جزئیات لایحه بودجه 30 هزار و 200 میلیاردی تومانی شهرداری تهران برای سال آین...
جزئیات لایحه بودجه 30 هزار و 200 میلیاردی تومانی شهرداری تهران برای سال آینده
حناچی با حضور در صحن شورا تشریح کرد؛
تعداد مشاهده: 87

print
جزئیات لایحه بودجه 30 هزار و 200 میلیاردی تومانی شهرداری تهران برای سال آینده
شهرنوشت: شهردار تهران در جلسه امروز شورای شهر تهران جزئیات بودجه 99 مدیریت شهری پایتخت را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، پیروز حناچی در یکصد و نود و پنجمین جلسه شورای شهر تهران در جریان تقدیم لایحه بودجه سال 99 شهرداری تهران، ضمن گرامیداشت ایام دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی ایران با بیان اینکه مطابق قولی که داده بودیم پس از متمم بودجه، لایحه بودجه سال 99 شهرداری تهران را تقدیم شورا کردیم، اظهار کرد: امیدواریم مطابق برنامه شورا رعایت سقف پیش‌بینی بودجه را هم داشته باشیم. از مهم‌ترین نکاتی که در خصوص بودجه سال آینده شهرداری می‌توان به آن اشاره کرد این است که رقم کل بودجه 24.9 درصد نسبت به سال 98 و به انضمام متمم افزایش داشته است و نهایتاً رقم 30 هزار و 200 میلیارد تومان برای سقف بودجه در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه قطعاً تعیین این رقم با شرایط اقتصادی موجود سبب بهبود شاخص‌ها و رونق اقتصادی بیشتر در شهر خواهد شد، اضافه کرد: در حقیقت تلاش شده در شرایط بد اقتصادی موجود تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم و حجم نقدینگی زیاد که در حوزه اقتصادی تهدید است را در پایتخت به فرصت تبدیل کنیم.
شهردار تهران در ادامه به تشریح جزئیات بودجه شهرداری تهران در بخش‌های مختلف پرداخت و گفت: بودجه عمرانی برای سال آینده نسبت به سال جاری 43 درصد افزایش داشته است. همچنین منابع و درآمدهای بودجه از 34 درصد در سال 98 به 37 درصد در سال 99 افزایش پیدا کرده و جمع درآمدها با رقمی بیش از 15 هزار میلیارد تومان، 40 درصد نسبت به سال 98 افزایش داشته است.
حناچی با بیان اینکه مجموعه درآمدها 40 درصد از هزینه‌ها بیشتر است که نشان از مثبت بودن تراز مالی شهرداری تهران می‌دهد، عنوان کرد: همچنین مصارف، هزینه‌ها و ردیف تملک دارایی و سرمایه‌ای 43 درصد رشد داشته و به رقم 14 هزار و 331 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. همچنین برای بازپرداخت دیون و بدهی‌های شهرداری تهران مبلغی معادل 4 هزار و 472 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
شهردار تهران مهم‌ترین شاخص بودجه سال آینده را برنامه‌ریزی و تحقق‌پذیری آن عنوان کرد و گفت: 109 پروژه با اعتبار 10 هزار و 300 میلیارد تومان در این لایحه بودجه لحاظ شده است، همچنین با توافق شورا ما در بودجه سال آینده در حال تحقق یک تغییر پارادایم‌ هستیم به شکلی که بخش عمده‌ای از بودجه‌ها در مقیاس محلی تعریف شود؛ بودجه‌ای که با تشخیص اولویت‌های محلی تدوین شده است.
حناچی در تشریح جزئیات مربوط به حمل‌ونقل عمومی نیز گفت برای توسعه مترو 3 هزار و 420 میلیارد تومان برای خرید اتوبوس، 500 میلیارد تومان و برای ساخت پیاده‌راه‌ها 400 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه در حوزه شهرسازی برای توسعه محلی رقمی بالغ بر دو هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: 15 پروژه با اعتبار 855 میلیارد تومان به عنوان طرح‌های بازآفرینی در بودجه سال آینده پیش‌بینی شده است که قطعاً توسعه مجموعه باغ هنر در اراضی عباس‌آباد و ساماندهی خط تهران – تبریز نیز در این راستا مورد توجه قرار می‌گیرد.
حناچی در ادامه با بیان اینکه همچنین مبلغ 640 میلیارد تومان در بحث مجتمع‌های ایستگاهی در نظر گرفته شده است به تشریح بودجه حوزه اجتماعی و فرهنگی پرداخت و گفت: مجموعاً در این حوزه 533 میلیارد تومان شامل توسعه گردشگری تهران، احداث دو گرمخانه مرکزی و تکمیل و تجهیز مرکز آیینی صبا در نظر گرفته شده است؛ پس می‌توان گفت برای سال‌های آینده برنامه‌های خاصی برای تهران 1400 در نظر گرفته‌ایم.
شهردار تهران در تشریح بودجه خدمات شهری و محیط‌زیست نیز توضیح داد: برای این حوزه 500 میلیارد تومان به منظور احداث بوستان‌های جدید در نظر گرفته شده است. قطعاً در سال آینده بوستان چهارباغ، فاز دوم بوستان ولایت، تکمیل بوستان گل‌ها، هرندی و کمربند سبز شهر تهران مورد توجه قرار می‌گیرند.
حناچی ادامه داد: همچنین تملک باغات محلی و احداث بوستان‌های محلی در مناطق کم‌برخوردارتر نسبت به این موضوع همچون مناطق 8، 14، 11، 16 و 17 با اعتبار 200 میلیارد تومان موضوع دیگری است که در دستور کار قرار می‌گیرد.
به گفته شهردار تهران؛ به منظور ارتقای مدیریت پسماند نیز رقمی 100 میلیارد تومان برای این موضوع در بودجه سال آینده در نظر گرفته شده است.
حناچی تصریح کرد: برای بخش ایمنی و مدیریت بحران بیش از هزار میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است، همین‌طور به منظور تکمیل و احداث پایگاه‌های مدیریت بحران و سامانه هوشمند هشدار سیل، 76 میلیارد تومان بودجه پیشنهاد داده ایم.
شهردار تهران با اشاره به بودجه 200 میلیارد تومانی در حوزه هوشمندسازی بیان کرد: در بخش‌های دیگر همچون بازنشستگی و بازخرید سه هزار و 412 نفر از پرسنل شهرداری تهران رقم 790 میلیارد تومان در نظر گرفته شده و کمک‌هزینه سازمان‌ها و شرکت‌ها 10 درصد افزایش پیدا کرده است. با این نگاه به سازمان‌ها و شرکت‌ها به این نتیجه می‌رسیم که باید به سمت بهره‌وری بیشتر از این سازمان‌ها و شرکت‌ها برویم.
حناچی با بیان اینکه به طور کلی در بودجه سال آینده 47 درصد بودجه عمرانی، 38 درصد بودجه هزینه‌ای و 15 درصد بودجه تملک و دارایی در نظر گرفته شده است، گفت: همچنین فعالیت‌های عظیمی در حوزه‌های تخصصی در حال انجام است و موضوعات مهم شهر تهران در حوزه‌های تخصصی به هم‌فکری عمومی گذاشته‌ می‌شود. در این راستا می‌توان به طراحی ساختمان‌های سوخته میدان حسن‌آباد، ساخت یادمان شهید سلیمانی و شهدای هواپیمای اوکراینی اشاره کرد.
وی با بیان اینکه برای سال آینده نگاه جدی به نشاط اجتماعی در طول سال و به ویژه برنامه‌های نوروز خواهیم داشت، خاطرنشان کرد: اکثر پروژه‌های مهم و بزرگ در دست بهره‌برداری هستند و پروژه زیرگذر استاد معین فردا به بهره‌برداری می‌رسد و پروژه گیشا نیز تا پایان سال بهره‌برداری خواهد شد و پس از این دو پروژه، ما پروژه‌های جدید را با مقیاسی متفاوت در سطح پایتخت آغاز می‌کنیم.
 حناچی در جمع خبرنگاران تاکید کرد
توجه به محله محوری در بودجه شهرداری تهران/افزایش میزان درآمد پایدار در بودجه 99
شهرنوشت: شهردار تهران محله محوری را یکی از ارکان اصلی در بودجه سال 99 شهرداری تهران دانست. 
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، پیروز حناچی که صبح امروز به منظور ارائه لایحه بودجه 99 شهرداری تهران در صحن شورای شهر حاضر شده بود با حضور در جمع خبرنگاران از افزایش 25 درصدی بودجه سال 99 شهرداری تهران خبر داد و اظهار کرد: بودجه‌ای که برای سال 99 در نظر گرفته شده بیش از 30 هزار میلیارد تومان است.
وی درباره شیوه چینش بودجه برای سال 99 توضیح داد: طی روزهای گذشته متمم بودجه 98 را با توجه به شرایط اقتصادی به صحن شورای شهر ارائه کردیم و بر همین اساس این موضوع را مبنای افزایش بودجه سال 99 قرار دادیم و بر اساس توافقاتی که با شورا در این خصوص انجام شد بودجه سال آینده را اعلام کردیم.
شهردار تهران با بیان اینکه تلاش شده تا میزان درآمد پایدار در بودجه سال 99 افزایش پیدا کند، گفت: در حال حاضر لایحه‌های مالیات بر ارزش افزوده و درآمد پایدار در صحن مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است که یکی از آن ها مراحل پایانی را طی می‌کند و دیگری پس از بررسی بودجه مجدداً در دستور کار قرار می‌گیرد که اگر این دو مورد هم به بحث درآمدهای پایدار افزوده شوند بسیار تأثیرگذار خواهند بود.
حناچی با اشاره به سهم افزایش محله‌محوری در بودجه سال 99 عنوان کرد: محله‌محوری موضوع مهمی است و بودجه کلانی نمی‌طلبد اما می‌تواند رضایت‌مندی شهروندان را به دنبال داشته باشد. به عنوان مثال، ایجاد یک فضای سبز کوچک در محلات، ارتقای سطح بهداشت و تغییرات جزئی ترافیکی از جمله مواردی است که می‌توان در سطح محلات به آن ها توجه کرد. به همین منظور برای اولین بار در این مقطع به بودجه از پایین به بالا نگاه شده و دو هزار میلیارد تومان را به بحث محله‌محوری اختصاص دادیم.
شهردار تهران با تأکید بر این نکته که نیاز شهروندان در محلات توسط دفاتر توسعه خدمات محلات مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: امیدواریم با همکاری شورایاران و معتمدین محل بتوانیم برای اولین بار این موضوع را در شهر تهران تجربه کنیم.
در ادامه شهردار تهران در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره بسته شدن سامانه طرح تفصیلی به روی اعضای شورای شهر به دنبال فروش عمارت اقدسیه عنوان کرد: بگذارید به عنوان یک استاد تمام دانشگاه درباره این خانه توضیحاتی را ارائه دهم. خانه اقدسیه یک خانه مربوط به دوره پهلوی دوم است که به جهت نقشه، تشریفاتی است و مقداری آیینه‌کاری و گچ‌کاری در آن صورت گرفته است. عمارت اقدسیه نه ثبت ملی شده و نه آثار تاریخی تلقی می‌شود. در این باره تلاش شده به گونه‌ای عمل کنیم که تعادل منطقه به هم نخورد و لزوماً دلیلی بر تخریب این ملک وجود ندارد. البته موضوع بسته شدن سامانه طرح تفصیلی را باید بررسی کنم.
حناچی درباره افزایش سهم حمل‌ونقل عمومی در بودجه سال 99 شهرداری تهران هم گفت: تا به امروز تلاش کردیم به وعده‌های خود عمل کنیم و هم‌اکنون 2 خط مترو به بهره‌برداری رسیده است. این در حالی است که متروی تهران دو میلیون و 500 هزار سفر روزانه دارد که پس از افزایش قیمت بنزین شاهد افزایش 15 درصدی بار در حمل‌ونقل عمومی مترو بودیم.
حناچی با بیان اینکه در این خصوص از دولت درخواست کمک کرده‌ایم، اضافه کرد: همچنین برای بازسازی هزار دستگاه اتوبوس درخواست کمک کردیم که باید تعدادی از این اتوبوس‌ها، برقی شوند. در تهران، با توجه به میزان بحث تردد اتوبوس‌ها در شهر که بعضاً بین 500 تا 600 کیلومتر می‌شود؛ راه‌حل دیگری جز برقی کردن اتوبوس‌ها وجود ندارد.
شهردار تهران ادامه داد: البته درباره افزایش اعتبارات از محل فروش اوراق مشارکت صحبتی نکردم که اگر این موضوع نیز محقق شود می‌توان علاوه بر درخواست فاینانس از دولت روی آن هم حساب کرد. 
حناچی تأکید کرد: توسعه حمل‌ونقل عمومی برای مقابله با ترافیک و آلودگی هوا یکی از راهبردهای استراتژیک است. 

1113-100 (1)
 
1113-100 (2)
 
1113-100 (3)
 
1113-100 (4)
 
1113-100 (5)
 
1113-100 (6)
 
1113-100 (7)
 
1113-100 (8)
 
1113-100 (9)
 
1113-100 (10)