برای دریافت سرویس واقعیت افزوده روزنامه همشهری بر روی آیکون کلیک نمایید

دریافت از سایت کافه بازار

 

دریافت از سایت سیبچه

 

راهنماي ساده سرويس واقعيت افزوده روزنامه همشهري

1-   براي دانلود اپليكيشن واقعيت افزوده مي‌توانيد براي دستگاه‌هاي اندرويدي از كافه بازار و براي دستگاه‌هاي اپل از سيبچه استفاده كنيد. همچنين سايت همشهري‌آنلاين و از مدتي ديگر فروشگاه‌هاي رسمي اپل و گوگل امكان دانلود را دارند.

2-   براي استفاده از نرم‌افزار بايد به اينترنت متصل باشيد. البته محتوايي را كه يك‌بار ديده باشيد، مي‌توانيد بدون اتصال به اينترنت بار ديگر ببينيد.

3-    بسته به حجم مطالب به اينترنت پرسرعت ADSL و Wimax و يا 3G نياز داريد.

4-   هربار كه مطلب جديدي به روزنامه اضافه شده باشد، ابتدا بايد زمان كوتاهي منتظر بمانيد تا اطلاعات اوليه مربوط به آن دريافت شود، اين كار زمان كمي طول مي‌كشد. پس از آن با قراردادن دوربين دستگاه مقابل بخش‌هاي مشخص شده در روزنامه، اپليكيشن كادر واقعيت افزوده را شناسايي مي‌كند و از شما مي‌خواهد تا با ضربه‌زدن برروي صفحه دستگاه اجازه دانلود بدهيد.

5-   بعد از ضربه زدن، دانلود آغاز مي‌شود و بسته به حجم مطلب و سرعت اينترنت بايد صبوري پيشه كنيد تا كار تمام شود.

6-    وقتي دانلود تمام شد، بارديگر دوربين را روي كادر قرار دهيد تا محتواي دانلود شده را نمايش دهد. اين محتوا مي‌تواند فيلم، صدا، گزارش تصويري و موارد ديگر باشد.

7-   هنگام استفاده از اپليكيشن نبايد اينترنتي كه آن استفاده مي‌كنيد داراي پروكسي باشد.

8-   اگر هنگام كار با اپليكيشن به مشكلي برخورد كرديد، آن را به طور كامل ببنديد (برنامه را در Task Manager هم ببنديد) و دوباره اجرا كنيد. همچنين براي دريافت به روزرساني‌هاي جديد هم لازم است كه نرم‌افزار يك‌بار بسته و باز شود.

از امروز همشهري را بشنويد و ببينيد
برخي جملات، برخي صداها و برخي تصويرها در ياد ما نقش بسته‌اند. همانقدر كه تيتر «شاه رفت» و «امام آمد» براي ما معاني ماندگار تاريخي دارند، صداي گوينده راديو ايران وقتي با بغض و هيجان مي‌گفت: «شنوندگان عزيز توجه فرماييد..امت شهيدپرور ايران توجه فرماييد... تا لحظاتي ديگر خبر بسيار مهمي از جبهه‌هاي نبرد به اطلاع شما خواهد رسيد... خونين‌شهر، شهر خون، آزاد شد» هنوز ضربان قلب ما را افزايش مي‌دهد و هيجان مي‌بخشد. تصوير صحنه گل دوم ايران به استراليا، قيافه مبهوت دروازه‌بان و شادي خداداد عزيزي و فرياد شادي جواد خياباني در ذهن ما جاي گرفته است. رسانه‌ها اينچنين براي ما تاريخ را ورق زده‌اند. امروز هم، به مباركي و ميمنت سالروز ميلاد امام عصر (عج)، روزنامه همشهري برگ جديدي به تجربه مخاطبانش از روزنامه افزوده است: اكنون با استفاده از يك سرويس جديد مخاطبان علاوه بر اينكه روزنامه را مي‌خوانند، مي‌توانند هم آن را ببينند و هم بشوند. امروز شما، مخاطبان روزنامه همشهري، از نخستين شهروندان جهان هستيد كه تجربه تازه به ميدان آمده، واقعيت افزوده را پيش روي داريد. روزنامه‌اي كه قابل شنيدن و ديدن است.
از امروز همشهري نخستين روزنامه تعاملي و چندرسانه‌اي ايران را در دسترس قرار داده است. آغاز آزمايشي سرويس واقعيت افزوده همشهري به عنوان يك تجربه جديد در دنياي روزنامه‌نگاري، هم‌پاي رسانه‌هاي بزرگ جهان، در دسترس شماست. همشهري از امروز روزنامه‌اي است كه لايه‌هاي متعددي از اطلاعات را به نسخه چاپي خود افزوده است، و مخاطب علاوه بر مطالعه روزنامه به كمك تلفن همراه هوشمند خود مي‌تواند اين لايه‌ها را نيز ببيند و بشوند. چهار فيلم كوتاه (حدود 30 ثانيه‌اي) بر پيشاني روزنامه همشهري نقش بسته است. مصاحبه‌هايي با احمدرضا عابدزاده، جلال ملكي (سخنگوي سازمان آتش‌نشاني)، آرميتا رضايي‌نژاد (دختر شهيد هسته‌اي داريوش رضايي‌نژاد) و فريدن صديقي (استاد پيشكسوت روزنامه‌نگاري). اين چهره‌ها نخستين كساني هستند كه در دنياي جديد روزنامه همشهري، صدا و تصويرشان براي مخاطبان ارسال مي‌شود.
روزنامه‌اي كه سرويس واقعيت افزوده را به مخاطبانش ارائه مي‌دهد، به صفحات كاغذي، اطلاعات متعددي در قالب‌هاي مختلف مانند صدا و فيلم و گزارش تصويري مي‌افزايد. با اين‌كار هم گزارش اخبار و رويدادها ملموس‌تر و كامل‌تر مي‌شود و هم مي‌توان به فاصله زماني ميان بستن صفحات روزنامه و رسيدن روزنامه به دست مخاطب غلبه كرد. مخاطب با گرفتن دوربين موبايلش بر روي گزارش‌هايي كه با علامت سرويس واقعيت افزوده مشخص شده‌اند، از آخرين رويدادهاي مربوط به آن موضوع باخبر مي‌شود. به اين ترتيب در سرويس واقعيت افزوده، صبح كه روزنامه روي دكه مي‌رود، مخاطب از آخرين رويدادهايي كه در فاصله زماني بستن صفحات تا رسيدن روزنامه به دست مخاطب پيش‌آمده، با خبر مي‌شود.

دنياي جديد همشهري را تجربه كنيد
براي اينكه در تجربه واقعيت افزوده همشهري مشاركت كنيد، بايد تلفن همراه هوشمند يا تبلت داشته باشيد. اين فناوري در روزهاي اول عمر خود است و به همين دليل براي كاركرد بهينه نياز به گوشي يا تبلت‌هايي با توانايي پردازش نسبتا مناسب دارد. اپليكيشن‌هايي براي دو سيستم عاملي كه بيشترين سهم را در گوشي‌هاي هوشمند دارند، يعني اندرويد و آي‌او‌اس(اپل) آماده شده است. اين اپليكيشن‌ها در سايت همشهري آنلاين و بازارهاي مخصوص آنها (مانند كافه بازار و سيب‌چه و پس از مدتي فروشگاه‌هاي رسمي اپل و گوگل) در دسترس شما هستند. پس از دانلود و نصب اپليكيشن متناسب با گوشي يا تبلت، بايد به اينترنت متصل باشيد. براي سرويس واقعيت افزوده نياز به اينترنت پرسرعت ADSL يا Wimax داريد. همچنين اگر سيم‌كارت شما خدمات نسل سوم (3G) ارائه مي‌دهد، امكان استفاده از واقعيت افزوده همشهري را داريد. گام بعدي اين است نرم‌افزار را روي دستگاه خود نصب كرده و اجرا كنيد. وقتي تاريخ روز را انتخاب كنيد، نرم‌افزار به صورت خودكار تنظيمات اوليه را دريافت خواهد كرد و سپس آماده كار مي‌شود، حالا وقت آن است كه روزنامه همشهري را پيش روي خود بگيريد و كنار هر عكس يا مطلبي كه لوگوي سرويس واقعيت افزوده را ديديد (كه شبيه حرف "ه‍" در لوگوي همشهري است) موبايل خود را قراردهيد و صبر كنيد تا اطلاعات گنجانده‌شده در آن، بارگزاري (Load) شود. بسته به اينكه چه اطلاعاتي قرار است بارگزاري شود، بايد منتظر بمانيد. تلاش ما اين بوده است كه ويديوها و ساير محتواي ارائه شده در اين سرويس، از حجم مناسبي برخوردار باشند تا با  توجه به زيرساخت اينترنت در ايران، امكان استفاده براي طيف گسترده‌اي از مخاطبان همشهري فراهم شود.
نكته مهم اينكه سرويس واقعيت افزوده، چيزي از محتواي روزانه و متداول همشهري كم نمي‌كند و اگر دسترسي به تلفن همراه هوشمند و يا اينترنت پرسرعت نداشته باشيد، همچنان مانند قبل، روزنامه همشهري با تمام توان پيشيني خود در خدمت شماست و اين سرويس جديد، همانطور كه از نام آن پيداست، تنها بر محتوايي كه از قبل ارائه مي‌شد، موارد را مي‌افزايد. سرويس ارزش افزوده همچنين به مرور به ساير محصولات مؤسسه همشهري، از جمله مجلات همشهري، تعميم داده مي‌شود و همه خانواده همشهري امكان ارائه اين سرويس را دارند.
اين سرويس به عنوان يك تجربه جديد در حوزه روزنامه‌نگاري احتمالا با كاستي‌ها و مشكلاتي روبرو است و درخواست همشهري از مخاطبان اين است كه در دوره زماني فعاليت آزمايشي اين پروژه، نكات اصلاحي‌اي را كه به نظرشان مي‌رسد درباره اين پروژه و خدمات و محصولات آن، با ما درميان بگذارند.
نكته آخر اينكه اگر گوشي يا تبلت اندرويدي داريد كه در دوسال اخير خريده‌ايد، اپليكيشن به خوبي اجرا خواهد شد، ولي احتمال دارد با دستگاه‌هاي قديمي‌تر اندرويد سازگاري نداشته باشد و پس از نصب اجرا نشود، اگر اينگونه شد با ارسال يك پيام كوتاه به شماره 300033 و درج عبارت «old» به ما اطلاع دهيد تا به محض آماده شدن نسخه سازگار با دستگاه‌هاي قديمي‌تر شما را با خبر كنيم.