی دال بر اقدامی سازماندهی شده، توام با سوء نیت و یا حتی تعمد در تخریب، امحاء و عدم درج واژه شهید را به دست نمی دهد.
اعطا بیان داشت: 0.2 درصد ( به تعداد 29 معبر) از مجموع معابر مزین به نام شهدا (به تعداد 15542 معبر) حداقل یک تابلو فاقد واژه شهید به علت تخریب داشته اند. 5.9 درصد (به تعداد 912 معبر) از مجموع معابر مزین به نام شهدا (به تعداد 15542 معبر) حداقل یک تابلو فاقد واژه شهید به علت فرسودگی داشته اند. 2.096 درصد ( به تعداد 316 معبر) از مجموع معابر مزین به نام شهدا (به تعداد 15542 معبر) حداقل یک تابلو فاقد واژه شهید به علت عدم درج توسط پیمانکار داشته اند.
وی ادامه داد: درصد اندک «تخریب» و «عدم درج توسط پیمانکار»، بیانگر آن است که به لحاظ آماری نمی توان احتمال جدی برای حرکت سازماندهی شده به منظور تخریب یا عدم درج واژه شهید در معابر مزین به نام شهدا قایل شد. به ویژه آنکه در بحث عدم درج توسط پیمانکار، عدد مطرح شده متعلق به یک بازه زمانی چندین ساله است؛ از سوی دیگر، آمار 5.9 درصدی از مجموع معابر مزین به نام شهدا، بیانگر اهمال در پایش و نظارت مستمر توسط مامورین نواحی و مناطق شهرداری تهران بوده است.
اعطا افزود: همچنین، آمار معابر 5.9 درصدی به همراه آمار معابر 2.096 درصدی، نشان دهنده آن است که دستورالعمل های مربوط به چگونگی چاپ، کیفیت رنگ، ضخامت و جنس تابلو ها به درستی ابلاغ، و یا به درستی بر نحوه اجرای آن توسط پیمانکار نظارت صورت نپذیرفته است؛ و بنابرین در این مورد نیز می توان اهمال را عاملی موثر دانست.
مسوول کمیته رسیدگی به نام شهدا بیان داشت: با توجه به اینکه در 316 معبر (2.096 درصد) از مجموع 15542 معبر مزین به نام شهدا در شهر تهران، حداقل یک مورد عدم درج واژه شهید توسط پیمانکار مشاهده شده است، لیست پیمانکاران مربوطه به تفکیک سال هایی که با مناطق شهرداری تهران قرارداد ساخت، نصب و نگهداری تابو داشته اند، احصا شده است؛ اما اسامی پیمانکاران به دلیل عدم تضییع حقوق احتمالی، به صورت کدگذاری ارایه می شود؛ بدیهی است فهرست این پیمانکاران، در دبیرخانه کمیته ویژه بررسی تابلوهای مزین به نام شهدا موجود است.
وی ادامه داد: کمیته ویژه از میان 1257 معبری که به دلایل سه گانه، حداقل دارای یک تابلوی فاقد واژه شهید بوده اند، 213 معبر را به صورت تصادفی و با پراکندگی در سطح نواحی انتخاب کرده و در سامانه شهرنما وضیت آنها را در دو مقطع زمانی سالهای 92 و 94 کنترل کرده است.از میان 213 معبر بررسی شده، 129 معبر در سال 92 و یا 94، دارای حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید بوده؛ و در 84 معبر باقیمانده در سال های 92 و یا 94 در سامانه شهرنما تابلوی بدون واژه شهید مشاهده نشد.
اعطا تصریح کرد: در مجموع 27 معبر در رسانه ها مطرح شده است. ضمن استعلام از بنیاد شهید و امور ایثارگران مشخص شد که دو معبر از این 27 معبر، در بانک اطلاعاتی این بنیاد به نام شهدا نبوده است. به استناد تصاویر سامانه شهرنما مربوط به سال های ۹۲ و ۹۴، ۲۱ معبر در سال های پیش از آغاز به کار شورای پنجم، دارای حداقل یک تابلوی فاقد واژه شهید بوده است و در ۴ معبر در سال های ۹۲ و یا ۹۴ در سامانه شهرنما تابلوی بدون واژه شهید مشاهده نشد.

رقابت های سیاسی در طرح موضوع حذف واژه شهید از تابلوهای معابر بی تاثیر نبوده است
وی اضافه کرد: این امر بیانگر آن است که طرح این مساله در سطح وسیع در فضای رسانه ای کشور که منجر به جریحه دار شدن احساسات پاک شهروندان و خانواده های گرانقدر شهدا و نیز نگرانی بسیاری از شخصیت های سیاسی و مذهبی، نسبت به عملکرد این دوره مدیریت شهری شد، مبنای واقعی نداشته و ممکن است برخی رقابت های سیاسی در تقویت آن بی تاثیر نبوده باشد.

پیشنهادات سخنگوی شورا برای نظارت بر موضوع نام گذاری معابر
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: تدوین ضوابط و دستورالعمل طراحی، ساخت، نصب و نگهداشت تابلوهای دیوارکوب و پایه دار معابر شهر تهران توسط شورای عالی فنی شهرداری و ابلاغ آن به مناطق ٢٢گانه از جمله اقداماتی است که صورت گرفته است.
وی با اشاره به شناسنامه دار کردن تابلوهای معابر و راه اندازی سامانه نام گذاری معابر شهر تهران، بیان کرد: لازم است اطلاعات مربوط به تاریخچه نام گذاری معبر، تاریخچه تغییر نام معبر، سوابق و مستندات مربوط به تاریخ ساخت و سازنده تابلو، تاریخ نصب تابلو، سوابق مربوط به نگهداری و ترمیم آن و اسامی پیمانکاران مربوطه و شماره و تاریخ قراردادهای آنان در سامانه یاد شده ثبت شود. با درج شناسه اختصاصی و همچنین درج رمزینه پاسخ سریع ( Qrcode) روی تابلوهای معابر، امکان دریافت اطلاعات مربوط به هر معبر برای شهروندان فراهم شود. علاوه بر این شهروندان بتوانند با ارسال پیامک به سامانه ١٣٧ شهرداری و اعلام شناسه اختصاصی تابلو گزارش تخریب، فرسودگی یا اطلاعات تابلوها را به مدیریت شهری اعلام کنند.
اعطا پیشنهاد داد: فرایند دقیق ساخت و نصب تابلوهای معابر تعریف شود به نحوی که پس از ابلاغ مصوبه نام گذاری معابر توسط رییس شورای اسلامی شهر تهران یکی از بخش های شهرداری به صورت متمرکز نسبت به ساخت تابلوهای معابر به تعداد مورد نیاز اقدام کند و تابلو های جدید معبر برای نصب در اختیار بخش مربوطه در شهرداری مناطق قرار گیرد. مجریان و عوامل هر مرحله باید در سامانه جامع نام گذاری معابر درج شود.الزام ماموران نواحی شهرداری به منظور پایش مستمر و دوره ای تابلوهای معابر و انجام اقدامات لازم برای نگهداری و ترمیم آنها همچنین انتخاب پیمانکاران ذیصلاح و ابلاغ دقیق شرح خدمات آنان به نحوی که مشخص شود هر پیمانکار در هر ناحیه کدام تابلوها را در چه تاریخی و با چه کیفیتی ساخت، نصب یا ترمیم کرده است. این ها مجموعه اقداماتی است که باید صورت بگیرد.
سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به پرهیز جدی از به کارگیری برچسب در تابلوهای معابر گفت: الزام به چاپ کوره ای و با کیفیت اطلاعات مندرج بر روی تابلوهای معابر از جمله مواردی است که باید پیگیری شود. با توجه به گزارش حراست کل شهرداری تهران مبنی بر وجود ٢٣۶٧ تابلوی معبر در شهر تهران که به نام اشخاص غیرشهید نام گذاری شده است، لازم است در تابلوهای مزین به نام شهدا از یک نشانه خاص ( مانند نماد گل لاله قرمز) استفاده شود تا معابر مزین به نام شهدا با معابری که به نام اشخاص غیر شهید نام گذاری شده قابل تشخیص باشد. همچنین نصب تابلوی تمثال شهدا و خلاصه ای از زندگی نامه آنان در معابر مزین به نام شهدا قرار خواهد گرفت تا مردم با زندگی شهیدان بیشتر آشنا شوند.
وی در پایان بیان کرد: شورای اسلامی شهر تهران در مقام ناظر بر عملکرد شهرداری و برای روشن شدن این موضوع که احساسات پاک شهروندان را جریحه دار کرده بود، قانونا، شرعا، عرفا و اخلاقا وظیفه داشتیم ابعاد موضوع را بررسی کنیم و به محضر شهروندان گرامی گزارش بدهیم که این کار صورت گرفت ؛ از همکاران رسانه ای خواهش می کنم این موضوع را یک موضوع سیاسی و جناحی تلقی نکنند. متاسفانه در شهریور ماه و مهرماه امسال وقتی که موضوع در رسانه ها مطرح شد، دو دسته موضع گیری را شاهد بودیم. بخش عمده موضع گیری ها، برگرفته از همان حساسیت های بجا و به حقی بود که این بررسی ها و ارایه گزارش کمیته ویژه، پاسخی به آن دغدغه هاست. بخش دیگر و البته کوچکی از موضع گیری ها به نظر می رسد بیشتر وجه رقابت های سیاسی در آن غلبه دارد؛ از همه همکاران رسانه ای که ممکن است گرایش های سیاسی به هر یک از جناح ها داشته باشند، در خواست می کنم مساله شهدا را یک موضوع ملی و فراگیر بدانند. نه شورای پنجم و شهردار این شورا؛ و نه شورای چهارم و شهردار آن شورا؛ نمی تواند نسبت به چنین مقوله ای، بی توجهی نشان دهد.