اختصاص 15 میلیارد تومان برای رفع معارضین پروژه تونل-زیرگذر خیابان‌های آزادی...
اختصاص 15 میلیارد تومان برای رفع معارضین پروژه تونل-زیرگذر خیابان‌های آزادی و استاد معین
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران خبر داد
تعداد مشاهده: 46

print
اختصاص 15 میلیارد تومان برای رفع معارضین پروژه تونل-زیرگذر خیابان‌های آزادی و استاد معین
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران گفت: هزینه کل پروژه زیرگذر-تونل خیابان‌های آزادی و استاد معین ۶۵ میلیارد تومان است؛ هزینه اجرایی این پروژه حدود ۵۰ میلیارد تومان و هزینه رفع معارضین آن ۱۵ میلیارد تومان شده است.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، صفا صبوری دیلمی در مراسم افتتاحیه پروژه تونل-زیرگذر خیابان‌های آزادی و استاد معین که صبح امروز با حضور شهردار تهران برگزار شد، گفت: اجرای این پروژه در سال ۱۳۹۳ آغاز شد و نهادهایی شامل گروه تخصصی شهید رجایی از قرارگاه خاتم الانبیاء(ص)، شرکت CBA، شرکت مهندسی و عمرانی شهر تهران و مدیریت شهری تهران در اجرای آن دخیل بودند.
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران در خصوص علت احداث این پروژه، عنوان کرد: در گذشته حرکت گردش به چپی در خیابان آزادی به سمت جنوب وجود داشت که با احداث خط اتوبوس‌ تندرو، این گردش حذف شد. شهروندان برای عبور باید بیش از سه کیلومتر را طی می‌کردند تا دور بزنند. با احداث این زیرگذر فاصله تردد خودروها کاهش و ترافیک خیابان آزادی نیز کاهش پیدا خواهد کرد.
به گفته وی؛ مدیریت شهری گذشته ۱۶.۷ درصد از ‌پروژه تونل-زیرگذر خیابان‌های استاد معین و آزادی را انجام داد و باقی آن در دوره مدیریت شهری فعلی به اتمام رسید. این تونل توسط مدیریت شهری گذشته در سال ۱۳۹۳ شروع و سال ۱۳۹۵ به علت وجود معارضین تأسیساتی متعدد و ‌عدم‌مجوز پلیس در‌ محدوده خیابان آزادی متوقف شد. مدیریت شهری فعلی این پروژه را در نیمه دوم سال ۱۳۹۶مورد بازنگری و طراحی مجدد قرار داد و در مرداد سال ۱۳۹۷ طراحی اصلی آماده و به پیمانکار بابت اجرا ابلاغ شد.
صبوری دیلمی با بیان اینکه این طراحی به تونل-زیرگذر ارتقاء پیدا کرد و از مرداد ماه سال گذشته تا بهمن ماه سال ۱۳۹۸ این پروژه تکمیل شد، عنوان کرد: پروژه مذکور فعالیت در عمق ۴ متری خیابان آزادی و نیم متری سقف مترو بوده است؛ یعنی بدون اینکه فعالیت خط ۴ مترو متوقف شود، پروژه در عمق ۴ متری خیابان آزادی، ساخته شد.
وی با اشاره به اینکه طول کلی پروژه برابر با ۶۸۱ متر است، گفت: این مسیر شامل عرض تونل ۱۶ متر، عرض مسیر کندرو ۷ متر و طول تونل ۷۳ متر است.
صبوری هزینه کل پروژه زیرگذر-تونل خیابان‌های آزادی و استاد معین را ۶۵ میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: هزینه اجرایی این پروژه حدود ۵۰ میلیارد تومان و هزینه رفع معارضین آن ۱۵ میلیارد تومان شده است. ۱۵ میلیارد تومان مربوط به رفع معارضین به شرکت‌های خدماتی بابت جمع آوری و جابه‌جایی کابل‌ها و لوله‌ها پرداخت شده است.
وی تصریح کرد: در دهه ۵۰ برای ساخت پل کریم‌خان مهندسان را از بلژیک به تهران می‌آوردیم، اما به برکت انقلاب اسلامی متخصصان و ‌مهندسان ایرانی پیچیده‌ترین‌ پروژه‌ها اعم از تونل-زیرگذر خیابان آزادی و استاد معین را به پایان رسانده‌اند.
معاون شهردار تهران عنوان‌کرد: برای احداث اولیه این پروژه، ۷ تیر پیشرو برای نگهداشتن خیابان کار شده است و روش خاک‌برداری نیز به صورت اتریشی انجام شده است. باعث افتخار است که با رعایت ضوابط ایمنی و صنعتی پروژه بدون هیچ حادثه‌ای به پایان رسیده است.