چگونه بازیافت را متحول کنیم؟
چگونه بازیافت را متحول کنیم؟
با ماشین های خودکار بازیافت بطری؛
تعداد مشاهده: 672
1392/4/19
print
چگونه بازیافت را متحول کنیم؟
حتما به خاطر دارید که در گذشته برای خرید نوشابه های شیشه ای با بازگرداندن شیشه نوشابه بخشی از پولی که بابت خرید آن پرداخت می کردیم را پس می گرفتیم.

اما در حال حاضر با فروش نوشابه در بطریهای پلاستیکی نه تنها پولی دریافت نمی کنیم بلکه با مشکل انبوه زباله های پلاستیکی که باعث تخریب محیط زیست نیز می شوند روبرو می شویم.
 

به گزارش روابط عمومی شهرداری تهران، حال فکر می کنید طرحی که این امکان را برایتان فراهم کند تا با بازیافت هر بطری پلاستیکی نه تنها مقداری پول به سرعت به حساب شما واریز شده بلکه شما را نیز بلافاصله از تاثیرات مثبت این بازیافت بر روی محیط زیستتان آگاه کند موثر واقع خواهد شد؟
این ایده در حقیقت زاییده افکار یک مهندس عمران متولد زامبیا به نام شانکر سهای است که با رویکرد نوآوری در فناوری به این مهم دست یافته است. او با بازیافت قوطی، بطری و چیزهای دیگر که مردم را به شکلی مستقیم از تاثیر اقداماتشان در زمان واقعی (با دادن سپرده به آنها) آگاه می کند الهام بخش تغییرات بزرگی در عملکرد و رفتار آنها خواهد شد.
زمانی که شانکر کودک بوده به همراه پدرش روی ساخت ماشینهای تصفیه فاضلاب به عنوان یک مشکل محیطی کار می کرد. سالها بعد با آمدن به آمریکا نیز به شدت جذب ماشینهای خودکار فروش محصولات مختلف از نوشابه و آب معدنی گرفته تا کتاب و سیگار که در بیرون فروشگاهها و بازارها قرار گرفته اند شد. او که با دیدن این ماشینها به یاد ماشینهای بازیافت می افتاد تصمیم گرفت تا با ساخت ماشینهای خودکار فروش معکوس، مردم را به بازیافت بطری های پلاستیکی ترغیب کند.
ماشین خودکار فروش معکوس یا RVM در واقع یک ماشین دوستدار محیط زیست بوده که به صورت خودکار مدیریت مواد بازیافتی ارزشمند(قوطی های خالی و بطری های پلاستیکی)، که شامل فرآیندهای سورت کردن، فشرده سازی و جداسازی و بازیابی می باشد را به اجرا در می آورد و همچنین این ماشین قادر به پرداخت فوری پاداش بر اساس کربن(میزان مواد) به کاربر می باشد.
از جمله ویژگی های این ماشین می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- تبدیل پسماند به منابع ارزشمند از طریق بازیافت قوطی ها و بطری های پلاستیکی
- کمپرس مواد ورودی جهت کاهش حجم
- مجهز به نمایشگر کاهش دی اکسید کربن انتشاریافته، آگهی های تجاری و ایرادات احتمالی
- کاهش آلودگی و منابع پسماند
- ارتقاء بهداشت عمومی
- شارژ کارت های اعتباری مطابق با ارزش مواد ورودی
البته لازم به ذکر است که این ماشین بیشتر مورد استفاده افرادی با تعداد زیادی بطری و قوطی قرار می گیرد نه کسانی که تنها یک یا دو بطری پلاستیکی در دست دارند.
همچنین در این ماشینها بطری هایی با جنس یکسان در یک ردیف و طبقه قرار نمی گیرند مثلا به کسی که از یک نوشیدنی ورزشی استفاده کرده با کسی که نوشابه نوشیده است به یک میزان سپرده تعلق نمی گیرد هر چند که هر دوی این نوشیدنی ها از ارزش مادی یکسانی برخوردار هستند.
اما شانکر با یافتن راه حلی، تکمیل و تولید این ماشینها را که قادر به دریافت حتی یک بطری نیز هستند به دانشگاههای ام آی تی، هاروارد، تافتز و براندیس واگذار کرد. دانشجویان این دانشگاهها نیز با جمع آوری اجزای داده های بدست آمده می توانند بررسی کنند که چه کسانی بیشترین تاثیر را در ارتباط با بازیافت و کمک به محیط زیست داشته اند.
سهای معتقد است که این کار نه تنها مردم را جهت بازیافت بطری تشویق کرده بلکه از تاثیر مستقیم عملکرد آنها روی محیط اطرافشان نیز آگاه خواهد کرد.