تمرکز بر تحقق پذیری ارقام بودجه در سال 99 / افزایش 25 درصدی سقف بودجه
تمرکز بر تحقق پذیری ارقام بودجه در سال 99 / افزایش 25 درصدی سقف بودجه
مظاهریان در نشست خبری عنوان کرد
تعداد مشاهده: 70

print
تمرکز بر تحقق پذیری ارقام بودجه در سال 99 / افزایش 25 درصدی سقف بودجه
معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران با بیان اینکه در برخی بخش‌ها تحقق‌پذیری ارقام بودجه مهم بود، جزییاتی از اعتبارات بخش‌های مختلف شهرداری در سال ۹۹ ارایه کرد.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، حامد مظاهریان ظهر امروز در نشست خبری تشریح بودجه سال ۹۹ شهرداری که در شورای شهر ارائه شد، عنوان کرد: ارائه اصلاحیه و متمم مرسوم است. برای مثال سال گذشته اصلاحیه بودجه ۳۰۰ میلیارد تومانی ارائه شد. اما در سال جاری برای دریافت مجوز از شورا ، متمم پنج هزار میلیارد تومان ارائه شد.
او ادامه داد: خوشبختانه متمم بودجه تصویب شد و بلافاصله بعد از آن لایحه بودجه ۹۹ تقدیم شورا شد.
به گفته معاون شهردار تهران؛ بودجه شامل ارقام و ردیف هایی است که چگونگی دخل و خرج سال را تعیین می‌کند. شهردار تهران انتظار داشت که نگاه متفاوتی به بودجه داشته باشیم و شورا را به اصل آن که نماد تغییر خاص باشد، نزدیک کنیم.
مظاهریان مهم‌ترین نکته بودجه را تغییر نگاه مدیریت شهری عنوان کرد و‌ گفت: تهران طی ۱۰۰ سال گذشته با خصوصیت انجام پروژه‌های بزرگ توسط مدیران شناخته می‌شد، اما آن چیزی که شورای پنجم و‌ مدیریت شهری را متفاوت می‌کند، نگاه متفاوت به شهر و ‌حوزه‌ها بود. اگر‌در شورا نقدی وجود داشت مربوط به پروژه‌های غیر محیط زیستی و نادیده گرفتن مردم بود. 
معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران با بیان اینکه مفاد توافق عمومی در مورد پروژه‌های بزرگ همراهی همه جانبه با مردم و بازگشت به درون محلات بود، توضیح داد: پروژه های بزرگ مقیاس نیز تاثیرات خود را در شهر دارد اما شرایط زندگی خانواده‌ها در شهر به گونه دیگری است. درواقع باید به نیازهای شهروندان در محله پاسخ داد و این اقدام نیازمند دیالوگ درست با مردم در مقیاس خرد است. اقدام بزرگ مدیریت شهری در گذشته برگزاری انتخابات شورایاری ها است که در واقع این یک قطعه از پازل بود. 
مظاهریان تاکید کرد: شورایاران به خوبی می توانند مسائل محله را بشناسند و تا حدودی هم درباره راه حل ها اظهار نظر کنند.  اما در این میان به یک‌ گروه متخصص نیاز داریم تا به واسطه  نیازها، این نقش را بازی کنند. این واسطه، دفاتر توسعه محلی هستند.
او با بیان اینکه تبدیل شدن ایده به پروژه به این معنی که باید سطح و سطوح داشته و  ارقام و زمان اجرای آن مشخص باشد، دوباره نقش شورایاری ها را پررنگ می‌کند، گفت: آنان می توانند پاسخ دهند  که آیا این بودجه ها جواب می دهد یا نه.
مظاهریان در ادامه با اشاره به جزییات لایحه بودجه ۹۹ شهرداری تهران از اختصاص دو هزار میلیارد تومان به پروژه های محلی در   ۳۵۰ محله شناسایی شده خبر داد و افزود: این در شرایطی است که ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در بودجه ۹۸ کل اعتبارات عمرانی بوده است.
به گفته معاون شهردار تهران؛ اعتبارات در بخش حمل ‌نقل و عمران  ۵ هزار میلیارد تومان، ۳ هزار و ۴۲۰ میلیارد تومان مترو و ۵۰۰ میلیارد تومان در حوزه اتوبوس اختصاص داده شده است.
مظاهریان گفت: ۸۵۰ میلیارد تومان هم برای پروژه هایی که به صورت میدان‌گا‌ه‌ها و فضای عمومی شهری و  درنگ گا‌ه‌ها هستند اختصاص داده شده است. در حوزه فرهنگی اجتماعی هم در بخش‌های گردشگری و احداث گرمحانه ها و برنامه ویژه تهران ۱۴۰۰ ، ۵۳۳ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
به گفته معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران؛ در بخش‌های آتش نشانی، شهر هوشمند و خدمات شهری هم بودجه خوبی در نظر گرفته شده است.۵۰۰ میلیارد تومان هم به بوستان های شهری اختصاص پیدا کرده است.
او با بیان اینکه حدود ۷۹۰ میلیارد تومان بودجه برای بازنشستگی انگیزشی اختصاص داده شده اظهار کرد: پیش‌بینی شده با این رقم حدود ۳۴۰۰ نفر بتوانند داوطلبانه بازنشست شوند،افراد زیادی منتظر این موقعیت هستند.
مظاهریان این را هم گفت که سعی کردیم وزن بیشتری به پروژه‌های عمرانی بدهیم‌ و‌ وزن کمتر در بخش هزینه ها باشد، به طوری که در بودجه امسال نسبت به سال گذشته در بخش هزینه ها ۲۴ درصد کاهش پیش‌بینی کرده ایم. در کل، بودجه امسال با رقم 30 هزار و 200 میلیارد تومان نسبت به سال گذشته 25 درصد افزایش داشته است.

جزییات برنامه تهران ۱۴۰۰
سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی در پاسخ به پرسشی درباره تامین منابع درآمدی با توجه به شرایط کلان اقتصاد کشور اظهار کرد: اقتصاد کلان کل مجموعه کشور را شامل می‌شود. شهرداری تهران هم لزوما از همه شاخص‌های کلان تبعیت نمی کند اما نیمی از مالیات را تهران پرداخت می‌کند در هرحال مواردی که در  بودجه به عنوان منابع  درآمدی دیده شده دور از دسترس نیست.
او ادامه داد: از طرف دیگر وظیفه ماست که در این شرایط خودمان را تسلیم نکنیم، در همین وضعیت فعلی تحقق این رقم امکان پذیر است.
او با اشاره به اعتبارات بخش حمل و نقل عمومی توضیح داد: تحقق پذیری مساله مهمی برای ما در تدوین بودجه بود، اتوبوس آماده‌ در کشور  وجود ندارد بلکه باید سفارش داده و تولید شود، مثلا در جریان تدوین متمم بودجه به دنبال اتوبوس بودیم اما ۴۰ اتوبوس آماده فروش بیشتر در کشور وجود نداشت. در خارج هم همین روش است. البته چشم انداز ما این است که از اتوبوس های میدل باس می توان در خطوط کوتاهتر استفاده شود.
مظاهریان با بیان اینکه بودجه فرهنگی افزایش قابل قبولی در لایحه بودجه ۹۹ داشت، گفت: در حوزه گردشگری به شرق تهران به عنوان پهنه گردشگری توجه شده، در غرب هم فرحزاد قرار است از نظر گردشگری توسعه پیدا کند.
معاون شهردار تهران ادامه داد: برنامه تهران ۱۴۰۰ می‌تواند یکی از شاخص هایی باشد که تا مدتها در خاطر بماند. از ۱۲ بهمن تا ۱۲ فروردین سال آینده به مدت دو ماه آیین هایی که رویکرد بزرگداشت دارند انجام می شوند. بخشی از این کار بین المللی است و کشورهایی که جشن نوروز برگزار می‌کنند درگیر این موضوع خواهند شد.
او درباره نیروی انسانی هم توضیح داد: تراکم نیرو در شهرداری وجود دارد و بهره وری ممکن است نسبت به ماموریت‌ها کاهش داشته باشد، اما تعدیل مناسب وضعیت فعلی ما نیست، همه کارکنان افراد خانواده شهرداری هستند اما مردم می خواهند بدانند که ما در شهرداری چه کار میکنیم، این باید با افزایش بهره وری نشان داده شود.
سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی پر پاسخ به پرسشی درباره هیات تخلفات اداری اظهار کرد: به دلیل اینکه هیات ها مدتی تعطیل بود پرونده ها باقی مانده است، شهردار تهران دستور دادند دو هیات دیگر به سه هیات  اضافه شود البته این به معنای زیاد بودن تخلفات نیست.
مظاهریان درباره بودجه افزایش درآمدهای شهرداری هم توضیح داد: یکی از شاخصه های مهم در همه دوران‌ها بحث درآمدهای پایدار است. اینکه حجم درآمدهای پایدار نسبت به غیر پایدار بهتر شود، امسال ۳۸ درصد درآمدها پایدار بوده است. در بودجه و متمم هم ۱۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان درآمدهای شهرداری بود. این در سال آینده به ۱۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده‌است. درواقع درآمد شهرداری از شهرسازی کاهش پیدا کرده است.
به گفته معاون شهردار تهران؛ در آسیب شناسی ای که از پروژه های شهرداری انجام شده، دیده شد که در مقطعی اعلام شده پروژه ای آماده افتتاح است اما آماده نبوده مثل خطوط ۶،۷ مترو و برج میلاد. اما در بودجه ۹۹ برای خط  ۶ مترو ۸۰۰ میلیارد تومان و خط هفت ۵۰۰ میلیارد تومان و ۳۰۰ میلیارد تومان برای خطوط آنتنی در نظر گرفته شده است.
او افزود: درباره خط ۱۰ مترو هم در محدوده منطقه ۲۲ مبنایمان این است که مشارکتی ساخته شود. نوع ساخت و سازها در آن منطقه به گونه ای است که می توان ایستگاه ها به صورت تی او دی ساخته شود.

1113-200 (1)
 
1113-200 (2)
 
1113-200 (3)
 
1113-200 (4)
 
1113-200 (5)
 
1113-200 (6)
 
1113-200 (7)
 
1113-200 (8)
 
1113-200 (9)
 
1113-200 (10)