زهرا صدر اعظم نوری: ورود وسایل نقلیه شخصی به محوطه چیتگر ممنوع شده است / مر...
زهرا صدر اعظم نوری: ورود وسایل نقلیه شخصی به محوطه چیتگر ممنوع شده است / مردم با ماشین برقی در چیتگر تردد می کنند
بر خلاف ادعای عضو شورا؛ چیتگر تعطیل نیست
تعداد مشاهده: 186
1399/27/12
print
زهرا صدر اعظم نوری: ورود وسایل نقلیه شخصی به محوطه چیتگر ممنوع شده است / مردم با ماشین برقی در چیتگر تردد می کنند
شهر:  برخلاف ادعای یکی از اعضای شورای اسلامی تهران مبنی بر اینکه پارک چیتگر بر خلاف دستور ستاد ملی کرونا تعطیل است، این پارک جنگلی در حال خدمات رسانی به مردم با شیوه ای جدید است که با منع ورود وسایل نقلیه شخصی به محوطه پارک، ضمن حفظ فاصله گذاری اجتماعی، امنیت فضا و شهروندان را تأمین کرده است.   

زهرا صدر اعظم نوری،  رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی تهران درباره اخباری که درباره تعطیلی پارک چیتگر مطرح است در گفتگو با شهر گفت: پارک چیتگر یکی از پارک های بزرگ شهر تهران است که باید برای شهروندان حفظ شود و در نگهداری آن باید برنامه ریزی دقیق وجود داشته باشد.

او ادامه داد: در این ایام به واسطه بحران کرونا بسیاری از فعالیت ها تعطیل بود و به همین دلیل نیز حضور در پارک ها ممنوع شد. در همین مدت شهرداری منطقه ۲۲ فرصت پیدا کرد که نسبت به اقداماتی در جهت بهسازی، حفظ و حراست فضای سبز، درختان و نحوه آبیاری پارک چیتگر اقدام کند و فعالیت هایی را انجام دهد.

نوری با اشاره به اینکه شهرداری منطقه ۲۲ به خوبی به این موضوع پرداخت، بیان کرد: کارهایی که در گذشته به واسطه حضور مردم قادر به انجام آنها نبود را در این ایام انجام داد و اقدام خوب دیگری که این شهرداری انجام داد ممنوعیت حضور مردم با وسایل نقلیه در محوطه پارک بود.

این عضو شورای شهر گفت: به دلیل شرایط پیش آمده حضور مردم با وسیله نقلیه شخصی در پارک چیتگر ممنوع شده است که از نظر بنده به  عنوان رئیس کمیسیون سلامت شورای اتفاق بسیار خوبی است و من از آن دفاع می کنم و امیدوارم سایر پارک های جنگلی تهران نیز از این ایده تبعیت کنند.

او افزود: پارک های جنگلی نباید تبدیل به خیابان ها و پارکینگ های شهر شوند لذا در پارک ها نباید تردد وسیله نقلیه انجام شود و نباید پارک یک محل نا امنی برای شهروندان باشد. الگوی پارک چیتگر به این ترتیب است شهروندان قبل از ورودی پارک وسیله نقلیه خود را پارک می کنند و به وسیله ماشین های برقی که دراختیار آنها قرار می گیرد در  داخل پارک تردد می کنند.

او با بیان اینکه در نظرسنجی های انجام شده شهروندان از این روند راضی بوده اند گفت: شهرداری منطقه ۷ دستگاه ماشین برقی را در چیتگر مورد بهره برداری قرار داده است، ۱۰ دستگاه دیگر نیز از سازمان زیباسازی گرفته اند و به این شکل مشکل رفت و آمد به داخل پارک حل شده است.

نوری گفت: بحث تعطیلی پارک اصلا مطرح نیست بلکه با شیوه جدید به مردم کمک شده است که فاصله اجتماعی را حفظ کنند و البته به حفظ فضای سبز، مقابله با آلودگی هوا و امنیت نیز کمک کرده اند.

 رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا از روندی که در دریاچه خیلج فارس در منطقه ۲۲ پیش گرفته شده است انتقاد کرد و گفت: هر شب جمعیت زیادی در اطراف این منطقه حضور پیدا می کنند و فاصله اجتماعی را نیز رعایت نمی کنند که این امر به شدت می تواند مانع توقف زنجیره انتقال بیماری شود و هر یک از این افراد می توانند یک کامیون را بیمار کنند. مردم باید به مدیریت شهری برای توقف بیماری کمک کنند.

روز گذشته مجید فراهانی، یک عضو شورای شهر تهران  در جریان دویست و شانزدهمین جلسه شورای شهر تهران نسبت به بسته بودن پارک چیتگر تذکر داد و گفت: پارک چیتگر با ۹۵۰ هکتار مساحت، بزرگترین پارک جنگلی تهران است و تنها پارکی است که دو ایستگاه مترو نیز دارد اما با وجود آنکه ستاد ملی مقابله با کرونا اجازه بازگشایی بوستان‌ها را داده پارک چیتگر همچنان بسته است.

فراهانی با بیان اینکه مردم به زحمت و با وجود بسته بودن درها، خود را به پارک می‌رسانند افزود: در طی بیست سال گذشته پارک چیتگر هیچوقت اینگونه تعطیل نبوده و این امر منجر به نارضایتی مردم شده است.

عضو شورای شهر تهران افزود: دبیر شورایاران در نامه‌ای به بسته بودن پارک چیتگر گلایه کرده و این بسته بودن تصویر بدی از مدیریت شهری ایجاد کرده است. اگرچه شائبه‌های وجود دارد که در پی تعطیلی پارک، اقداماتی در حال رخ دادن است که البته مستند نیست و به آن اشاره نمی کنم اما لازم است نسبت به بازگشایی پارک با توجه به بخشنامه ها اقدام شود.