دوشنبه 4 مرداد 1400

شهردار

معرفی شهردار

پیروز حناچی (زاده ۲۱ خرداد ۱۳۴۲تهران) مدرس دانشگاه هم‌اکنون به عنوان شهردار تهران، فعالیت می‌کند. وی پیش‌تر از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷ معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران و از خرداد تا آبان سال ۱۳۹۷ نیز معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران بود. حناچی دانش‌آموخته دکتری معماری از دانشگاه تهران است. وی در طول جنگ ایران و عراق از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. او در فاصله سالهای ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۴ بعنوان قائم‌مقام رئیس دانشکده هنرهای زیبا فعالیت می‌کرد و از ۱۳۷۸ تا ۱۳۷۹ معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه تهران را برعهده داشت. حناچی در فاصله سالهای ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ معاون شهرسازی و معماری وزیر مسکن و شهرسازی بود و از ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ نیز به عنوان معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی فعالیت می‌کرد.

سوابق تحصیلی

کارشناسی ارشد معماری ازدانشگاه تهران
دکتری مرمت شهری و شهرهای تاریخی از دانشگاه تهران
استاد تمام و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران

سوابق کاری

- رئیس موسسه پژوهشی فرهنگ و هنر 1385

- معاون معماری و شهرسازی وزارت مسکن و شهرسازی و دبیر شورایعالی معماری و شهرسازی ایران 1379-1384

- معاون معماری و شهرسازی وزارت مسکن و شهرسازی و دبیر شورایعالی معماری و شهرسازی ایران 1392-1396

- معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران 1396-1397

- معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران 1397

در خصوص تاریخ دقیق تأسیس شهرداری تهران و نیز اولین شهردار تهران، اختلاف نظر فراوانی وجود دارد. از آغازین روزهای این تشکیلات، افراد زیادی مصدر امور احتسابیه بوده‌اند، نظیر کنت دومونت فرت، لطفعلی خان اردلان ،محمدحسن اعتمادالسلطنه، میرزا آقا اصفهانی، مختارالسلطنه و… اعتماد السلطنه در سوم صفر ۱۲۹۹ قمری، درباره حوزه مسئولیتش در احتسابیه تهران می‌نویسد: «... به واسطه کثافات خیابان‌ها، ناصرالدین‌شاه مرا معزول گردانید.

درادامه به بررسی افرادی که در دو دوره قبل از انقلاب اسلامی و بعد از آن عهده دار این مسئولیت خطیر شده اند می پردازیم:

تاریخ فعالیت نام و نام خانوادگی ردیف
7 اسفند 1357 تا 3 دی 1359 محمد توسلی 1
3 دی 1359 تا 24 دی 1359 سید رضا زواره‌ای 2
24 دی 1359 تا 16 شهریور 1360 سید کمال‌الدین نیک ‌روش 3
16 شهریور 1360 تا 22 مهر 1361 غلامحسین دلجو 4
22 مهر 1361 تا 2 شهریور 1362 محمد کاظم سیفیان 5
2 شهریور 1362 تا دی 1362 حسین بنکدار 6
دی 1362 تا آذر 1366 محمد نبی حبیبی 7
آذر 1364 تا اسفند 1368 سید مرتضی طباطبایی 8
اسفند 1368 تا 1 مرداد 1377 غلامحسین کرباسچی 9
12 خرداد 1378 تا 30 بهمن 1380 مرتضی الویری 10
30 بهمن 1380 تا 13 اسفند 1380 محمد حقانی 11
13 اسفند 1380 تا 30 دی 1381 محمد حسن ملک ‌مدنی 12
30 دی 1381 تا 30 اردیبهشت 1382 محمد حسین مقیمی 13
30 اردیبهشت 1382 تا 7 تیر 1384 محمود احمدی ‌نژاد 14
7 تیر 1384 تا 28 شهریور 1384 علی سعید لو 15
28 شهریور 1384 تا 1 شهریور 1396 محمد باقر قالیباف 16
5 شهریور 1396 مصطفی سلیمی 17
5 شهریور 1396 تا 21 فروردین 1397 محمد علی نجفی 18
21 فروردین 1397 تا 26اردیبهشت 1397 سمیع ‌الله حسینی مکارم 19
26 اردیبهشت 1397 تا 7 آذر 1397 سید محمدعلی افشانی 20
7 آذر 1397 در حال تصدی پیروز حناچی 21

تاریخ فعالیت نام و نام خانوادگی ردیف
1286 تا 1287 محمد میرزا کاشف‌السلطنه خرداد 1
1287 تا 1288 عباس‌ خان مهندس ‌باشی 2
1288 تا 1292 خلیل ثقفی 3
1292 تا 1299 ابراهیم‌خان یمین‌السلطنه 4
1300 تا 1302 گاسپار ایپگیان 5
آبان 1302 تا دی 1312 کریم بوذرجمهری 6
25 دی 1312 تا 1313 فضل‌الله بهرامی 7
1313 تا 1317 حسین‌ قلی هوشمند 8
5 آذر 1317 تا 4 دی 1317 تقی خواجه‌نوری 9
4 دی 1317 تا 1319 قاسم صور اسرافیل 10
شهریور 1319 تا 2 مهر 1320 علی‌اصغر فروزان 11
2 مهر 1320 تا آبان 1320 مصطفی ‌قلی رام 12
24 دی 1320 تا 19 اسفند 1320 فضل‌ الله بهرامی 13
19 اسفند 1320 تا 2 بهمن 1320 سید محمد سجادی 14
5 اسفند 1320 تا مهر 1322 مهدی مشیر فاطمی 15
مهر 1322 تا بهمن 1322 فضل ‌الله بهرامی 16
بهمن 1322 تا مرداد 1323 عباسقلی گلشائیان 17
مرداد 1323 تا آذر 1324 غلامحسین ابتهاج 18
آذر 1324 تا اسفند 1324 سید محمود نریمان 19
29 اسفند 1324 تا مرداد 1326 مهدی مشایخی 20
مرداد 1326 تا 1 بهمن 1326 محمد خلعتبری 21
1 بهمن 1326 تا1328 سید حسام‌الدین دولت‌ آبادی 22
1328 تا30 بهمن 1328 غلامحسین ابتهاج 23
30 بهمن 1328 تا تیر 1329 محمد مهران 24
تیر 1329 تا فروردین 1330 مهدی نامدار 25
فروردین ۱۳۳۰ تااردیبهشت ۱۳۳۰ ارسلان خلعتبری 26
اردیبهشت ۱۳۳۰ تا۲۷ تیر ۱۳۳۱ محمد مهران 27
۲۷ تیر ۱۳۳۱ تامرداد ۱۳۳۱ محمد علی صفاری 28
مرداد ۱۳۳۱ تا۱۲ تیر ۱۳۳۲ نصرت ‌الله امینی 29
۱۲ تیر ۱۳۳۲ تا۵ آذر ۱۳۳۲ سید محسن نصر 30
۵ آذر ۱۳۳۲ تا۴ اردیبهشت ۱۳۳۳ محمد علی صفاری 31
۴ اردیبهشت ۱۳۳۳ تا فروردین ۱۳۳۴ غلامحسین ابتهاج 32
فرودین ۱۳۳۴ تاآبان ۱۳۳۴ نصرت ‌الله منتصر 33
۱۳۳۶ تافرودین ۱۳۳۷ محمود دولو اردیبهشت 34
فرودین ۱۳۳۷ تاآذر ۱۳۳۸ موسی مهام 35
آذر ۱۳۳۸ تاآذر ۱۳۳۹ ناصر ذوالفقاری 36
آذر ۱۳۳۹ تا۱۸ اردیبهشت ۱۳۴۰ فتح ‌الله فرود 37
۱۸ اردیبهشت ۱۳۴۰تا۵ خرداد ۱۳۴۱ سید محسن نصر 38
۵ خرداد ۱۳۴۱ تا آذر ۱۳۴۲ احمد نفیسی 39
آذر ۱۳۴۲ تا اسفند ۱۳۴۲ علی‌ اکبر توانا 40
اسفند ۱۳۴۲ تا ۱۲ اردیبهشت ۱۳۴۴ سید ضیاءالدین شادمان 41
۱۲ اردیبهشت ۱۳۴۴ تا ۱ خرداد ۱۳۴۶ تقی سرلک 42
۱ خرداد ۱۳۴۶ تا ۱۴ شهریور ۱۳۴۷ محمد علی صفاری 43
۱۵ شهریور ۱۳۴۷ تا ۱۲ آبان ۱۳۴۷ منوچهر پیروز 44
۱۲ آبان ۱۳۴۷ تا ۹ مهر ۱۳۴۸ جواد شهرستانی 45
۱۲ مهر ۱۳۴۸ تا ۲۵ مرداد ۱۳۵۶ غلامرضا نیک ‌پی 46
۲۵ مرداد ۱۳۵۶تا ۱۵ بهمن ۱۳۵۷ جواد شهرستانی 47